piątek, 24 sierpnia 2018

Zapowiedzi książkowe - wrzesień 2018


Pisarze i wydawcy nie leniuchowali podczas sezonu ogórkowego, bo wrzesień pod kątem książkowych nowości zapowiada się naprawdę imponująco. Miałam nawet dylemat, jak w takim zalewie premier, ograniczyć się do 15 najciekawszych. Na szczęście udało się :-) Na co najbardziej czekam tym razem? Na cukierkową serię Magdaleny Witkiewicz, „Kontratyp” oraz „Płynne pokolenie”. A Wy?

Burka w Nepalu nazywa się sari – Edyta Stępczak 
Opis: Mówi się, że rozpacz jest czarna, a codzienność szara. W Nepalu nie widuje się tych odcieni, tu życie jest kolorowe. W hipnotyzującym ulicznym tłumie uwagę przykuwają wielobarwne sari, jeden z tradycyjnych kobiecych strojów, jakże inny od noszonej przez Afganki bezkształtnej burki, która jest dla nas symbolem uciemiężenia kobiet. Tymczasem życie Nepalek niewiele różni się od życia muzułmanek. Pod grubszą warstwą pozorów i piękniejszą szatą kryje się podobna rzeczywistość. Reportaż Edyty Stępczak to przejmująca opowieść o współczesnych nepalskich kobietach, które nie chcą żyć w patriarchalnym społeczeństwie i – stawiając na szali swoje bezpieczeństwo – próbują zmieniać zarówno nepalską mentalność, jak i opresyjny system. 
Wydawnictwo Znak literanova, premiera: 3 września

Wszystko nie tak! – Izabella Frączyk 
Opis: Historia Ewy, zdolnej architekt, to dowód na to, że czasem seria nieporozumień, błędów i ludzkich pomyłek potrafi wywrócić życie do góry nogami. Ewa rozpaczliwie pragnie miłości i stabilizacji, ale żyje spokojnie, robi swoje i nawet nie przypuszcza, że pewnej nocy padnie ofiarą przestępstwa. A to wystarczy, by uruchomić machinę zdarzeń. Bezlitosna konsekwencja wypadków mogących jawić się jako niemożliwe, seria pomyłek i syndrom sztokholmski z przymrużeniem oka, ale czy tylko? A może potwierdzenie, że na pewne sprawy czasem po prostu nie mamy wpływu? Przecież nigdy nie mamy pewności, co czeka na nas za rogiem… 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 4 września

Płynne pokolenie – Zygmunt Bauman, Thomas Leoncini
Opis: W dialogu z Thomasem Leoncinim Bauman po raz pierwszy podejmuje rozważania na temat pokolenia urodzonego w latach 80, które w płynnym, ciągle zmieniającym się społeczeństwie czuje się jak w domu. I, jak zwykle na drodze wymiany zdań, Bauman potrafi uchwycić rzeczywistość w jej najprawdziwszym i najgłębszym wymiarze, a nawet w jej najbardziej ulotnych przejawach. Modyfikacje ciała, tatuaże, chirurgia plastyczna, hipsterzy, dynamika agresji (a szczególnie znęcanie się), internet, przemiany związane z seksem i miłością – wszystko to analizuje w tej zwięzłej, olśniewającej, popowej książce, która wciągnie zarówno tych, którzy z różnych względów mają do czynienia z młodzieżą, jak i większość czytelników Baumana. To ostatnia lekcja, jakiej udziela nam największy socjolog i filozof współczesności. 
Wydawnictwo Czarna Owca, premiera: 5 września

Złodziejka dusz – Renata Kosin 
Opis: Czy da się być jednocześnie roztargnioną perfekcjonistką i chaotyczną pedantką? Czy można nie cierpieć brudu, ale w radosnym oszołomieniu wdychać zapach kurzu? Oczywiście że tak! O ile jest się kimś takim, jak Anastazja Niebieska – zwariowana bibliotekarka i roztrzepana fanatyczka porządku. Z pozoru zorganizowana, nie potrafiąca jednak dojść do ładu z samą sobą. Najbezpieczniej czuje się wśród starych książek, za to trochę gorzej wśród ludzi, co spróbuje zmienić pewien uroczy miłośnik tajemnic i zagadek… Anastazja poznaje go po przeprowadzce do rodzinnej willi. To, co miało być tymczasowym rozwiązaniem, gmatwa jej życie jeszcze bardziej. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 5 września

