sobota, 21 stycznia 2017

15 premier książkowych - luty 2017


Co ciekawego szykują wydawnictwa w najbliższym czasie? W lutym, miesiącu zakochanych, nie może oczywiście zabraknąć romansów, ale znalazło się też kilka interesujących sag, biografii i poradników. Oto mój subiektywny przegląd nadchodzących premier:

Bogowie tanga - Carolina De Robertis 
Opis: Luty 1913 roku. Siedemnastoletnia Leda, z małą walizką i zamkniętymi w futerale skrzypcami ojca, opuszcza rodzinną wioskę. Jedzie do świeżo poślubionego (na papierze) męża i nowego domu w Argentynie. Kiedy schodzi na ląd w Buenos Aires, odkrywa, że jej mąż został zamordowany, a na nią czeka życie w starej kamienicy, bez rodziny i przyjaciół, na skraju nędzy. Prawie natychmiast po przybyciu do Buenos Aires Leda zostaje uwiedziona przez muzykę, którą nieustannie pulsuje miasto: zakochuje się w tangu, zrodzonym z głosów imigrantów, skandalicznym tańcu z burdeli i kabaretów. Leda decyduje, że zrealizuje swoje marzenie i zostanie mistrzynią gry na skrzypcach. 
Wydawnictwo Albatros, premiera: 1 lutego

Dwoje do pary - Andy Jones 
Opis: Jeśli pokochaliście „Jeden dzień” i „Projekt Rosie”, w „Dwoje do pary” zakochacie się bez pamięci! Przewrotnie romantyczna powieść. Fisher i Ivy są parą od dziewiętnastu (!) dni i czują, że są dla siebie stworzeni. Poza tym wiedzą o sobie niewiele, ale któż by się przejmował błahostkami? Szczególnie że za kilka miesięcy ich życie ma się diametralnie zmienić… Przez ten czas Fisher i Ivy odkrywają, że zakochanie się to jedno, a wytrwanie w uczuciu to zupełnie coś innego. „Dwoje do pary” to istny rollercoaster emocji – pełna brytyjskiego humoru, ale i wzruszeń, książka do śmiechu i do płaczu. 
Wydawnictwo Świat Książki, premiera: 1 lutego

Człowiek, który poznał nieskończoność - Robert Kanigel 
Opis: W 1913 roku 25-letni matematyczny geniusz – samouk z Indii, Ramanujan, pisze list do Godfreya Harolda Hardyego, uchodzącego za najwybitniejszego angielskiego matematyka tamtych czasów i prosi o opinię na temat pomysłów dot. teorii liczb. Hardy orientuje się, że list został napisany przez geniusza. Pomimo sceptycyzmu kolegów, zaprasza go do Anglii. W kulturze Cambridge Ramanujan musi stawić czoła nie tylko najtęższym umysłom początków XX wieku, ale także uprzedzeniom. Autorowi udało się nie tylko przedstawić dokonania Ramanujana, ale także źródła jego inspiracji, jego fascynację liczbami i przyjemność, jaką czerpał z ich badania. 
Wydawnictwo Świat Książki, premiera: 1 lutego

Dobroć nieznajomych - Katrina Kittle 
Opis: Sarah Laden, młoda wdowa wychowująca dwóch synów, robi wszystko, aby jej rodzina, wbrew wszelkim przeciwnościom, trzymała się razem. Gdy wskutek wstrząsającego odkrycia rozpada się rodzina jej najlepszej przyjaciółki, Sarah znajduje w swoim i bez tego burzliwym życiu miejsce dla jeszcze jednego chłopca, ciężko doświadczonego przez los. Jordan, cichy, wyobcowany kolega syna, przeżył straszliwy koszmar. Sarah zgadza się wziąć go pod opiekę, nieświadoma, że decyzja ta zmusi ją to do zakwestionowania wszystkiego, w co wierzyła. Gdy łączące ich kruche więzy zaczynają pękać, Ladenowie muszą zmierzyć się z trudnymi prawdami o sobie. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 2 lutego

