czwartek, 26 listopada 2015

20 premier książkowych - grudzień 2015, styczeń 2016 (część 1)


Szukałam, szperałam, googlowałam… i okazało się, że wydawcy nie zaplanowali zbyt wielu premier na grudzień. Za to w styczniu zapowiada się prawdziwe książkowe szaleństwo. :-) Ukaże się tak dużo ciekawych nowości, że zaplanowałam z tej okazji dwa posty. Zapraszam na pierwszą część:

Pysznie i zdrowo od rana do wieczora - Opracowanie zbiorowe 
Opis: Energetyczne śniadania, pożywne dania obiadowe, lekkostrawne kolacje, pyszne przekąski. Pysznie i zdrowo od rana do wieczora to kilkadziesiąt przepisów na dania zarówno smaczne, jak i komponowane z troską o zdrowie przez kreatorów smaków, m.in.: mistrza kulinarnego Andrzeja Polana, trenerkę żywieniową i blogerkę kulinarną Darię Ładochę oraz Beatę Śniechowską – zwyciężczynię II edycji programu MasterChef. 
Wydawnictwo Rebis, premiera: 1 grudnia

Małe wielkie odkrycia - Steven Johnson 
Opis: Które wynalazki miały największe znaczenie dla historii ludzkości? Co tak naprawdę wpłynęło na nasz rozwój? Jak to się stało, że jesteśmy tu, gdzie jesteśmy? Najpierw pojawia się problem. Później ktoś wpada pomysł jego rozwiązania. Powstaje nowy wynalazek, który z czasem trafia do powszechnego użytku. To z kolei prowadzi do rewolucyjnych zmian. Oto niezwykła historia zwykłych przedmiotów tych, z których korzystamy każdego dnia.
Wydawnictwo SQN, premiera: 2 grudnia

Nigdy w życiu! Serce na temblaku - Katarzyna Grochola 
Opis: Kolekcjonerskie wydanie książek jednej z najpopularniejszych współczesnych pisarek. Pierwszy tom kolekcji zawiera Nigdy w życiu! i Serce na temblaku. W pierwszej części poznajemy Judytę – kobietę na życiowym zakręcie, która wciąż czeka na szczęście i miłość. Serce na temblaku to kontynuacja opowieści o perypetiach bohaterki, wprawdzie już szczęśliwie zakochanej, ale wciąż próbującej uporać się z dawnymi ranami. 
Wydawnictwo Literackie, premiera: 3 grudnia

Próba - Eleanor Catton 
Opis: Debiutancka powieść autorki wielkiego bestselleru Wszystko, co lśni. Prowokująca i ambitna. W mieście wybuchł skandal obyczajowy – nauczyciel liceum muzycznego miał kontakty seksualne z nieletnią uczennicą. Główna postać w powieści, nauczycielka saksofonu, przygląda się swojej klasie, przyjaciółkom ofiary, które wyrażają oburzenie seksualnym skandalem, ale zarazem bardzo chętnie, z zaciekawieniem i zazdrością, śledzą każdy jego detal… 
Wydawnictwo Literackie, premiera: 3 grudnia

Życie i śmierć na Drodze Umarłych - Tomasz Grzywaczewski 
Opis: Mocny reportaż z wyprawy wzdłuż Transpolarnej Magistrali Kolejowej nazywanej Drogą Umarłych. Miała być wielkim dziełem Stalina. Nigdy jej nie dokończono. Grzywaczewski odkrywa przerażającą prawdę o Syberii. Opustoszałe, ziejące chłodem baraki. Powyginane szyny i zakopane w śniegu rdzewiejące lokomotywy. Siedemset kilometrów torów okupionych bezsensownym cierpieniem tysięcy niewolników. Marzenie Stalina porzucone w dniu jego śmierci. 
Wydawnictwo Literackie, premiera: 3 grudnia

