czwartek, 3 sierpnia 2017

15 premier książkowych - sierpień 2017


Mimo sezonu ogórkowego, wydawnictwa proponują w sierpniu sporo intrygujących nowości. Spośród nich zamierzam przeczytać „DAN-SHA-RI. Jak posprzątać, by oczyścić swoje serce i umysł” oraz „Dziewczynę z Brooklynu”. Też macie swoje typy? :-)

Dalila - Jason Donald 
Opis: Irene Dalila Mwathi to Kenijka z ciężkim bagażem doświadczeń. Kiedyś pragnęła zostać dziennikarką, teraz marzy jedynie o bezpieczeństwie. Musi uciec z ojczyzny, która ukazała jej najgorsze oblicze. Trafia do Londynu, gdzie w końcu planuje odnaleźć spokój. Zostaje zaatakowana przez ludzi, którym zapłaciła, aby ją chronili. Nie ma wyboru i całkiem sama wkracza w zupełnie obcy świat. Liczne spotkania z prawnikami, jak również doświadczenia z ośrodkami dla imigrantów są dla niej przejściem przez mękę. Kobieta uświadamia sobie, że nowe życie jest równie niebezpieczne jak przemoc, której doświadczyła w Kenii. 
Wydawnictwo Kobiece, premiera: 2 sierpnia

Dziewczyna z Brooklynu - Guillaume Musso 
Opis: Raphaël jest wziętym pisarzem. Od kilku miesięcy spotyka się z Anną, która pracuje jako stażystka na pogotowiu w paryskim szpitalu, gdzie oboje się poznali. Podczas romantycznej podróży na Lazurowe Wybrzeże Raphaël, którego męczy tajemniczość Anny, przypiera ją do muru pytaniami o jej przeszłość. Po burzliwej kłótni dziewczyna opuszcza ukochanego i wraca do Paryża. Raphaël jedzie za nią. Na miejscu okazuje się, że dziewczyna znikła. Raphaël wraz z przyjacielem, emerytowanym inspektorem policji, zaczyna jej szukać. Poszukiwania okazują się bardziej skomplikowane, niż obaj myśleli. W wyniku dochodzenia wychodzi na jaw, że Anna nie jest tą osobą, za którą się podawała. 
Wydawnictwo Albatros, premiera: 2 sierpnia

Dzikie łabędzie - Jung Chang 
Opis: Książka, która poruszyła czytelników na całym świecie. Nie można jej przeczytać tylko w Chinach, gdzie wciąż jest zakazana przez władze. Przejmująca opowieść o trzech pokoleniach jednej rodziny. Babka autorki zgodnie ze starą tradycją miała zabandażowane stopy, a rodzice przeznaczyli ją na konkubinę generała. Matka stała się zaangażowaną komunistką walczącą o nowe Chiny. Jednak gdy razem z mężem zaczęli dostrzegać okrucieństwo Mao, oboje doświadczyli bezwzględnych prześladowań podczas Rewolucji Kulturalnej. Mała Jung dorastała jako Pionierka z Czerwoną Książeczką pod pachą, ale jako młoda kobieta zdecydowała się opuścić swój kraj.
Wydawnictwo Znak, premiera: 2 sierpnia

Przewodnik wędrowca - Tristan Gooley 
Opis: Kochasz przyrodę i każdą wolną chwilę spędzasz na świeżym powietrzu? Ta książka zmieni twój zwyczajny spacer w fascynującą wyprawę. Rośliny, niebo, zwierzęta… to niewyczerpane źródła informacji na temat otaczającego nas świata. Chcesz je poznać? Pomoże Ci w tym Tristan Gooley, prawdziwy przyrodniczy detektyw! Ponad 850 wskazówek pozwoli ci zrozumieć język natury i spowoduje, że wędrowanie będzie jeszcze większą przyjemnością. Chcesz wiedzieć, jak przemienić liść drzewa w kompas, by dojść do celu? Jak znaleźć najbliższe miasto za pomocą nocnego nieba? A może jak prognozować pogodę, obserwując zachowanie owadów?
Wydawnictwo Otwarte, premiera: 2 sierpnia