Kolejny rozdział - Agata Kołakowska 
Opis: Maciej Tarski, redaktor w wydawnictwie, otwiera wiadomość, która na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od innych. Jednak w załączniku, zamiast książki, znajduje rozdział, wysłany przez anonimowego autora. Opowieść wciąga go i wydaje się niepokojąco znajoma. Kalina Milewska, autorka thrillerów, cierpi na kryzys twórczy. Jej ostatnia powieść zebrała niepochlebne recenzje, o czym redaktor Tarski nie pozwala jej zapomnieć. Wydzwania do niej, aby dowiedzieć się, jak postępują prace nad kolejną. Podejrzewa, że korespondencja to sprawka Kaliny, jednak jest w błędzie. Kalina i Maciej zaczynają się niepokoić. Kto bawi się ich kosztem?  
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 2 lutego

Portret młodej wenecjanki - Jerzy Pilch 
Opis: Główny bohater, niedoszły historyk sztuki, który całe życie spędził na obsesyjnym szukaniu miłości, poznaje młodziutką i olśniewającą Pralinę Pralinowicz – żywą kopię młodej kobiety z obrazu Albrechta Dürera, studentkę psychologii, kobietę ze wszech miar tajemniczą, obdarzoną również „atletycznym” talentem literackim. Niestety, szybko okazuje się, że burzliwy i ekstatyczny związek dwojga kochanków nie ma  szans na przetrwanie. Dlaczego? Czy dwójka bohaterów rzeczywiście pragnie miłości, czy raczej marzy o gwałtownym rozstaniu?  Kto tu kogo uwodzi, kto kogo zostawia, kto nad kim ma władzę?  Czy  Pralina rzeczywiście  była miłością życia?
Wydawnictwo Literackie, premiera: 2 lutego

Załatw pogodę, ja zajmę się resztą - Renata Frydrych 
Opis: Pola, samotnie wychowująca trójkę dzieci, musi stawić czoło nieprzychylnym jej paniom z opieki społecznej. Jak przekonać je, że sobie poradzi? Jak udowodnić, że dzieci powinny zostać przy niej? Na szczęście Pola nie jest sama: ma brata, bratową, babcię z demencją i… przystojnego sąsiada. Wiktor – wschodząca gwiazda coachingu – wydaje się być jednak z innej bajki. Zrobił zawrotną karierę, ma piękną dziewczynę i szybki samochód. Gdy pewnego dnia Pola wbiega na ulicę, prosto pod jego koła, rzeczywistość udowadnia, że ma w zanadrzu różne scenariusze. Pełna humoru i zwrotów akcji opowieść o szczęściu, w które warto wierzyć.
Wydawnictwo Literackie, premiera: 2 lutego

Potęga KIEDY. Żyj w zgodzie ze swoim naturalnym rytmem - Michael Breus 
Opis: Odkryj potęgę KIEDY. Podejmuj właściwe decyzje we właściwym czasie. O której organizować burzę mózgu, aby nie była burzą w mózgu? Czy najlepszy czas na prośbę o podwyżkę zależy od faz Księżyca? Seks tylko przed snem, a fitness o poranku? I o której trzeba iść spać, żeby w końcu się wyspać? Na te pytania odpowie zegar biologiczny. Ludzie wcale nie dzielą się na SOWY i SKOWRONKI! Ta książka całkowicie zmieni twój sposób myślenia. Dowiedz się, którym typem jesteś: DELFINEM, LWEM, NIEDŹWIEDZIEM CZY WILKIEM? Wiedza o twoim naturalnym zegarze biologicznym sprawi, że poznasz swój idealny moment. Na regenerujący sen, udany trening, kreatywne myślenie… 
Wydawnictwo Znak literanova, premiera: 6 lutego

Skin Coach. Twoja droga do pięknej i zdrowej skóry - Bożena Społowicz 
Opis: Skin Coaching radykalnie zmieni twoje myślenie o własnej skórze. Napisałam tę książkę, bo zauważyłam, że zbyt wiele kobiet pogodziło się z faktem, że ich cera jest i pozostanie niedoskonała. Nie musi tak być! Pomogę ci zadbać nie tylko o twoją skórę, ale także o zdrowie i samopoczucie. Nauczę cię, jak odpowiednio pielęgnować cerę i nie wydać fortuny. Powiem, co jeść, by spowolnić starzenie skóry. Doradzę, jak zredukować zawartość kosmetyczki nawet o 90%, i sprawię, że bez makijażu będziesz wyglądać pięknie. Gotowa na rewolucję w rytmie slow? Bez obaw! Ty i twoja skóra będziecie zachwycone – Bożena Społowicz, Skin Coach. 
Wydawnictwo Otwarte, premiera: 6 lutego