Przy wigilijnym stole - Danuta Śmierzchalska 
Opis: Boże Narodzenie... Dlaczego jest dla nas tak ważne? Czy sprawia to zimowa noc rozświetlona lampkami na choinkach, tradycyjne potrawy na wigilijnym stole i opłatek, którym dzielimy się z naszymi bliskimi? Swoimi wspomnieniami z Danutą Śmierzchalską dzielą się w tej książce ludzie kultury, biznesu i Kościoła, m.in.: Krystyna Kofta, bp Tadeusz Pieronek, Irena Eris, Magda Gessler, Andrzej Grabowski, Elżbieta Dzikowska i s. Małgorzata Chmielewska.
Wydawnictwo Rebis, premiera: 8 grudnia

Nieszczęścia chodzą stadami - Agata Przybyłek 
Opis: Halina, matka Iwonki – bohaterki znanej z Nie zmienił się tylko blond – nie może pogodzić się z wyprowadzką córki i wnuków z domu. Lekarstwem na złe samopoczucie starszej pani ma okazać się przyjazd jej córki chrzestnej. Dziewczyna wraca do Sosenek po kilku latach pobytu w Anglii. Przywozi ze sobą dwójkę dzieci. Kiedy Halina odkrywa, że chłopiec jest czarnoskóry, robi wszystko, by nie dowiedział się o tym żaden mieszkaniec wsi. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: styczeń

Dżoker - Michał Piedziewicz 
Opis: Gdynia, czerwiec roku 1929. W rosnącym dynamicznie mieście przecinają się ścieżki młodej urzędniczki Łucji, jej rówieśnika, początkującego dziennikarza Adama Grabskiego, oraz Krzysztofa Wilczyńskiego – weterana wojen (choćby z bolszewikami), a współcześnie uczestnika przemytniczych wypraw nad granice z Rzeszą i Wolnym Miastem. 
Wydawnictwo MG, premiera: 13 stycznia


Lodowe piekło. Katastrofa na Grenlandii - Mitchell Zuckoff
Opis: Na przełomie 1942 i 1943 roku trzy amerykańskie samoloty wojskowe rozbiły się na Grenlandii. Po pierwszych sygnałach SOS kolejne maszyny wzbijały się w powietrze, by odszukać zaginionych i wygrać nierówną walkę z arktyczną zimą: czterdziestostopniowym mrozem, szalejącą wichurą i lodowymi szczelinami. Załogi startujących maszyn nie spodziewały się, że lecąc na ratunek, i one podzielą los poprzedników.
Wydawnictwo Znak Literanova, premiera: 13 stycznia
Ocalić Daringhall Hall - Kathryn Taylor 
Opis: Ben Sterling po konfrontacji z rodziną Camdenów niechętnie zgadza się pozostać w rezydencji Daringham Hall. Za wszelką cenę chce poznać prawdę o związku swojej matki z Ralphem Camdenem. Nie jest to dla niego łatwe, ponieważ skutecznie rozprasza go obecność Kate. Mury angielskiej rezydencji będą świadkami burzliwych emocji, a przed Benem pojawi się pytanie: czy to on ma ocalić Daringham Hall? 
Wydawnictwo Otwarte, premiera: 13 stycznia

Wybór Jasminy. Prawdziwa opowieść o niewolnicy, która wywalczyła sobie życie - Jean Sasson 
Opis: Jasmina to nie postać literacka. Wszystko, co zostało opisane w tej książce, wydarzyło się naprawdę. Tego dnia Jasmina znalazła się w niewłaściwym miejscu i czasie. Została porwana przez irackich żołnierzy i uwięziona w ciemnej celi, wraz z kilkunastoma innymi niewolnicami. Wiedziała, że aby odzyskać wolność, musi o nią zawalczyć. 
Wydawnictwo Znak, premiera: 13 stycznia
Pozytywka - Agnieszka Lis 
Opis: Gdy cichną weselne dzwony, nadchodzi proza życia. Monika nie wierzy własnemu szczęściu. Wystawny ślub, którego zazdrości jej cała wieś, bogaty i przystojny mąż oraz wspaniałe życie w okazałej willi teściów na warszawskim Żoliborzu. Wielkie miasto otwiera nowe możliwości, ale kryje też wiele pokus. Coraz częściej ulega im Robert, który przestaje być księciem z bajki. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 13 stycznia