We wspólnym rytmie - Jojo Moyes 
Opis: Świat Natashy rozsypał się wraz z odejściem męża. Gniew i zraniona duma popchnęły ją do zrobienia rzeczy, których potem żałowała. Natasha zamknęła się w swojej samotności, postawiła na niezależność i karierę. Kiedy decyduje się pomóc spotkanej Sarze, nie przypuszcza, że „dziewczynka znikąd” odkryje przed nią życie na nowo. Co się stanie, gdy Natasha zaryzykuje wszystko dla dziewczynki, której nie zna i nie rozumie? Czego można się nauczyć od osoby, która kocha bardziej konie niż ludzi? We wspólnym rytmie to opowieść o kobiecie, która nie dopuszcza do siebie myśli, że mogłaby znów być kochana, i o dziewczynie, która jest gotowa kłamać i kraść dla kogoś, kogo kocha. 
Wydawnictwo Między Słowami, premiera: 2 sierpnia

Ostatnia aria Mozarta - Matt Rees 
Opis: Grudzień 1791 roku. Przebywająca w austriackiej wsi Nannerl, siostra Mozarta, otrzymuje szokujący list z informacją o śmierci brata. Zgodnie z relacją żony, dwa miesiące przed śmiercią wirtuoz zwierzył się jej, że ktoś podał mu truciznę, w wyniku czego jego życie niechybnie zmierza ku końcowi. Nannerl udaje się do Wiednia. Pragnie czym prędzej odkryć tajemnicę morderstwa. Otoczona oprószonymi śniegiem barokowymi pałacami i urokliwymi kawiarniami rzuca się w wir podejrzeń i intryg, które ukazują sekrety Mozarta. Zazdrosne kochanki, złowieszczy wierzyciele – im bardziej Nannerl zgłębia przeszłość wirtuoza, tym mocniej los brata splata się z jej życiem. 
Wydawnictwo Kobiece, premiera: 18 sierpnia

Dunkierka - Joshua Levine 
Opis: Od 27 maja do 4 czerwca 1940 roku alianci, w obawie przed  potężną niemiecką ofensywą, ewakuowali z Dunkierki ponad 300 000 angielskich i francuskich żołnierzy. Ta skomplikowana akcja militarna, którą Winston Churchil nazwał cudem, przeszła do legendy i stała się tematem najnowszego filmu Christophera Nolana. Dunkierka to dramatyczna opowieść o długich godzinach pod obstrzałem wroga, bez racji żywnościowych i amunicji, o niebezpiecznej przeprawie przeładowanymi łodziami, o bohaterstwie tych, którzy wspierali akcję z morza, lądu i powietrza. Bez ich poświęcenia losy wojny potoczyłyby się zupełnie inaczej. 
Wydawnictwo HarperCollins Polska, premiera: 23 sierpnia

Ta nasza młodość. Jak dorastało się w PRL? - Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki 
Opis: Młodzież w PRL-u różne miała oblicza. Najpierw ta powojenna, niedożywiona, wychudzona, jak we frazie wciąż popularnej ballady: „My ze spalonych wsi, my z głodujących miast”. Następnie upojona polityczną „odwilżą”, słuchająca jazzu, ubierająca się według własnych gustów oraz możliwości, oczarowana kinem francuskim i włoskim neorealizmem. Jeszcze inna była młodzież dekady Edwarda Gierka, marząca o własnym M-ileś w wielkopłytowym blokowisku, o czterech kółkach i wakacyjnych wyjazdach nad czarnomorskie wybrzeże. Wreszcie młodzi ludzie z ostatniej dekady PRL-u pod rządami generała Jaruzelskiego. 
Wydawnictwo Bellona, premiera: 24 sierpnia

Małżeństwo z odzysku - Agata Przybyłek 
Opis: Czy jedno niewinne spojrzenie w kobiecy dekolt może świadczyć o zdradzie? Tak, jeśli to twój mąż wpatruje się w dekolt innej! Zuzanna z przyjaciółką bawią się w biuro detektywistyczne, ale wcale nie jest im do śmiechu, gdy podążając tropem szanownego małżonka, pakują się w kłopoty. W dodatku ktoś inny wciąż siedzi im na przysłowiowym ogonie… Jakby Zuzanna miała mało problemów, postanawia znaleźć dziewczynę swojemu byłemu chłopakowi! Zuzanna, bohaterka powieści, ma taki talent do ściągania sobie na głowę kłopotów, jaki Agata Przybyłek do pisania lekkich i inteligentnych książek obyczajowych. Kocham obie!” –  Alek Rogoziński.
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 30 sierpnia