Miłość w czasie rewolucji - Elvira Baryakina 
Opis: „Miłość w czasie rewolucji” jest pierwszą powieścią w serii „Burzliwa epoka”. Pochodzący z Rosji argentyński dziennikarz Klim Rogow wraca do ojczyzny, aby po śmierci ojca załatwić sprawy spadkowe. Wybrał jednak złą porę – w kraju narasta zamęt przed zbliżającą się rewolucją październikową. Zapewne gdyby Rogow wiedział, jakie będą skutki bolszewickiego przewrotu, na nic by się nie oglądał i czym prędzej czmychnął do ukochanego Buenos Aires. Ale czy ktokolwiek mógł przewidzieć bieg historii? Sprawy się przeciągnęły i dodatkowo skomplikowały, bo w życiu bohatera pojawiła się kobieta. Czy miłość może przetrwać burze i nawałnice przemian? 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 7 lutego

Maria Skłodowska-Curie - Magdalena Niedźwiecka 
Opis: Magdalena Niedźwiedzka tchnęła życie w koturnowy zwykle obraz nieprzeciętnej Polki, której zdarzało się iść za głosem serca wbrew konwenansom. Akcja powieści obejmuje lata 1911–1913; wcześniejsze losy wielkiej uczonej poznajemy z retrospekcji. Zaglądamy do domu Marii, obserwujemy jej relacje z bliskimi i kontakty z najtęższymi umysłami przełomu XIX i XX wieku – Pierre’em Curie, Paulem Langevinem i Albertem Einsteinem. Autorka, znana z dbałości o obyczajowe i historyczne smaczki, i tym razem nie zawiedzie czytelnika, ukazała bowiem skomplikowaną osobowość dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla na tle barwnego Paryża belle époque i Warszawy pod zaborami. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 14 lutego

Sny o Jowiszu - Anuradha Roy 
Opis: Nominowana do Nagrody Bookera powieść ukazująca prawdziwe oblicze współczesnych Indii. Pociągiem z Kalkuty podróżuje ekscentryczna dziewczyna z kolorowymi nitkami we włosach oraz złotem i srebrem w uszach. Towarzyszą jej trzy matrony wybierające się w pierwszą w swoim życiu wspólną podróż. W Dżarmuli rozśpiewany herbaciarz Johnny Toppo zabawia swoich klientów, a przewodnik świątynny Badal, zakochany w młodzieńcu Raghu, stacza boje ze stryjem. Współczesne Indie kipią życiem, lecz za każdą z tych radosnych historii kryje się głęboko skrywana tajemnica. „Sny o Jowiszu” to poetycka podróż do kraju pełnego egzotycznych zapachów i barw. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 15 lutego

Życie motyli - Katarzyna Ryrych 
Opis: Powiadają, że życie pisze najlepsze historie. Tylko dlaczego niektóre są pasjonujące, a inne… nudne? Zupełnie jakbym czytała nieciekawą książkę, myśli o swoim życiu Izydora. Syn, któremu poświęciła młodość, wydoroślał, wyjechał i wykasował ją z pamięci. Izydora ma pięćdziesiątkę na karku i sporą nadwagę. Były mąż układa sobie życie z nową partnerką w luksusowym apartamencie. A ona, niedoszła tancerka, która zawiodła ambicje swojej matki, przyjmując posadę księgowej, kończy z debetem na karcie, mieszkając u ciotki na prowincji. Urocze sielskie miasteczko? Bynajmniej! Małe miasteczka też bywają niechętne nowo przybyłym. Dobre miejsce i czas na zmianę? Najlepsze. 
Wydawnictwo Literackie, premiera: 16 lutego

Dzikie przebudzenie - Mary Daniels 
Opis: Oto podnosząca na duchu i wzruszająca opowieść o tym, jak seria intensywnych zdarzeń zmieniła życie młodej matki raz na zawsze. Stojąc na Tower Bridge, trzymając w drżących dłoniach dziecko i będąc gotowa do skoku, Mary Daniels doświadczyła najbardziej mrocznego momentu swego życia. Książka opowiada o tym, co nastąpiło w dalszej kolejności, czyli o zaskakującej podróży do własnego wnętrza. Było to natchnieniem do odkrycia dziewięciu prostych, godnych przemyślenia pytań. To właśnie one uratowały jej życie. Mary Daniels to „dzika kobieta” w najlepszym tego słowa znaczeniu. Inspirująca mówczyni dzięki swoim dziewięciu pytaniom pomogła rzeszom ludzi. 
Wydawnictwo Kobiece, premiera: 17 lutego