Przewieszenie - Remigiusz Mróz 
Opis: Podhalem wstrząsa seria wypadków w górach. Początkowo wydaje się to ciągiem pechowych zdarzeń, jednak śledczy odkrywają związek między ofiarami. Każe on sądzić, że ktoś morduje turystów na szlakach. Dochodzenie prowadzi komisarz Forst. Szybko zdaje sobie sprawę z tego, że zabójstwa powiązane są ze sprawą, nad którą pracował z Olgą Szrebską. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 13 stycznia

Rodzinne sekrety - Krystyna Mirek 
Opis: Otoczony jabłoniowym sadem dom rodziny Zagórskich znajduje się w niebezpieczeństwie. Kłopoty finansowe zmuszą Jana, seniora rodu i właściciela księgarni do podjęcia dramatycznych decyzji. To zapoczątkuje rodzinną rewolucję. Jego córki bowiem postanowią również zawalczyć o to, na czym im najbardziej zależy. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 13 stycznia

Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo - Marek Rabij 
Opis: Dobra prezencja bywa kluczem do sukcesu, a metka na ubraniu ma znaczenie. Czasem to kwestia życia lub śmierci. Dla niektórych – dosłownie. Blisko 1200 kobiet i mężczyzn zabitych pod gruzami Rana Plaza. Spalona szwalnia w Ashulii, w której zamknięto pracowników na wyższych piętrach, by z płonącego budynku wynieść najpierw zawartość magazynu na parterze. 
Wydawnictwo W.A.B., premiera: 13 stycznia

Opowiem o niej - Jolanta Guse 
Opis: Największą miłością Heleny był teatr. Najdotkliwiej przekonała się o tym jej córka. Choć Helena pragnęła stworzyć małej Glorii prawdziwy dom, nie potrafiła być matką. Marzyła o graniu wielkich ról na najświetniejszych scenach. Gloria, odtrącona przez mamę, całą swoją miłość przelała na babcię Różę – silną i kochającą kobietę. Czy jednak rady babci wystarczą, by odnalazła siebie i swoje szczęście? 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 19 stycznia

Awaria małżeńska - Natasza Socha, Magdalena Witkiewicz 
Opis: Jak wygląda dom bez żon? Pewnego dnia Mateusz i Sebastian, dwaj obcy sobie faceci, stają się bliźniakami syjamskimi złączonymi wspólnym losem tymczasowych samotnych ojców. Tylko czy dadzą radę sprostać wyzwaniom? 
Wydawnictwo Filia, premiera: 20 stycznia

Dotrzymana obietnica - Jill Anderson 
Opis: W roku 2005 Jill Anderson stanęła przed sądem w Leeds, oskarżona o zabójstwo męża. Paul Anderson, 43-letni lingwista, od wielu lat cierpiał na zapalenie mózgowo-rdzeniowe oraz zespół ustawicznego zmęczenia, z powodu choroby kilkakrotnie usiłował popełnić samobójstwo. Pewnego dnia, korzystając z nieobecności żony, zażył śmiertelną dawkę leków. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 21 stycznia

Piosenkarki PRL-u. Spotkanie I - Emilia Padoł 
Opis: Emilia Padoł powraca do piosenek powojennych, z lat 50. i 60. minionego wieku, aby spotkać się z wielkimi gwiazdami polskiej estrady, o których często nie wiadomo nic, ale których szlagiery nuci się do dziś. Dzięki bezpośrednim kontaktom z artystkami czy tymi, którzy je znali, archiwaliom i innym relacjom, odsłania kulisy ich popularności. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 26 stycznia

Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej - Michał Rusinek 
Opis: Ona – świeżo upieczona Noblistka, On – magister filologii polskiej. Miał jej pomagać przez trzy miesiące, między przyznaniem a wręczeniem nagrody w 1996 roku. Został dłużej. W tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, której do tej pory nie znaliśmy. To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji.
Wydawnictwo Znak, premiera: 27 stycznia

*** 
Moim faworytem jest zdecydowanie „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, ale bardzo chętnie przeczytam też „Pozytywkę”, „Awarię małżeńską” i „Wybór Jasminy”. A Wy na co najbardziej czekacie? :-)

52 komentarze:

 1. Grudzień niestety słaby jeśli chodzi o premiery. Natomiast styczeń przedstawia się dużo lepiej ;). Najbardziej mnie interesują obie zapowiedzi Czwartej Strony i obie Wydawnictwa Filia, do tego "Opowiem o niej" z Prószyńskiego też mnie interesuje :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idealnie wymieniłaś trzy moje ulubione wydawnictwa. :-)

   Usuń
 2. Może pan Mróz wreszcie mnie zainspiruje, grudzień nie jest aż tak obiecujący, ale na początku przyszłego roku szykuje się kilka perełek :). Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chętnie czytam takie posty:) Mnie o dziwo zainteresowała pierwsza pozycja, chciałabym zmienić nawyki żywieniowe, ale to bardzo trudne;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ocalić Daringhall Hall - na tę książkę na pewno będę polować :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dużo ciekawych pozycji.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nic mnie specjalnie nie zachęciło, ale to może dlatego, że z powodu ograniczonego czasu coraz bardziej sortuję pozycje, którą trafią na półkę MUST READ :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coraz bardziej doceniam rolę sortowania książek. Niestety, nie da się przeczytać wszystkiego, a szkoda. :-)

   Usuń
 7. Bardzo dużo tych nowości :) Ja z niecierpliwością oczekuję "Awarii małżeńskiej", a także "Wyboru Jasminy" ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Co najmniej kilka mnie zainteresowało. Priorytet to Mróz i Grzywaczewski. PS - nominowałam cię do LBA.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaciekawiło mnie "Nieszczęścia chodzą stadami" choć najpierw muszę przeczytać pierwszą część;)

  www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Intryguje mnie książka o Szymborskiej ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mimo tylu tytułów które wymieniłaś tylko małe wielkie odkrycia mnie zaciekawiły.

  Pozdrawiam.
  blog--ksiazkoholiczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze coś. :-) Będzie też druga część zapowiedzi styczniowych, więc może wtedy znajdziesz coś dla siebie. :-)

   Usuń
 12. Zastanawiają mnie Małe Wielkie Odkrycia, na pewno je przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. szczerze? nic mnie nie zainteresowało niestety nie mój gatunek

  OdpowiedzUsuń
 14. Patrząc po Twoim przeglądzie zapowiedzi - końcówka roku i początek nowego zapowiadają się pięknie :)
  Co dla mnie? Zdecydowanie Pozytywka Lis i Próba Catton :)

  OdpowiedzUsuń
 15. "Lodowe piekło" najbardziej zwróciło moją uwagę. Właśnie sobie uświadomiłam, że uwielbiam filmy katastroficzne, a nie czytałam jeszcze takich książek ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Przeczytałabym "Piosenkarki PRL-u. Spotkanie I ", zapowiada się interesująco!

  OdpowiedzUsuń
 17. "Pysznie i zdrowo od rana do wieczora" idealnie pasuje do kierunku moich studiów:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie znam żadnej z książek :) Jednak kilka wpadło mi już w oko. Czekam na recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Na pewno sięgnę po książkę Katarzyny Grocholi.Ciekawa jestem "Pozytywki", no i koniecznie muszę przeczytać coś Mroza. Już tyle osób mi polecało jego książki... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja mam w planie zapoznać się z twórczością Mroza. Wszystkie jego książki już czekają na półce. :-)

