środa, 30 września 2015

20 premier książkowych - październik 2015


Od dzisiaj będę zamieszczać na blogu nową serię postów prezentujących premiery książkowe na kolejne miesiące. Mam nadzieję, że seria Wam się spodoba. :-) Oto moja subiektywna lista 20 najciekawszych premier października:

Tajemna historia - Donna Tartt 
Opis: Richard rozpoczyna studia w ekskluzywnym college’u. Dołącza do grupy ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają nowy sposób myślenia i życia. Kiedy jednak eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością nie przynoszą odpowiedzi na pytanie: jak daleko można się posunąć, dochodzi do morderstwa. 
Wydawnictwo Znak Literanova, premiera: 5 październikaZwyczajny dzień – Nina Majewska-Brown 
Opis: Kontynuacja "Wakacji". Nina po stracie ukochanego męża i syna musi na nowo uporządkować życie własne i ośmioletniej córki. W obliczu nieszczęść czuje się bezradna i zagubiona. Niespodziewana ciąża i obecność Klary wyzwalają w niej nie tylko nowe siły, ale są również źródłem małych sukcesów i radości, które pozwalają dostrzec odrobinę cudowności w codzienności. 
Wydawnictwo Rebis, premiera: 6 październikaEukaliptus i werbena - Agata Mańczyk 
Opis: To porywająca saga rozgrywająca się w Warszawie na przestrzeni ponad stu lat. Książka pełna magii i tajemnic. Huczmiranki zawsze musiały radzić sobie same… Dla tych silnych i dumnych kobiet najważniejsze powinny być więzy krwi, ale co jeśli w rodzinie pojawi się czarna owca, która zapragnie żyć po swojemu? 
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, premiera: 7 października

Jutro zaświeci słońce - Joanna Sykat 
Opis: Wyobraź sobie, że Twoja matka jest źródłem Twojego lęku i destrukcji. Anita spełnia się zawodowo jako pisarka. Wspierana przez męża decyduje się na kolejne ważne kroki i zmiany w swoim życiu. Wspólnie kupują upragnione mieszkanie i powoli budują własny świat. Nie jest im jednak dane cieszyć się małżeństwem ani sukcesami. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 7 października

Mademoiselle Chanel - Christopher W. Gortner 
Opis: Kim naprawdę była Coco Chanel? Wielką wizjonerką, niemieckim szpiegiem, namiętną dziewczyną poszukującą uczucia? Teraz nareszcie może opowiedzieć własną historię. Z powieści "Mademoiselle Chanel" wyłania się obraz kobiety pełnej pasji, wdzięku i uroku, której sława i fortuna nie uchroniły przed złamanym sercem. 
Wydawnictwo Między Słowami, premiera: 7 października

Po prostu bądź - Magdalena Witkiewicz 
Opis: On był miłością jej życia, gdy go zabrakło jej świat runął. Została pustka i jeszcze ktoś...W pobliżu zawsze był przyjaciel. Jego przyjaciel, któremu nie wolno było czuć. Ale możemy się umówić. I zawrzeć pewien pakt. Zaopiekował się nią na dobre i na złe. Ktoś do nich dołączył, a on nadal trwał.
Wydawnictwo Filia, premiera: 7 października

Pulse - Gail McHugh 
Opis: Emily kładzie na szali całe swoje życie, żeby być z mężczyzną, który zdobył jej serce. Niestety nie ma pewności, że Gavin naprawdę ją kocha; pozostaje wierzyć, że postąpiła słusznie, idąc za głosem serca, i że jej wybranek okaże się takim człowiekiem, jakim chciała go widzieć. Niestety, wszystko wskazuje na to, że tak nie jest. 
Wydawnictwo Akurat, premiera: 7 października

Sześć dni w Leningradzie - Paullina Simons 
Opis: Nieopowiedziana dotąd historia podróży, która dała początek uwielbianej przez miliony czytelniczek trylogii. Równie emocjonująca i chwytająca za serce jak dzieje Tatiany i Aleksandra. Paullina Simons urodziła się w Leningradzie, ale jako dziewczynka wyjechała z rodziną ze Związku Radzieckiego. Wróciła, by zbierać materiały do "Jeźdźca miedzianego". 
Wydawnictwo Świat Książki, premiera: 7 października