Na gigancie - Peter May 
Opis: Glasgow, 1965 rok. Jack Mackay nie wyobraża sobie nudnego, przewidywalnego życia. Ma tylko jedno marzenie: zostać znanym muzykiem. Ale nie zrealizuje go, jeśli zostanie w rodzinnym mieście. Wszystko, co ważne w branży muzycznej, dzieje się w Londynie – tam są Rolling Stonesi, Beatlesi, The Who… Jackowi udaje się przekonać kolegów z zespołu, by uciec z domu i szukać szczęścia w stolicy. Glasgow, 2015 rok. Sześćdziesięciosiedmioletni Jack nie ma odwagi spojrzeć wstecz na swoje szare, pełne niepowodzeń życie. Wciąż nękają go obrazy tego, co wydarzyło się przed pięćdziesięciu laty. To, co pięć dekad temu zaczęło się jako niewinna pogoń za marzeniami, dziś stało się koszmarem. 
Wydawnictwo Albatros, premiera: 30 sierpnia

Porzuć swój strach - Robert Małecki 
Opis: Marek Bener, właściciel i dziennikarz lokalnego tygodnika, podejmuje się odnalezienia zaginionej maturzystki. Znużony sierpniowym upałem odkrywa kolejne tajemnice rodziny Żelaznych, a im więcej wie, tym trudniej rozwikłać mu prostą z pozoru zagadkę. Przeżyje jednak wstrząs, kiedy okaże się, że dziewczyna może mieć coś, co przed laty należało do jego zaginionej żony. Nowy trop przeczołga go przez podziemia hazardu i zmusi do spojrzenia w przeszłość. To w jej cieniu kryją się najgorsze koszmary. Pytanie tylko, czy porzuci swój strach i znajdzie w sobie dość siły, by się z nimi zmierzyć. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 30 sierpnia

Słodkie życie - Krystyna Mirek 
Opis: Kornelia Rudzka wreszcie opuszcza dom rodzinny. Nie jest to łatwe, jeśli spędziło się w nim prawie 30 lat. Kornelia nie wierzy w siebie, wyprowadzka to dla niej trudny krok. Na szczęście dziewczyna ma kilka pięknych marzeń, które dodają jej skrzydeł. Przed nią wielkie wyzwania, kilka trudnych decyzji i walka ze słabościami. Dziewczyna spotyka na swojej drodze życzliwe osoby, dzięki którym to, co wydaje się trudne, staje się możliwe. Okazuje się, że wystarczy otworzyć serce na świat i ludzi wokół, aby wypełnić dojmującą pustkę i poczuć się mniej samotnym. Musimy przedrzeć się przez gąszcz życiowych wyborów, by kiedyś wreszcie poczuć smak życia… 
Wydawnictwo Filia, premiera: 30 sierpnia

Villette - Charlotte Brontë 
Opis: Lucy Snow – młoda Angielka, która w wyniku nieszczęśliwych wydarzeń straciła wszystko: rodzinę, dach nad głową, opiekunów i jakiekolwiek zasoby materialne, pod wpływem impulsu decyduje się na desperacki krok i wsiada na statek, który zabiera ją do Francji. Szukając pracy, trafia do miasta Villette, gdzie rzeczywiście los się do niej uśmiecha, jakby to sama opatrzność zaprowadziła ją w to miejsce. Lucy otrzymuje pracę na pensji dla dziewcząt prowadzonej przez Madame Beck. Dziewczyna stara się nie oczekiwać od losu niczego poza spokojną egzystencją, ale mimowolnie zostaje wplątana w wiele tajemniczych zdarzeń, a jej serce zaczyna się otwierać… 
Wydawnictwo MG, premiera: 30 sierpnia

Życie pszczół - Maurice Maeterlinck
Opis: Z pszczołami ma się sprawa podobnie jak z wieloma rzeczami tego świata. Wydaje nam się, że poznaliśmy wszystko, i nie pytamy o więcej. Widzimy, jak śpieszą z kwiatu na kwiat, obserwujemy ruch ula, a egzystencję tę uważamy za bardzo prostą, wyznaczając jej granice od instynktownego szukania karmy do również instynktownego rozmnażania się. Ale gdy tylko zbliżymy się do przedmiotu naszych badań, by sobie zeń zdać sprawę, uderza nas niezwłocznie niesłychana złożoność najnaturalniejszych zjawisk i stajemy wobec zagadki inteligencji, woli, przeznaczenia, celu, środków czy przyczyn. I obezwładnia nas ta organizacja najdrobniejszego przejawu życia. 
Wydawnictwo MG, premiera: 30 sierpnia

