środa, 16 marca 2016

15 premier książkowych - kwiecień 2016Co prawda minęła dopiero połowa marca, ale już teraz piszę o premierach kwietniowych. Powód? Tak bardzo nie mogę się ich doczekać. :-) Zapraszam zatem do przeczytania mojego subiektywnego przeglądu wiosennych nowości książkowych:

Nagrody - Erich Segal 
Opis: Bohaterowie to troje ambitnych lekarzy i naukowców walczących o Nagrodę Nobla. Adam Coopersmith - błyskotliwy, oddany pacjentom lekarz-immunolog, którego odkrycia mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa ciąży. Sandy Raven - naukowiec, geriatra, wynalazca sposobu na powstrzymanie procesu starzenia się komórek ludzkich oraz Isabel de Costa - cudowne dziecko, wyśmienity fizyk, rozdarta między ojcem, a młodym mężczyzną. Niezapomniane postacie, miłość, tragedie, zdrada, ambicje, trudne wybory - to czyni powieść, od której nie sposób się oderwać. 
Wydawnictwo Albatros, premiera: 6 kwietnia

Zwodnicza miłość - Julie Cohen 
Opis: Mąż Felicity, Quinn, to najwspanialszy człowiek, jakiego zna. Czuje wręcz, że nie zasługuje na uczucie, którym ten ją darzy. Niedługo później dziewczyna doświadcza czegoś niesamowitego: czuje w powietrzu zapach perfum budzący długo uśpione wspomnienia. Później zdarza się to jeszcze kilka razy – powraca do niej echo minionych dni i widmo mężczyzny, którego nie widziała od dziesięciu lat. Poruszona Felicity stara się oprzeć tej wizji przeszłości, która jednak stopniowo przejmuje nad nią kontrolę. Może coś naprawdę jest nie tak, jak być powinno? Co jeżeli umysł spłatał figla jej sercu? 
Wydawnictwo Filia, premiera: 6 kwietnia

Gonitwa chmur - Maria Paszyńska 
Opis: Rok 1935. Na tle panoramy Warszawy życie toczy się krętymi ścieżkami. Prawda bywa bardziej niewiarygodna od kłamstwa, a to, co wydaje się proste, wcale takie nie jest. Nieskazitelne wizje młodych bohaterów okrywa cień. Muszą zmierzyć się ze zderzeniem świata ideałów i tego, co otrzymują od losu. Tymczasem stolica Polski szykuje się do wystawy „Warszawa przyszłości”, a świat bacznie śledzi kolejne poczynania Hitlera, który umożliwia wejście w życie Ustaw Norymberskich. Nad Europą, która dopiero co odbudowała poczucie bezpieczeństwa, ponownie zbierają się chmury… 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 13 kwietnia

Sanatorium pod Zegarem -  Liliana Fabisińska 
Opis: Nina i Natalia nie znoszą się od pierwszego wejrzenia. Gdyby mogły, nie spotkałyby się nigdy więcej. Ale nie mają wyjścia… Los (oraz siostra przełożona) sprawia, że trafiają do tego samego pokoiku w sanatorium w Ciechocinku. Najbardziej niedopasowana para skazana na siebie przez 4 długie tygodnie. Gorzej być nie może? Ależ może! Ukochany Niny wyjeżdża w podróż, która miała być ich poślubną, a firma pod jej nieobecność dryfuje ku przepaści. Z kolei Natalia musi w tajemnicy przed siostrą przełożoną zniknąć z Ciechocinka na 36 godzin, by wykonać najważniejsze zdjęcie w życiu. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 13 kwietnia