To przez ciebie! - Mhairi McFarlane 
Opis: Śmieszna powieść o tym, jak radzić sobie z życiem, które ciągle rzuca Ci kłody pod nogi. Trzydziestotrzyletnia Delia postanawia coś zmienić w swoim związku z Paulem i nieoczekiwanie oświadcza mu się na moście. Paul jest kompletnie oszołomiony. W pobliskim barze ukradkiem wysyła esemes, który trafia do Delii – przez pomyłkę. Esemes przeznaczony dla tej drugiej. 
Wydawnictwo HarperCollins Polska, premiera: 7 października

Opactwo świętego grzechu - Sue Monk Kidd 
Opis: Przeżywająca kryzys wieku średniego, znudzona dotychczasowym życiem i kochającym mężem Jessie powraca na wyspę swego dzieciństwa, żeby zaopiekować się matką, która uległa wypadkowi. Ta podróż w przeszłość stanie się dla bohaterki sposobem na oswojenie demonów z dzieciństwa, pogodzenie się z owianą tajemnicą, tragiczną śmiercią ojca i odnalezienie siebie. 
Wydawnictwo Literackie, premiera: 8 października

Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych - Michael Booth 
Opis: Kraje skandynawskie są ojczyznami najszczęśliwszych ludzi na świecie. Nie zmieniają tego nadzwyczaj wysokie podatki, jakie płacą Norwegowie, problemy z alkoholem Finów, ani chłodne stosunki Szwedów z sąsiadami. Co decyduje o zadowoleniu społecznym w państwach nordyckich? Jaki wpływ ma na nie brak drastycznych różnic między mieszkańcami? 
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, premiera: 15 października

A potem przyszła wiosna - Agnieszka Olejnik 
Opis: Pola Gajda jest znaną aktorką. Jak przystało na prawdziwą gwiazdę, żyje w zawrotnym tempie. Jej życie nie jest jednak wyłącznie pasmem sukcesów i radości, bowiem prześladuje ją wścibski paparazzo. Pewnego dnia Pola znajduje w internecie zdjęcie swojego ukochanego z inną kobietą. W jednej chwili cały jej świat rozsypuje się niczym zamek z piasku. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 21 października

Autostopem przez Atlantyk i Amerykę Południową - Przemysław Skokowski 
Opis: Świat, wbrew pozorom, jest mały i dostępny dla każdego. Wystarczy chcieć. Taka jest dewiza Przemka. Z tym przeświadczeniem wyruszył z Gdańska i po 7 miesiącach dotarł do Brazylii. Książka jest zapisem wyjątkowej podróży głównie autostopem, ale też jachtostopem i związanych z nią przemyśleń. Wyróżnia ją połączenie z filmem. 
Wydawnictwo Muza, premiera: 21 października

Bez skazy - Jonathan Franzen 
Opis: Purity „Pip” jest młodą kobietą, która pragnie poznać swojego ojca. Matka nie chce zdradzić córce szczegółów na jego temat. Dziewczyna właśnie skończyła studia. Wkrótce zaczyna pracę dla portalu ujawniającego oszustwa i wykroczenia popełniane przez światowe rządy i korporacje. Wdaje się w romans z jego właścicielem, wikłając się tym samym w sieć intryg.
Wydawnictwo Sonia Draga, premiera: 21 października

Elementarz stylu - Katarzyna Tusk 
Opis: Po czterech latach prowadzenia bloga poświęconego modzie i stylowi życia, jego autorka napisała i zilustrowała swój własny "Elementarz stylu", w którym łamie stereotypy na temat mody i zdradza sposoby na to, aby zawsze wyglądać szykownie. Książka pozwala zrozumieć, że styl i elegancja są dla każdego, kto gotów jest zaakceptować kilka uniwersalnych zasad. 
Wydawnictwo Muza, premiera: 21 października

W krainie srebrnej rzeki - Sofia Caspari
Opis: Miłość niemożliwa. Argentyńskie noce. Upragnione szczęście. Jak mocno trzeba kochać, by pokonać wszystkie przeciwności losu? Franka i Minę połączyła młodzieńcza miłość. Przyrzekli sobie, że jeśli kiedykolwiek los ich rozdzieli, będą się spotykać w Święto Niepodległości na Plaza de Mayo w Buenos Aires. Co roku Frank czeka na ukochaną w umówionym miejscu. 
Wydawnictwo Otwarte, premiera: 21 października

Wszystkie jasne miejsca - Jennifer Niven 
Opis: Theodore jest zafascynowany śmiercią. Codziennie rozmyśla nad sposobami, w jakie mógłby pozbawić się życia. Violet żyje przyszłością i odlicza dni do zakończenia szkoły. Marzy o ucieczce od miasteczka w Indianie i niemijającej rozpaczy po śmierci siostry. Kiedy Finch i Violet spotykają się na szczycie szkolnej wieży, nie do końca wiadomo, kto komu ratuje życie. 
Wydawnictwo Bukowy Las, premiera: 21 października

