niedziela, 3 stycznia 2016

15 premier książkowych - styczeń 2016 (część 2)


O nowościach styczniowych pisałam już tutaj, jednak jest ich tak dużo, że postanowiłam poświęcić im kolejny post. Oto ciąg dalszy mojego subiektywnego przeglądu najciekawszych premier miesiąca:

Aleja tajemnic - John Irving 
Opis: Czternastoletni Juan Diego, który urodził się i dorastał w Meksyku, ma młodszą siostrę Lupe, która myśli, że zna przyszłość. Jest telepatką, czyta w myślach i umie bezbłędnie rozszyfrować przeszłość większości ludzi. Z przyszłością różnie bywa, ale wyobraźcie sobie, co czuje dziewczynka, która myśli, że wie, co czeka ją lub osobę, którą najbardziej kocha. Do czego się posunie, aby odwrócić bieg przeznaczenia? 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 12 stycznia

Przeszłość czeka - Kjell Eriksson 
Opis: Wyróżnienie przychodzi nieoczekiwanie. Osiemdziesięcioczteroletni profesor Bertram von Ohler wraca ze spaceru i dowiaduje się, że otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Wiadomość wywołuje burzę emocji na spokojnej uliczce podmiejskiej dzielnicy Uppsali. Ohler ma wielu wrogów… Ktoś obrzuca jego dom kamieniami. Ktoś podrzuca do skrzynki pocztowej czaszkę. Chuligańskie wybryki? Tak twierdzi policja. Ale incydenty stają się coraz bardziej niebezpieczne... Sprawą zajmuje się komisarz Ann Lindell. Śledztwo prowadzi ją w przeszłość. W jej rodzinne strony, gdzie ożywają wyrzuty sumienia i niespełniona miłość. 
Wydawnictwo Amber, premiera: 12 stycznia

Białe kłamstewka- Lesley Lokko 
Opis: Annick, córka prezydenta Togo i francuskiej aktorki, próbuje uciec przed prawdą o bogactwach swojej rodziny. Rebecca, córka bankiera, jest doskonałą córką, żoną i matką, ale zaczyna się zastanawiać, czy kiedykolwiek będzie żyła tak, jak sama chce. Tash, córka rosyjskiej emigrantki, nigdy nie poznała swojego ojca. Trzy przyjaciółki spotykają się i rozchodzą, kłócą i oszukują, ale wciąż o sobie myślą. Czy uda im się pogodzić przyjaźń i dorosłe życie, gdy los rzuci je w różne strony świata? 
Wydawnictwo Świat Książki, premiera: 13 stycznia

Córka rzeźbiarza - Tove Jansson 
Opis: Tove Jansson nigdy nie napisała klasycznej autobiografii, choć przez całe życie tworzyła autoportrety – w książkach, listach, ilustracjach i obrazach. W Córce rzeźbiarza nie kryła już historii rodzinnych pod płaszczem muminkowej metafory, nie wymyślała imion dla swoich bohaterów. Opowiedziała o zabawach, przygodach, o domu, a przede wszystkim o wspaniałej rodzinie i miłości, bez których z pewnością niełatwo byłoby jej stać się jedną z najwybitniejszych artystek XX wieku. 
Wydawnictwo Marginesy, premiera: 13 stycznia

Historia ucieczki - Elena Ferrante 
Opis: Elena i Lila to młode kobiety, które bardzo szybko musiały dorosnąć. Lila wyszła za mąż w wieku szesnastu lat, ma małego synka, porzuciła męża i dostatnie życie, pracuje w fabryce w bardzo ciężkich warunkach. Elena opuściła Neapol, ukończyła studia w Pizie i wydała dobrze sprzedającą się książkę, która otworzyła jej drzwi do świata ludzi zamożnych i wykształconych. Obie przez lata usiłowały pokonać bariery biedy, ignorancji i zależności, w jakich chciał je zamknąć los. Teraz ich życie biegnie w zawrotnym tempie przez lata siedemdziesiąte, przeplatając ze sobą chwile nadziei i niepewności. 
Wydawnictwo Sonia Draga, premiera: 13 stycznia

Jak najdalej stąd - Andrea Portes 
Opis: Luli ma trzynaście lat, a już zdążyła poznać gorzki smak życia. Jej rodzice to alkoholicy pogrążeni w pijackich awanturach. Samotna, zdana tylko na siebie w małym miasteczku w Nebrasce, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Zabiera pistolet, ucieka z domu i autostopem wyrusza do Las Vegas, by tam znaleźć bogatego sponsora. Myśli, że skok w dorosłość zmieni jej życie na lepsze. W drodze poznaje ludzi, którzy wprowadzają ją w mroczny krąg złodziei, narkomanów i prostytutek.
Wydawnictwo HarperCollins Polska, premiera: 13 stycznia