Skrawki - Sigrid Combüchen 
Opis: Gdy fikcja literacka spotyka prawdziwą przeszłość...  Pisarka dostaje list od swojej czytelniczki. Hedwig Langmark rozpoznała się na zdjęciu opisanym w jednej z książek. Z korespondencji, która wywiązuje się między kobietami, i samodzielnych poszukiwań pisarki wyłania się historia Hedwig z czasów młodości. Opowieść o tym, jak o jej życiu zadecydował przypadek i kilka nieprzemyślanych decyzji, które podjęła w wieku dziewiętnastu, dwudziestu lat. Oraz tego, jak przypadek lub los zepchnął ją z drogi życia przewidzianej dla dziewczyny z wyższej klasy średniej. 
Wydawnictwo W.A.B., premiera: 13 kwietnia

Ugly Love  - Colleen Hoover 
Opis: Kiedy Tate, początkująca pielęgniarka, wprowadza się do mieszkania swojego brata, nie spodziewa się tak gwałtownych zmian w życiu. Wszystko przez przystojnego pilota Milesa Archera. Miles ustala tylko jedną regułę ich związku: nie pytaj o przeszłość i nie oczekuj przyszłości. Gdy ta sytuacja staje się nie do wytrzymania i prowokuje do pytań, ożywają jego dramatyczne wspomnienia. Tej powieści się nie czyta, tylko przeżywa – całą sobą, sercem i duszą, a po zakończeniu nic już nie jest takie samo. 
Wydawnictwo Otwarte, premiera: 13 kwietnia

Unieważnienie - Emma Chase 
Opis: Waszyngtoński obrońca Stanton Shaw jest dumy i ambitny. Ma plan na życie. Jednak pewnego dnia mężczyzna dostaje zaproszenie na ślub swojej licealnej miłości i jednocześnie matki jego ukochanej dziesięcioletniej córeczki. Jenny wychodzi za mąż – za kogoś innego. Tego definitywnie nie było w planie. Wychowana w mieście Sofia Santos jest nieugiętą prawniczką, planującą wielką karierę. Nie ma czasu na związki. Jednak gdy Stanton, jej „przyjaciel do łóżka” błaga o pomoc, zgadza się pojechać do zabitej dechami mieściny w stanie Missisipi, by pomóc mu odzyskać ukochaną. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 13 kwietnia

Historia pszczół -  Maja Lunde 
Opis: Jeden z największych norweskich bestsellerów ostatnich lat. Trzy intrygujące historie, niezwykli bohaterowie i walka o przyszłość. Epicka w swoim wymiarze, rozgrywana na trzech płaszczyznach czasowych, opowieść, której spoiwem są… pszczoły. Anglia, rok 1857. William marzył o karierze naukowca. Los jednak chciał inaczej. Stany Zjednoczone, rok 2007. George jest hodowcą pszczół i właścicielem kilkuset uli. Chce rozwijać farmę, by przekazać ją synowi. Chiny, rok 2098. Młoda kobieta Tao ręcznie zapyla drzewa owocowe. Rozpaczliwe chce dać synkowi szansę lepszego życia. 
Wydawnictwo Literackie, premiera: 14 kwietnia

Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie - Mary Berg 
Opis: W dniu swoich piętnastych urodzin, gdy niemiecka armia dławi Warszawę w coraz mocniejszym uścisku, Mary Berg przystępuje do spisywania pamiętnika. Jeszcze nie wie, że zanim zapełni dwanaście notesów, przyjdzie jej wycierpieć cztery lata terroru i zanotować sugestywne szczegóły najważniejszych wydarzeń XX wieku. Od oblężenia Warszawy do stłumienia powstania w getcie – autorka dokumentuje ciężką dolę uchodźców, życie nuworyszów, przymusowy werbunek do pracy, deportacje i heroizm bojowników ruchu oporu, którzy powstali przeciwko niemieckiemu uciskowi. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 14 kwietnia