Zaginięcie - Remigiusz Mróz 
Opis: Trzyletnia dziewczynka znika z domku letniskowego rodziców. Alarm przez całą noc był włączony, a okna i drzwi zamknięte. Śledczy nie odnajdują poszlak świadczących o porwaniu i podejrzewają, że dziecko nie żyje. Prawniczka, Joanna Chyłka i jej podopieczny, Kordian Oryński, podejmują się obrony małżeństwa, któremu prokuratura stawia zarzut zabójstwa. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 21 października

Życie po śmierci naprawdę istnieje - Theresa Cheung 
Opis: Książka stanowi próbę udowodnienia tezy, że życie po śmierci istnieje. Autorka przedstawia materiał dowodowy: doświadczenia własne (spotkanie z duchem) oraz historie, które przesłali jej czytelnicy. Theresa Cheung pochodzi z rodziny spirytystów, jej babka była medium, więc już od dziecka stykała się z tematem duchów i zjawisk paranormalnych. 
Wydawnictwo Muza, premiera: 21 października

Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań - Kelly Link, Holly Black, Gayle Forman, David Levithan, Ally Carter, Kiersten White, Myra McEntire, Stephanie Perkins, Laini Taylor, Jenny Han, Rainbow Rowell, Matt de la Peña 
Opis: W te święta 12 autorów powieści dla młodzieży, m.in. Rainbow Rowell, Gayle Forman i David Levithan, przyniesie najpiękniejszy prezent. Znana piosenkarka udaje kogoś innego, by uciec przed sławą. Skazany na prace społeczne młodociany przestępca musi wziąć udział w przygotowaniach do jasełek i zakochuje się w najbardziej nieodpowiedniej dla niego osobie… 
Wydawnictwo Otwarte, premiera: 26 października

 

***
Spodobało Wam się coś z powyższej listy? Ja najbardziej czekam na książki: "Po prostu bądź", "A potem przyszła wiosna" oraz "Eukaliptus i werbena". A Wy na jakie tytuły polujecie? Czekam na Wasze opinie. :-)

39 komentarzy:

 1. Zaciekawiły mnie "Zaginięcie", "Autostopem przez Atlantyk i Amerykę Południową" i trochę "Życie bez skazy". Reszta nie bardzo w moim guście c;

  http://asgardianbookholic.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o żadnej z tych książek, więc ciężko jest mi powiedzieć czy na którąś czekam czy nie. :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Skądś kojarzę nazwisko Simons, ale jeszcze nic z jej książek nie czytałam... Pewnie któraś jest na mojej liście do przeczytania na Goodreads...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam całą kolekcję książek Simons. Jestem jej wielką fanką i pewnie wkrótce przygotuję o jej twórczości jakiś post. Polecam szczególnie jej najsłynniejszą książkę "Jeździec miedziany" - to jeden z najlepszych romansów, jakie kiedykolwiek czytałam. :-)

   Usuń
  2. Właśnie zerknęłam na ten tytuł. Brzmi tematycznie troszkę ciężko, jak dla mnie, ale sobie zaznaczyłam i jak trafi się odpowiedni nastrój - spróbuję :).

   Usuń
  3. Nie jest to ciężka lektura. Warto się do niej przekonać. :-)

   Usuń
 4. Fajne tytuły szykują się na październik. Książkę Przemka Skokowskiego przeczytam z chęcią, bo poprzednia była rewelacyjna:)

  OdpowiedzUsuń
 5. W październiku czekam na tak wiele książek, że naprawdę nie wiem kiedy to wszystko przeczytam :) Przede wszystkim "Po prostu bądź" i "Podaruj mi miłość" to moje najpilniejsze zakupy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ojej, ile wspaniałych nowości! Wiele z nich wpadło mi oko, a i mam nadzieję ,że z rękami będzie podobnie :3
  Najbardziej czekam na "Tajemny ogień", "Zapytaj księżyc", "Wszystkie jasne miejsca" i "Bursztynowy dym"♥

  OdpowiedzUsuń
 7. Obowiązkowo "Po prostu bądź" (którą zaczęłam czytać), zapowiedzi Czwartej Strony i Naszej Księgarni. "Podaruj mi miłość" też mnie kusi ;).