Kołysanka - Sarah Dessen 
Opis: Nic nie wychodzi Remy tak dobrze, jak zrywanie. Trudno ją za to winić, najwyraźniej odziedziczyła tę skłonność w genach. Jej matka, pisarka, właśnie wychodzi za mąż po raz piąty. A ojciec, muzyk, zniknął z jej życia, zanim się urodziła. Dexter, nowy chłopak Remy, jest jej kompletnym przeciwieństwem. Oderwany od ziemi, niezorganizowany, niepoprawny optymista. Zanim zacznie jej na nim zależeć, Remy musi zrobić to, co umie najlepiej – odejść. 
Wydawnictwo HarperCollins Polska, premiera: 13 stycznia

Najlepsza książka na świecie - Peter Stjernström
Opis: Zmęczony rozrywkowym życiem podstarzały literat czuje się coraz bardziej wyobcowany. Potrafi jednak genialnie pisać, o ile uda mu się utrzymać w trzeźwości. Jego kolegą jest młody, przystojny poeta, który emanuje takim ciepłem, że mógłby ożywić nawet kamień. Kocha cały świat. Obydwaj wpadają przypadkiem na podobny, rewelacyjny pomysł napisania książki, która będzie najlepsza i znajdzie się na czele list bestsellerów w najróżniejszych kategoriach. Sukces zapewni autorowi fortunę i nieśmiertelność. Jednak tylko temu, który będzie pierwszy. 
Wydawnictwo Świat Książki, premiera: 13 stycznia

Parabellum. Głębia osobliwości - Remigiusz Mróz 
Opis:  Trzeci, ostatni tom świetnie przyjętej serii historycznej. Jest rok 1940, fala nazizmu zalewa Europę. Polacy resztkami sił walczą z okupantem, a ich człowieczeństwo zostaje wystawione na próbę… Braci Zaniewskich czeka daleka i niebezpieczna droga. Po odnalezieniu przyjaciela z armii Bronek postanawia przedostać się na Zachód, gdzie mają formować się polskie oddziały. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem. Decyzja podjęta pod wpływem chwili zupełnie odmieni jego los. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 13 stycznia

Lustrzany świat Melody Black - Gavin Extence 
Opis: Znalezienie zwłok, podczas gdy przyszło się pożyczyć puszkę pomidorów, może być lekko szokujące. Teraz, ponownie analizując minione wypadki, kobieta nie może pozbyć się wrażenia, że wszystko potoczyłoby się zupełnie inaczej, gdyby feralnej środy nie weszła do mieszkania naprzeciwko. A z pewnością nie poznałaby Melody Black… Brytyjski humor, literacki talent i nieszablonowa historia. Lustrzany świat Melody Black jest drugą powieścią Gavina Extence’a, autora znanej już polskim czytelnikom książki Wszechświat kontra Alex Woods. 
Wydawnictwo Literackie, premiera: 14 stycznia

Trawa bardziej zielona - Magdalena Kołosowska 
Opis: Pochopnie podjęta decyzja o małżeństwie postawiła 30-letnią Maję na życiowym rozdrożu. Papierowe małżeństwo, praca nie dająca prawdziwej satysfakcji, samotność, poczucie wypalenia. Wszystko zmieniło się jednak podczas krótkiego wypadu z przyjaciółką na Mazury. To tamtejsze spotkanie dało Mai i Moni impuls do życiowych zmian. Życie nie zawsze toczy się jednak liniowo, a konsekwencje pewnych decyzji ujawniają się w najmniej spodziewanym momencie. 
Wydawnictwo Feeria, premiera: 14 stycznia

Na imię jej Rose - Christine Breen 
Opis: Ciepła, wzruszająca opowieść o tym, co może się zdarzyć, gdy życie przestaje się toczyć zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Ludzie uważali Iris Bowen za piękność. Miała burzę rudych włosów, wysokie kości policzkowe, poruszała się jak tancerka. Ale to było dawno. Teraz Iris, ogrodniczka i matka adoptowanej Rose, w wiejskim domu na zachodzie Irlandii stara się prowadzić w miarę normalne życie po śmierci męża. Uwiera ją jednak obietnica dana mężowi przed jego śmiercią; obietnica, której nie zamierza spełnić.
Wydawnictwo Świat Książki, premiera: 20 stycznia