Pozwól jej odejść - Dawn Barker 
Opis: Zoe McAllister, zagubiona i zrozpaczona młoda kobieta, w środku zimy płynie promem na wyspę Rottnest. Tuli do piersi małe dziecko, umierając ze strachu, że odszuka ją tam jej mąż. Wiele lat później, na tej samej wyspie, młoda dziewczyna imieniem Louise zostaje znaleziona w zaroślach, nieprzytomna i sama. Helikopter pogotowia ratunkowego zabiera ją na stały ląd. Po wyjściu ze szpitala Louise wraca do domu, gdzie podsłuchuje rodziców rozmawiających o jej przeszłości. Ich sekrety, które wychodzą na jaw, zaszkodzą niejednej rodzinie, a życie Louise zmieni się na zawsze. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 14 kwietnia

Jutra może nie być  - Gabriela Gargaś 
Opis: Czy miłość może być zła? Czy niektórzy ludzie spotykają się za późno, a inni za wcześnie? Czy możliwe jest, by prawdziwe uczucie trwało wbrew wszystkiemu? Czy wybaczy ono każde potknięcie? Kinga jest zdolna zarówno do miłości, jak i nienawiści, do tego aby zadać ból i odejść, toteż powyższe pytania wpływają na losy wszystkich, z którymi się wiąże. To historia o wielkiej miłości odnalezionej po latach, o wielkich namiętnościach i wielkich oczekiwaniach. O stracie, cierpieniu i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. To opowieść o sile kobiet i odwadze w dążeniu do realizacji pragnień. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 20 kwietnia

Poza czasem szukaj - Katarzyna Hordyniec 
Opis: Lena jest kobietą piękną i inteligentną. Wszystkim dookoła wydaje się, że jest szczęśliwa. Czyżby? Pewnego dnia postanawia, że czas na zmiany. Zostawia partnera, pakuje walizki i wyjeżdża z rodzinnego Koszalina do Warszawy. Szaleństwo, myślą najbliżsi. Moja szansa, myśli Lena. Los szykuje dla niej większe wyzwanie niż odnalezienie się w stolicy. W majowe popołudnie poznaje Jula. Z pozoru nic ich nie łączy, może jedynie upodobanie do poezji. A jednak wystarczyło jedno spojrzenie, żeby znaleźli się poza czasem i przestrzenią. On, ona i Warszawa w tle. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 26 kwietnia

Cześć, co słychać? - Magdalena Witkiewicz 
Opis: Dziś wiem i widzę więcej. Nauczyłam się patrzeć, ale umiem też przymykać oczy. Ze strachu, że popełnię błąd. Jestem taka jak inne. Matki, żony i kochanki. Kobiety w połowie życia. Mądrzejsze niż 20 lat temu, ale z bagażem doświadczeń. Pełne głęboko skrywanych tajemnic, o które nikt nas nie podejrzewa. Czasem tęsknię za czymś, czego nie potrafię nazwać, uśmiecham się, chociaż w sercu mam bałagan. Może coś tracę, zyskując spokój. Bardzo dbam, by nie padły słowa, których nie można wymazać. Nigdy jednak nie przyszło mi do głowy, jak niebezpieczne może być: „Cześć, co słychać”… 
Wydawnictwo Filia, premiera: 27 kwietnia

Hen. Na północy Norwegii - Ilona Wiśniewska 
Opis: Północ Norwegii to surowy klimat, garstka ludzi, tysiące reniferów, lodowate morze i wicher, który mąci świadomość. Najdalszą północ Europy Ilona Wiśniewska ogląda matowymi oczami umierającego starca, wsłuchuje się w nią razem z najsłynniejszą na świecie saamską wokalistką, godzi się na nią z tymi, którzy nie mają dokąd wyjechać. Finnmark to kraniec. Nie ma znaczenia, skąd się patrzy, bo to nadal będzie albo daleko, albo hen daleko. Słowo „hen” w norweskim odnosi się do odległości, tyle że równie dobrze może znaczyć „po drugiej stronie globu”, jak i „tuż za rogiem”. 
Wydawnictwo Czarne, premiera: 27 kwietnia