  OdpowiedzUsuń
 8. "Po prostu bądź" mam już u siebie na półce ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ile książek! A gdzie tu znaleźć czas...? Kilka z pewnością znajdzie się na mojej półce ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Oo "Po prostu bądź" może być bardzo ciekawą książką. Ale zafascynowalas mnie "Życie po śmierci naprawdę istnieje". Podobają mi się tego typu tematy, a jest naprawdę niewiele książek, które je przedstawiają :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Z niecierpliwością oczekuję "Eukaliptusa i werbeny"

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak już pisałam na fb jest mnóstwo książek, które mnie ogromnie ciekawią i boję się o swój portfel w październiku ;) Tym bardziej, że ostatnio kupuję za dużo książek i nie nadążam z ich lekturą ;) Ale to takie trudne, kiedy kuszą z każdej strony ;) Pozdrawiam ciepło, taż zastanawiam się takim cyklem na swoim blogu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo chętnie przeczytałabym o nowościach u Ciebie. Ciekawe, czy wybierałybyśmy te same książki. :-) Pozdrawiam ciepło. :-)

   Usuń
 13. Tej jesieni rzeczywiście dzieje się...

  OdpowiedzUsuń
 14. Tyle książek!
  Aż się boję, że mało jaką przeczytam przez początek studiów :/

  OdpowiedzUsuń
 15. "A potem przyszła wiosna" oraz "Po prostu bądź" to pozycje obowiązkowe dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jako, że podobało mi się niezmiernie "W krainie kolibrów", ze względu na oddanie uroku Argentyny, tak z pewnością sięgnę po książkę "W krainie srebrnej rzeki". :) Ciekawi mnie także "Po prostu bądź".
  Pozdrawiam
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W najbliższym miesiącu zacznę w końcu lekturę "W krainie kolibrów". Mam nadzieję, że i mnie zachwyci. :-)

   Usuń
 17. "Autostopem przez Atlantyk i Amerykę Południową" wydaje się interesująca pozycją. Zwłaszcza na prezent dla spragnionego poznawania świata mojego chłopaka. Pomyślę, być może to nie taki głupi pomysł na prezent. Zawsze marudzi, że chce zwiedzać świat. Liczę, że autor tej książki dorzucił od siebie jakieś dobre porady jak zrobić to tanio! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Tartt, Mańczyk i Podaruj mi miłość - obowiązkowo :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja z niecierpliwością czekam na Pulse! Bardzo zainteresowały mnie te książki :)

  Pozdrawiam,
  http://miedzypolkami-ksiazki.blogspot.com/2015/10/book-haul.html

  OdpowiedzUsuń
 20. "Pulse" - czekam i nie mogę się doczekać :D Kilka interesujących premier będzie. Dobrze, że nie zainteresowało mnie aż tak dużo tytułów, dlatego będę miała szansę przeczytać moich faworytów :D

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo zachęca mnie tematyka książki: "Wszystkie jasne miejsca" nawet nie słyszałam o niej wcześniej. ;)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie. :D

  OdpowiedzUsuń
 22. Po rewelacyjnych "Wakacjach" muszę przeczytać kontynuację, nie ma innej opcji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam Twoją bardzo pozytywną recenzję "Wakacji". :-)

   Usuń
 23. Chyba nie słyszałam o żadnej z tych książek, a niektóre brzmią ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 24. "Wszystkie jasne miejsca" już dawno mnie zaciekawiła i będę na nią polować :) Poza tym te świąteczne opowiadania brzmią nieźle, a dodatkowo okładka przyciąga wzrok.
  PS. Bardzo fajny klimat bloga! Szczególnie nagłówek jest uroczy :)
  Pozdrawiam, Agata z
  www.apteka-literacka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję pięknie. Nagłówek zrobiłam sama, tym bardziej obrastam w piórka, że Ci się podoba. :-)))

   Usuń
 25. Nawet nie wiedziałam, że tyle ciekawych książek wychodzi w tym miesiącu :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Niektóre z powyższych książek już czytałam i wspominam bardzo pozytywnie np. ''Po prostu bądź'' lub ''Jutro zaświeci słońce'' oraz ''Pulse''. Czekam za to na ''Zaginięcie''

  OdpowiedzUsuń
 27. Czekam na Mroza <3

  http://to-read-or-not-to-read.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 28. ,,Jutro zaświeci słońce" oraz ,,Po prostu bądź" najbardziej mnie ciekawią, zresztą wszystkie premiery niezwykle interesujące!

  OdpowiedzUsuń