Hollywood - Charles Bukowski 
Opis: Charles Bukowski w nowym wydaniu. Bukowski w światku Beverly Hills czuł się nienadzwyczajnie. Nie mógł pogodzić się z obowiązującymi tam konwencjami i regułami gry, z których przecież bezlitośnie drwił. Świadectwem tego nieprzystosowania jest doskonała powieść Hollywood, jak cała twórczość czerpiąca z klęsk, rozczarowań i porażek. Krytycy uznali ją zgodnie za najlepszy literacki wizerunek Hollywood od czasu Dnia szarańczy. 
Wydawnictwo Literackie, premiera: 21 stycznia

Zagubiony autobus - John Steinbeck 
Opis: Steinbeck opisuje podróż po drogach Kalifornii. W autobusie spotykają się przypadkowi pasażerowie, każdy z nich jest inny i każdy ma do powiedzenia swoją historię. Spotykamy tu ludzi chciwych, skąpych, intelektualistów, marzycieli, pięknych i brzydkich, głupich i dobrodusznych. Poznajemy ich marzenia i troski, stosunek do życia i drugiego człowieka. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 21 stycznia

Lady M. - Ałbena Grabowska 
Opis: Fascynująca podróż po mrocznych zakamarkach kobiecej duszy. Lady M., kolejna książka Ałbeny Grabowskiej to opowieść o małżeństwie, którego życie zmierza ku nieuchronnej katastrofie. Chorobliwie ambitna żona i mąż, który nie dojrzał do roli głowy rodziny, od długiego czasu toczą grę pozorów, by zachować kontrolę nad wspólnym życiem. Jednak tłumione od lat uczucia muszą znaleźć ujście. Tragedia wisi w powietrzu. Kto zapłaci za popełniony błąd? 
Wydawnictwo Zwierciadło, premiera: 27 stycznia

***

Poza wymienionymi w poprzednim poście książkami, na które czekam, czyli: „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, „Pozytywka”, „Awaria małżeńska” i „Wybór Jasminy”, teraz dopisuję do listy jeszcze „Kołysankę” i „Na imię jej Rose”. A Was co najbardziej zainteresowało? :-)

45 komentarzy:

 1. Oj sporo tego. Nie wiemy na co się najpierw zdecydować. Dużo fajnych tytułów i na pewno po coś sięgniemy. Na pewno po "Trawa bardziej zielona" :)

  Pozdrawiamy i zapraszamy do nas:
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się ciekawy styczeń ^.^

  Pozdrawiam,
  czytanienaszymzyciem.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczerze to zaciekawiło mnie jedynie Parabellum, ale to dlatego, że mamy zupełnie różne gusta. :)

  Pozdrawiam
  blog--ksiazkoholiczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tam całkiem różne. :-) Pamiętam, że czytałam u Ciebie kilka recenzji, z którymi całkowicie się zgadzałam. :-)

   Usuń
 4. No i znowu mnóstwo ciekawych pozycji!
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Masz rację, w styczniu nowości jest niesamowicie dużo i widzę bardzo dużo ciekawych tytułów :) Z tych przedstawionych przez Ciebie zainteresowała mnie "Historia ucieczki".

  OdpowiedzUsuń
 6. Lady M. mnie bardzo zaintrygowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też. Po rewelacyjnym "Stuleciu Winnych" ufam Ałbenie Grabowskiej jako pisarce. :-)

   Usuń
 7. Sporo nowości mnie zainteresowało :)

  OdpowiedzUsuń
 8. mam ochotę na Lustrzany świat Melody Black :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Trzeci tom Parabellum przeczytam na pewno :)

  OdpowiedzUsuń
 10. "Lustrzany świat" ma taką okładkę, że w pierwszym momencie wydawała się ona trójwymiarowa. Ciekawa jestem, czy treść tej książki również będzie tak niebanalna. :)
  Kuszą mnie polscy autorzy, więc możliwe, że się koło nich zakręcę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też będę polować na "Lustrzany świat". Przekonuje mnie okładka i opis dotyczący specyficznego humoru. :-)

   Usuń
 11. Jakoś nie widzę nic ciekawego dla siebie, choć okładki są piękne. Więc pewnie i tak kupię coś z twojej listy :D

  Zapraszam do siebie
  http://to-read-or-not-to-read.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam dwie faworytki: "Córkę rzeźbiarza"i "Aleję tajemnic":)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, te dwie książki mogą być dobre. :-)

   Usuń
 13. Zaciekawiła mnie ta pierwsza książka "Aleja Tajemnic" (przynajmniej z opisu jak na razie). Też czasem się zastanawiam, jak to będzie w przyszłości, ale jednak dobrze jest żyć z tą niewiedzą. Ale książkę chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja chyba chciałabym mieć taką wiedzę. :-) Wkrótce będę czytać "Aleję tajemnic", więc może jeszcze w styczniu uda mi się zamieścić recenzję. Pozdrawiam. :-))

   Usuń
 14. Moja ulubiona Lesley Lokko :) już nie mogę się doczekać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie czytałam żadnej książki tej autorki, ale skoro polecasz, będę miała na uwadze "Białe kłamstewka". :-)

   Usuń
  2. Bardzo polecam "Pamiętne lato". A "Białe kłamstewka" zapewne też przeczytam. Dla mnie proza Lokko ma "to coś".