W żywe oczy – JP Delaney 
Opis: Spotkał ją. Uwierzył jej. Nie powinien. Nawiąż rozmowę z wyznaczonym mężczyzną. Nie bądź za szybko bezpośrednia. To on musi złożyć propozycję, a nie na odwrót. Zarejestruj całą rozmowę. Claire kłamie zawodowo. Wydaje się, że jest stworzona do roli, w którą się wcieli. Na zlecenie firmy prawniczej specjalizującej się w sprawach rozwodowych ma demaskować niewiernych mężów i dostarczać niezbite dowody ich zdrady. To ona ma dyktować reguły gry. Gdy „klientem” Claire zostaje interesujący profesor Patrick Fogler, stawka gwałtownie rośnie. W grze gęstej od mrocznego uwodzenia, manipulacji i niedopowiedzeń role zaczynają się odwracać... 
Wydawnictwo Otwarte, premiera: 5 września

Zostań ile chcesz – Anna H. Niemczynow 
Opis: Kobieta z przeszłością i mężczyzna po przejściach, prawie jak w piosence Osieckiej. Piękna, mądra, utalentowana i świetnie zorganizowana Alicja zdaje się być perfekcjonistką. Tymczasem w środku jest rozbitą na milion kawałków zawiedzioną i oszukaną kobietą, próbującą na nowo zbudować jak najlepszy świat dla siebie i ukochanego dziecka. Również Maciej wydaje się człowiekiem, któremu nic nie brakuje. Jednak za zamkniętymi drzwiami ogromnego domu, każdego dnia zmaga się z doświadczeniem odrzucenia, podwójnej zdrady i oszustwa. Pewnego dnia ich drogi się krzyżują. Czy przygnieceni bagażem złych doświadczeń spróbują pokonać nieufność?
Wydawnictwo Filia, premiera: 5 września

Jeszcze będzie przepięknie – Sabina Czupryńska 
Opis: Opowieść o miłości, której końca z pozoru nic nie zapowiadało, o związku, któremu z pozoru nic nie zagrażało, o życiu, które z pozoru było lekkie, łatwe i przyjemne, ale koniec się zbliżał. I nadszedł. Wtedy dopiero się zaczęło… Jaśmina ma 39 lat i rozstała się z mężem. Została sama, jak setki kobiet każdego dnia, i musiała sobie z tym poradzić. Czasem ironicznie, czasem bardzo serio o przeżyciach po rozstaniu, o rozpaczy, załamaniu, smutku oraz żalu, ale przede wszystkim o podnoszeniu się, odzyskiwaniu siebie, o radości i rozpoczynaniu od nowa. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 11 września

Lunchbox na każdy dzień. Przepisy inspirowane japońskim bento - Malwina Bereła
Opis: Zamknij w swoim lunchboxie zdrowe danie z łatwo dostępnych składników, a stosując zasady japońskiego bento, spraw, aby wyglądało pięknie i apetycznie! Moda na lunchboxy opanowała kraj. Każdy, kto dba o swoje zdrowie, zabiera do pracy pudełko wypełnione pysznościami. Jeśli brakuje Ci inspiracji, zajrzyj do tej książki. Znajdziesz tutaj nie tylko przepisy na dania z sezonowych składników, ale też praktyczne porady: jak tanio i szybko przygotować posiłek, jak planować całoroczną dietę, jak nie marnować jedzenia, jakiego pudełka używać do danego posiłku. Malwina Bareła, autorka bloga Filozofia smaku, w swoim życiu kieruje się japońską filozofią bento. 
Wydawnictwo Znak, premiera: 17 września

Kontratyp – Remigiusz Mróz 
Opis: W drodze na Annapurnę, jeden z najgroźniejszych szczytów na świecie, ginie troje polskich wspinaczy. Ekipy ratunkowe odnajdują jedynie przysypane śniegiem, poskręcane liny, ale nie trafiają na żaden inny ślad po grupie. Kilka tygodni później jedyna członkini wyprawy pojawia się na granicy nepalsko-tybetańskiej, po czym zostaje zatrzymana. Polscy śledczy przewożą ją do kraju, gdzie ma odpowiadać za zabójstwo – okazuje się bowiem, że aby przeżyć w górach, doprowadziła do śmierci swoich towarzyszy. Co wydarzyło się w drodze na Annapurnę? I skąd śledczy mają dowody obciążające kobietę? Oprócz znalezienia odpowiedzi na te pytania, Joanna Chyłka musi zmierzyć się z własnymi problemami i groźbami człowieka twierdzącego, że to on niegdyś zaatakował ją kwasem.
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 19 września