Kiedy księżyc jest nisko - Nadia Hashimi 
Opis: Mahmud kocha swoją żonę Feribę ponad życie. Są razem szczęśliwi i dobrze im się wiedzie. Wszystko jednak się zmienia, gdy w ich kraju wybucha wojna, a do władzy dochodzą talibowie. Mahmud, z zawodu inżynier, staje się celem nowego reżimu i zostaje zamordowany. Feriba, zmuszona do opuszczenia Kabulu z trójką dzieci, ma tylko jedną nadzieję: przedostać się do Europy i dołączyć do rodziny siostry w Anglii. Pod osłoną nocy przedziera się do Iranu. Wyczerpana, zrozpaczona, ale zarazem silnie zdeterminowana, dociera aż do Grecji. To tam rozegra się dramat. 
Wydawnictwo Kobiece premiera: 28 kwietnia


***
W kwietniu najbardziej czekam na premiery wydawnictwa Filia: „Cześć, co słychać?” i „Jutra może nie być”. Interesujące wydają się też: „Pozwól jej odejść”, „Historia pszczół” oraz „Kiedy księżyc jest nisko”. A jakie są Wasze typy? :-)

39 komentarzy:

 1. Czy ja wiem... Ale ładna okładka "Poza czasem szukaj" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja wiem na pewno, że nowa książka Witkiewicz będzie moja :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejne ciekawe premiery :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Pozwól jej odejść" to jest to, co mi się tu najbardziej spodobało i na pewno muszę to przeczytać! :)


  www.zksiazkadolozka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak już pisałam Asiu na Fb, M. Witkiewicz i N. Hashimi, ale dostrzegam jeszcze L. Fabisińską, mam już dwie książki tej autorki i chciałabym, aby najnowsza również pojawiła się na mojej półce :). Pozdrawiam cieplutko Kochana :*

  OdpowiedzUsuń
 6. Czekam na książkę Hoover to jasne :) ale nowość Emmy Chase też mnie interesuje. Już widzę ten dowcip i nieprzewidziane sytuacje :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Segala już czytałam, całkiem nieźle ukazał środowisko lekarzy. "Historię pszczół" przeczytałaby chętnie, a jeszcze jedna... i jak tu się nie skusić:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Cóż... Tak szczerze pisząc,to z chęcią przeczytałabym większość (o ile nie wszystkie) z tych książek :) W pierwszej kolejności jednak sięgnę na pewno po powieść pani Witkiewicz :-) Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 9. faktycznie,kwiecień zapowiada się nadzwyczaj ciekawie! 😊

  OdpowiedzUsuń
 10. "Ugly love" mam po angielsku, ale jeszcze nie przeczytałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zdecydowanie stawiam na powieść Hashimi. "Afgańską perla" tak bardzo mi się spodobała, że i po tę powieść autorki sięgnę z miłą chęcią.

  OdpowiedzUsuń
 12. W pierwszej kolejności książka pani Witkiewicz oraz "pozwól jej odejść"
  A tak w ogóle to wow już piszesz o premierach! ;)
  Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
 13. Najbardziej zaciekawiła mnie "Ugly love" oraz powieść Emmy Chase ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. ,,Gonitwę chmur" chciałabym najbardziej przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 15. Najbardziej czekam na "Cześć, co słychać" - bo książka "Po prostu bądź" Magdaleny Witkiewicz rozwaliła mnie na kawałki oraz zdecydowanie "Ugly love", bo Colleen Hoover uwielbiam. Szczególnie "Maybe someday" sprawiło, że pokochałam jej twórczość całym serduchem.
  Pozdrawiam
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Znalazłam dla siebie wiele ciekawych pozycji - szczególnie te ciekawe opowieści o wojnie i "Historia pszczół" :)

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. Z tych książek dla mnie nic ciekawego nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 18. Z pewnością sięgnę po "Historię pszczół". Zapowiada się bardzo ciekawie. I może jeszcze po "Skrawki".
  Wiele książek Segala, m.in. "Nagrody" czytałam jeszcze w liceum i bardzo mi się wtedy podobały. Dobrze, że wydawnictwo zdecydowało się na wznowienie ksiązek tego autora.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 19. Ależ perełki! Co za okładki! Ta o Norwegii...no boska! ściskam:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Może się powstrzymam od wymieniania... Ale chciałabym przeczytać większość ;). A przede wszystkim te z Wydawnictwa Filia i Prószyńskiego. Również "Ugly Love" oraz "Kiedy księżyc jest nisko" bardzo mnie kuszą ;).