DAN-SHA-RI. Jak posprzątać, by oczyścić swoje serce i umysł - Hideko Yamashita 
Opis: Nie chodzi tu o zwykłe układanie czy sprzątanie. Przenoszenie rzeczy z jednego miejsca w drugie, ustawianie w stosiki, czyszczenie. Chodzi o nasz stosunek do nich. Czy nie jesteśmy aby uzależnieni od przedmiotów, które nas otaczają? Czy nie mamy ich za dużo? Czy naprawdę potrzebujemy tych wszystkich obiektów, które zagracają nasze mieszkania, i których chcemy coraz więcej i więcej? Propagatorka minimalizmu, japońska pisarka Hideko Yamashita proponuje technikę, która jest zarazem umiejętnością selekcji przedmiotów oraz sztuką bycia. Daje nam ona wgląd w siebie i pozwala na uporządkowanie bałaganu w naszym domu i umyśle. 
Wydawnictwo Literackie, premiera: 31 sierpnia

18 komentarzy:

 1. ,,Dzikie łabędzie" bardzo mnie interesują!

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesuje mnie kilka z tych pozycji tj. "Dziewczyna z Brooklynu", "Życie pszczół", "Porzuć swój strach", "We wspólnym rytmie" i "Dunkierka" na której to miałam okazję być w kinie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Dziewczyna z Brooklynu" i "Słodkie życie" z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. O ja nie mogę! Sierpień jak widać bardzo obfituje w ciekawe pozycje! ,,Dzikie łabędzie" zdają się być bardzo intrygujące, a ,,Poradnik wędrowca" chyba powstał specjalnie dla mnie, urodzonego włóczęgi! Z racji tego, że ze mnie początkujący muzykolog niezwykle intryguje mnie ,,Ostatnia aria Mozarta", ale najnowszą książkę Moyes też z ogromną chęcią przeczytam! A z racji tego, że bardzo podobała mi się ,,Historia pszczół", myślę, że również ,, Życie pszczół" mogłoby przypaść mi do gustu!
  Pozdrawiam, włóczykijka z bloga imponderabilia literackie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że dużo książek przypadło Ci do gustu. Ja też z chęcią sięgnę po wiele z sierpniowych nowości, szczególnie po "Przewodnik wędrowca" :-)

   Usuń
 5. Większość bym chciała przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mogę się doczekać "We wspólnym rytmie". Bardzo lubię Moyes, a konie kocham, więc na sto procent przeczytam ;)

  Pozdrawiam,
  Paulina z naksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Musso i "Dunkierka" na pewno przeczytam. Lubię takie książki!
  POCZYTAJ ZE MNĄ!

  OdpowiedzUsuń
 8. Żadna mnie jakoś szczególnie nie interesuje. Na pewno kiedyś przeczytam "Villette", bo "Dziwne losy Jane Eyre" Charlotte Bronte było genialne. "Na gigancie" zaciekawiło mnie opisem i fajnie by było, gdyby udało mi się wypożyczyć ją z biblioteki, bo kupować raczej nie zamierzam.
  Poza tym bardzo ciekawi mnie film "Dunkierka", ale książka już niekoniecznie.
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Dziwne losy Jane Eyre" to jedna z moich ulubionych książek. Jest jedyna w swoim rodzaju <3

   Usuń
 9. Najbardziej nie mogę się doczekać "Małżeństwa z odzysku" Agaty Przybyłek. Wszystkim którzy jak ja poszukują wakacyjnych, lekkich kryminałów polecam też "Prokuratora" Pauliny Świst. Bardzo szybko się czyta :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Oj jest kilka książek tutaj, na które mam wielką ochotę. Przede wszystkim będę polować na Jojo Moyes i Musso!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa jestem tej nowej książki Musso :)

  OdpowiedzUsuń
 12. "We wspólnym rytmie" przeczytam na pewno. Chciałabym też w końcu poznać twórczość Przybyłek i Mirek.

  OdpowiedzUsuń
 13. Na pewno przeczytam "Dziewczynę z Brooklynu", a co do reszty - zobaczymy. Ciekawi mnie "Na gigancie", i "Przewodnik wędrowca", ale najpierw jednak zapoznam się z opiniami osób o zbliżonym guście, żeby ocenić czy faktycznie mogłyby mi się spodobać :) Pozdrawiam Asiu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybrałaś dokładnie te książki, które i mnie najbardziej ciekawią :-) Dorzuciłabym do tego jedynie "DAN-SHA-RI", które właśnie kończę czytać. Pozdrawiam Kasiu :-)))

   Usuń
  2. O, mam nadzieję, że napiszesz coś o "DAN-SHA-RI", bo jestem ciekawa jakie wrażenie na Tobie zrobiła :)

   Usuń