Kraina miłości i zatracenia - Tiphanie Yanique 
Opis: Kiedy rozpoczyna się XX wiek, nadchodzi kres panowania Danii nad Wyspami Dziewiczymi i władzę przejmują Stany Zjednoczone. Na Morzu Karaibskim tonie statek. Śmierć zbiera żniwo, a na wraku znajdują się rodzice głównych bohaterów. Dwie osierocone siostry wraz z przyrodnim bratem stają w obliczu niepewnej przyszłości i trudnej do zidentyfikowania tożsamości. Każde z dzieci jest w posiadaniu niezwykłej aparycji oraz… daru, który może być błogosławieństwem albo przekleństwem. Pełna kontrastów saga to kompozycja łącząca w sobie prozę życia oraz pozazmysłowe doświadczenia. Jest to książka, w której odbijają się echa stylu Márqueza. 
Wydawnictwo Kobiece, premiera: 17 lutego


***
Gdybym miała wybrać tylko jedną książkę z lutowych nowości, z pewnością byłaby to powieść „Dwoje do pary”, bo bardzo przekonuje mnie porównanie do fantastycznego „Jednego dnia”. Zainteresowały mnie też: „Kolejny rozdział” (bo lubię Agatę Kołakowską), „Maria Skłodowska-Curie” (bo warto poznać biografię podwójnej noblistki) oraz „Życie motyli” (bo… ma przepiękną okładkę, obok której nie potrafię przejść obojętnie). :-) Czy Wy też wybraliście coś dla siebie? A jeśli tak, to zdradzicie dlaczego?

20 komentarzy:

 1. Lista książek do przeczytania jest długa. Znowu się powiększy, bo luty zapowiada się naprawdę interesująco, a wydawnictwa oferują nam wiele ciekawych pozycji. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojojoj. Tyle mam swoich książek w kolejce do przeczytania, że nie patrzę na nowości czytelnicze, bo to się prędzej czy później źle skończy :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Sporo tych nowości. Ciężko coś wybrać, tyle tego jest.

  OdpowiedzUsuń
 4. Żadnej z tych książek raczej nie kupię, ale może skuszę się na niektóre z nich, gdy będą dostępne w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja w lutym czekam na tylko jedną nowość (i dobrze, bo luty to czas egzaminów), a jest nią: Podbój Elle Kennedy :D
  Czuję, że ja się dorwę do tej książki, to szybko nie puszczę!

  OdpowiedzUsuń
 6. Kocham "Jeden dzień", więc na milion procent sięgnę po "Dwoje do pary" ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Intryguje mnie książka "Bogowie tanga" i chyba się skuszę na nią :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Widzę kilka ciekawych tytułów, więc luty też będzie niczego sobie :)

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♥
  SZELEST STRON

  OdpowiedzUsuń
 9. W lutym chciałabym poczytać pozycje, które od dawna mam w planach. Niestety nadchodzi sesja, więc sama nie wiem jak to będzie :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Na pewno przeczytam "Dobroć nieznajomych" oraz najnowszą powieść Kołakowskiej. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. W lutym muszę wyczytywać książki, które kupiłam i kupię w styczniu, bo trochę tego będzie ;P Kilka lutowych premier mnie interesuje, ale zapewne poczekam z ich kupnem.
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Kilka bym z pewnością przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Najchętniej przeczytałabym wszystkie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe nowości, choć ja ostatnio wcale nie jestem na bieżąco, wracam jednak do wcześniej wydanych książek, czytam z małym opóźnieniem :)

  OdpowiedzUsuń
 15. "Dzikie przebudzenie" ma przepiękną okładkę :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Widzę dla siebie aż trzy. Pilcha, biografię Skłodowskiej i opowieść o matematyku-geniuszu. Dla mnie - rarytasy:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Całkiem sporo tych nowości, aż ciężko się zdcydować ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. "Załatw pogodę, ja zajmę się resztą" po takiej zapowiedzi jakie zrobiło wydawnictwo aż jestem ciekawa jak się książka skończy ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Aktualnie widzę, że raczej nic dla mnie się nie znajdzie, ale znając mnie, i tak kupię o wiele za dużo xd

  Pozdrawiam
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń
 20. Wspaniałe przygody czytelnicze przed nami, będzie w czym wybierać. :)

  OdpowiedzUsuń