  OdpowiedzUsuń
 21. "Cześć, co słychać?" "Pozwól jej odejść" oraz "Jutra może nie być" to powieści, które niezwykle mnie intrygują.

  OdpowiedzUsuń
 22. Z tych książek na nic nie czekam!
  W kwietniu niecierpliwie oczekuję najnowszej powieści Anny Łaciny!

  OdpowiedzUsuń
 23. Trudna sprawa, bo wszystkie książki zapowiadają się ciekawie. Mnie kusi "Cześć, co słuchać" i "Nagrody". Z tego co kojarzę, to "Jura może nie być" jest chyba wznowieniem?

  OdpowiedzUsuń
 24. Akurat nic szczególnie mnie nie zainteresowało, ale muszę w końcu nadrobić twórczość Hoover, bo wszyscy polecają :P

  OdpowiedzUsuń
 25. Ostatnio zapałałam miłością do książek związanych w jakikolwiek z pszczołami, więc spróbuje przeczytać "Historię pszczół"

  OdpowiedzUsuń
 26. "Ugly love" - tak bardzo, bardzo na nią czekam, że chyba mocniej się nie da ;) O "Nagrodach" pierwsze słyszę, ale zapowiadają się niesamowicie intrygująco i nie ma opcji, żebym po nie nie sięgnęła :) Przeczytam też nową książkę Barker, choć po "Pękniętym odbiciu" spodziewałam się odrobinę więcej.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Paulina z naksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 27. najbardziej ciekawi mnie historia pszczół i pamiętnik Mary Beg.

  OdpowiedzUsuń
 28. Chcę wszystkie! Ale najbardziej czekam na Ugly love :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Ugly Love - znam, ale i tak czekam na polskie wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Ugly Love, Ugly Love, Ugly Love! Słyszałam, że to najlepsza książka Hoover, więc po rewelacyjnym Maybe Someday nie mogę się doczekać, aż po nią sięgnę.

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń
 31. Na pewno "Historia pszczół" a być może jeszcze książka pani Fabisińskiej i Witkiewicz.

  OdpowiedzUsuń
 32. Napracowałaś się przy tym poście ;)
  Widzę tu kilka interesujących dla mnie pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Mój portfel znowu będzie płakać a mąż przeklinać blogosferę... ;)

  OdpowiedzUsuń
 34. Z chęcią przeczytam większość tych książek :)

  UWAGA SPAM: Zapraszam do mnie na moją pierwszą recenzję --> http://zaczytana-ania.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Trudny wybór. Na kilka tytułów bym się skusiła :)

  OdpowiedzUsuń
 36. "Gonitwa chmur" wydaje się interesującą pozycją choć już widać, że temat niełatwy, a książka prawdopodobnie bardzo emocjonalna.

  OdpowiedzUsuń
 37. I już premiery na kwiecień:) Kiedy to minęło! Interesuje mnie Ugly Love i Unieważnienie:)

  OdpowiedzUsuń
 38. Kwiecień jest dla mnie łaskawy, znalazłam tylko 9 interesujacych premier :) a Cześc, co słychać? gorąco Ci polecam, to wyjątkowa książka autorki, takiej jeszcze nigdy nie napisała :)
  Podoba mi sie też coś, czego u siebie nie wstawiłam - Poza czasem szukaj. Uwielbiam rudzielce :)

  OdpowiedzUsuń