   Usuń
 20. Grudzień ubogi w premiery, ale styczeń całkowicie to rekompensuje :) Najbardziej interesują mnie premiery Filii i Czwartej Strony, na które niecierpliwie czekam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to teraz zdecydowanie najbardziej "topowe" wydawnictwa. :-)

   Usuń
 21. W grudniu najbardziej czekam na nowelkę "Królowa i Faworytka", o ktorej nie na liście powyżej ;) A z Twojego spisu zaciekawila mnie "Próba" :) Pozdrawiam serdecznie www.oczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 22. Przewieszenie - po takim zakończeniu poprzedniego tomu, kontynuacja musi do mnie trafić :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie mogę się doczekać "Dotrzymanej obietnicy" i "Wyboru Jasminy". Jestem pewna, że obydwie książki przypadną mi do gustu i na długo zostaną w pamięci :)

  OdpowiedzUsuń
 24. No, jest w czym wybierać:)))) Kilka pozycji muszę przeczytać NA PEWNO! pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 25. Zainteresowało mnie "Przewieszenie". Uwielbiam, gdy akcja toczy się w górach. :D
  Poza tym słyszałam o książce "Małe wielkie odkrycia", którą z chęcią również przeczytam. Interesuję się nauką i 95% książek, które posiadam są naukowe. :)
  http://zadumam.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 26. Chętnie sięgnęłabym po Wybór Jasminy i Dotrzymaną obietnicę, choć wydają się to raczej ciężkie pozycje :).

  OdpowiedzUsuń
 27. Początek roku będzie świetny :) A dwie z powyższych pozycji już czytam, fajne są :)
  PS. Ktoś polecił mi Twojego bloga w konkursie, zatem będziesz we wtorkowym podsumowaniu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam podsumowanie i jestem dumna, że znalazłam się w tak szacownym gronie. :-) Dziękuję. :-))

   Usuń
 28. Hej :)
  Nominowałam Cię do tagu: http://dostatniejstrony.blogspot.com/2015/11/liebster-blog-award.html#comment-form
  Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, zaraz zajrzę do Ciebie sprawdzić, o jaki tag chodzi.:-)

   Usuń
 29. Interesujących pozycji książkowych jest co najmniej kilka. Gdybym miała wybrać tą jedną, byłaby to książka o Szymborskiej, z tego względu, iż będąc małą dziewczyną miałam okazję poznać ja osobiście. Od tego czasu darzę ją wyjątkową sympatią :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wow, w jakich okolicznościach ją poznałaś? Uchylisz rąbka tajemnicy? :-)

   Usuń
 30. Też jestem ciekawa próby, "Wszystko, co lśni" nie zachwyciło mnie tak, jak powinno, ale dam autorce jeszcze jedną szansę :) A dla mojej mamy wybrałabym "Piosenkarki PRL-u", szkoda, że premiera jest długo po świętach.

  OdpowiedzUsuń
 31. Chyba muszę rozczarować, że "Nieszczęścia" dopiero w marcu :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej, szkoda. Wyczytałam na stronie "Czwartej strony", że już w styczniu...

   Usuń
 32. Życie i śmierć na Drodze Umarłych, Wybór Jasminy. Prawdziwa opowieść o niewolnicy, która wywalczyła sobie życie, oczywiście Przewieszenie R. Mroza, po takim zakończeniu Ekspozycji nie mogę się doczekać kontynuacji ;)) Nieszczęścia chodzą stadami, bo mam już wcześniejszą powieść autorki ;)) No i Awaria małżeńska, taki duet? Jestem bardzo ciekawa :)) Tyle na początek, jak znam życie pewnie jeszcze niejedna książka wpadnie mi w oko ;)) Już się martwię o mój portfel ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wow, widzę, że dużo książek przypadło Ci do gustu. :-) Niestety, mam podobnie, więc będzie się bardzo ciężko zdecydować na konkretne tytuły. Styczeń rzeczywiście może być bardzo ciężkim miesiącem dla portfela. :-)

   Usuń