   Usuń
  3. Dobrze wiedzieć. :-) Zapisałam już na swoją czytelniczą listę. :-)

   Usuń
 15. Czekam na "Aleję tajemnic". Zaintrygowała mnie już jakiś czas temu, no i ta okładka.. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka akurat mi się nie podoba, ale już treść zapowiada się bardzo ciekawie. :-)

   Usuń
 16. Czekam tylko na Parabellum, czytałam dwie poprzednie książki z tej serii i bardzo jestem ciekawa, jak dalej potoczą się losy bohaterów. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam dopiero zamiar przeczytać pierwszą część. Fajnie, że polecasz. :-)

   Usuń
 17. Mnie najbardziej interesuje "Dotrzymana obietnica", ale nie obraziłabym się również, gdyby ktoś sprezentował mi "Wybór Jasminy" :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Na "kołysankę" właśnie czekam, poza tym chętnie przeczytałabym "Trawa bardziej zielona" :)

  http://ksiazkoholiczka94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie pogardziłabym żadną z tych książek :D

  OdpowiedzUsuń
 20. Styczeń bogaty w premiery ;) Najbardziej ciekawa jestem "Kołysanki" :P Pozdrawiam xD

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja już jestem po lekturze "Lustrzanego świata Melody Black". Jutro opublikuję recenzję, ale już teraz mogę zdradzić, że jest to pozycja godna uwagi :) Z pewnością postaram się również sięgnąć po "Na imię jej Rose", gdyż uwielbiam pozycje z serii Leniwa Niedziela.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czułam, że "Lustrzany świat" jest godny uwagi. Będę czekać na Twoją recenzję. :-)

   Usuń
 22. Prawdę mówiąc nie śledzę bardzo mocno nowości, być może dlatego, że ciągle w planach czytelniczych mam mnóstwo książek :) Bukowskiego, Steibecka, Grabowską i Mroza chciałabym na pewno poznać, ale niekoniecznie muszą to być ich poczynania w tych najnowszych książkach :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze robisz Kasiu, bo nie sposób wiecznie gonić za nowościami. :-) To, co jeszcze tydzień temu było hitem, dziś może być przeżytkiem. Miałam swego czasu tak, że czytałam tylko nowości, ale stwierdziłam, że to bez sensu. Dlatego te posty o premierach zamieszczam teraz raczej w ramach ciekawostki. :-)

   Usuń
 23. Bez wątpienia "Parabellum", "Lustrzany świat" też mnie intryguje, czytałam tego autora "Wszechświat kontra Alex Wood" i ta powieść bardzo mi się podobała, poczekam na opinie innych czytelników i być może się skuszę :) Styczeń zapowiada się bardzo ciekawie i naprawdę trudno będzie wybrać kilka książek spośród tak wielu interesujących i kuszących propozycji ;) Czas pokaże, zobaczymy, czy uda mi się w tym miesiącu zwalczyć mój książkoholizm i trochę ograniczyć zakupy, mam tak wiele zaległości czytelniczych, czeka na mnie tyle ciekawych książek, a ja ciągle kupuję nowe ;)) Pozdrawiam Cię Asiu, miłego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na przekór tylu nowościom, stawiam w styczniu na nadrobienie zaległości czytelniczych. Zostało mi jeszcze 5 książek, które koniecznie muszę przeczytać w tym miesiącu, więc raczej nie szaleję z zakupami. :-) Ale to prawda, że ciężko się powstrzymać - jest tyle ciekawych tytułów, a czasu tak mało. Nasz odwieczny problem... Również życzę miłego dnia Kochana. :-))

   Usuń
 24. Ile ciekawych pozycji!! ^^ Patrzę, czytam i ciągle tylko mówię sobie: to chcę, to chcę...
  Teraz jest tyle wspaniałych premier, że chyba mój portfel umrze,gdyż co drugą książkę chciałabym mieć u siebie :3

  OdpowiedzUsuń
 25. "Jak najdalej stąd" i "Kołysanka brzmią" ciekawie. I chciałabym wreszcie poznać twórczość Bukowskiego.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ksiązka Irwinga - to konieczne - must have :) Córka rzeźbiarza też zapowiada się niezwykle ciekswie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytam teraz Irvinga. Wciąga od pierwszych stron. :-)

   Usuń
  2. Oh... Zazdroszczę! Czekam na recenzję :)

   Usuń