Milaczek (nowa edycja) – Magdalena Witkiewicz 
Opis: Milenka jest bardzo miła, ładna i ma troszkę ponad 30 lat, ale tylko troszkę! No i troszkę za dużo… kilogramów. Ale o tym tytułowy Milaczek, który nieustająco poszukuje miłości swojego życia, pomyśli jutro. Dziś musi się zająć Bachorem, nieznośnym, choć uroczym dzieciakiem z sąsiedztwa, oraz swoją nieco, hm, ekscentryczną ciotką, Zofią Kruk, troszkę, ale tylko troszkę, po pięćdziesiątce. Pod nogami natomiast pęta im się Parys Antonio, pies arystokrata… 
Wydawnictwo Filia, premiera: 19 września

Nie ma jak u mamy – Magdalena Witkiewicz 
Opis: Tęskniliście za Milaczkiem? Młodą kobietą, która nieustająco poszukuje miłości swojego życia? Milenka, którą pokochały polskie czytelniczki, wraca po dziesięciu latach! Sprawdźcie, co wydarzyło się przez ten czas u ekscentrycznej Zofii Kruk, jak potoczyły się losy Milaczka i na kogo wyrosła rezolutna sąsiadka zwana Bachorem. Kiedy tak naprawdę zaczyna się kryzys wieku średniego, czy jedwabna piżama to odpowiedni strój, by wystąpić przed własnym szefem, i czy łatwo jest zwolnić nianię i wdrożyć „Projekt Matka” - to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi staną bohaterki bestsellerowej serii o Milence.  
Wydawnictwo Filia, premiera: 19 września

Panny roztropne (nowa edycja) – Magdalena Witkiewicz 
Opis: Milaczek nadal nieustająco szuka miłości i… są na nią widoki! Jej wybranek ma długie włosy, zna się na komputerach i lubi Milenkę. Zofia Kruk realizuje swoje fantazje, a hartu ducha, energii, a także figury pozazdrościłaby jej niejedna dwudziestka! Do mieszkania nieopodal wprowadza się pewna gimnastyczka – czy to możliwe, że prowadzi tam dom publiczny? Co na to Parys Antonio? 
Wydawnictwo Filia, premiera: 19 września


Szczęście pachnące wanilią (nowa edycja) – Magdalena Witkiewicz 
Opis: Ada ma kłopoty. Złamane serce i pusty portfel. Na gdańskim osiedlu otwiera małą cukiernię, bo tylko to potrafi robić – piec ciasteczka. Cukiernia wabi i przyciąga, szczególnie inne zagubione dusze – Karolinę, singielkę nie z wyboru, Magdę, żonę faceta, który najbardziej kocha swój samochód, oraz Milenkę, która niebawem będzie mamą. I tak za sprawą „na chwilkę wstawionego kojca” mała cukierenka stanie się miejscem spotkań kilku kobiet, które są na życiowych rozdrożach i bardzo potrzebują rozmowy, najchętniej w towarzystwie pachnących i aromatycznych babeczek. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 19 września

Więcej warzyw na talerzu – Magdalena Gembacka 
Opis: Czego tu nie ma! Zdrowy ketchup, pizza z cukinią, twarożek z migdałów ze szczypiorkiem, pasta czekoladowa z batatów i daktyli, barszcz z soczewicą i pieczonymi ziemniakami, sushi. Oraz pyszne desery, jak choćby lody bazyliowe z awokado. A wszystko z warzyw i owoców – ponieważ to one chronią nas przed chorobami cywilizacyjnymi, służą zdrowiu i są podstawą dobrze zbilansowanej diety. W praktyce oznacza to, że powinny stanowić połowę tego, co jemy. Niestety jest ich wciąż za mało na talerzach dzieci i dorosłych. Ta książka pomoże rozwiązać ten problem i wprowadzić warzywa do rodzinnego menu. Znajdziecie tu ponad 80 przepisów na proste, zdrowe i kolorowe dania z warzywami. Są też porady, co zrobić, aby rozkochać się w zieleninie. 
Wydawnictwo Marginesy, premiera: 19 września

Była raz wojna; Bomby poszły – John Steinbeck 
Opis: Steinbeck skupia się na ludziach, a nie na bitwach. Je i pije z żołnierzami na froncie, rozmawia i walczy z nimi ramię w ramię. „Była raz wojna” tworzy niezapomniany portret życia w czasie wojny, który nadal zaskakuje prawdą i humanitaryzmem. Wielka Brytania, Afryka, Włochy... wielka wojna, której losy jeszcze nie były przesądzone, choć uczestniczyła już w niej Ameryka. Autor jest zawsze na pierwszej linii, obok żołnierzy. W reportażach pisanych na zamówienie dziennika „New York Herald Tribune” najwięcej miejsca poświęcił nie rzeczom uznanym za najważniejsze, lecz drobnym, codziennym sprawom. Z kolei tłem dla powieści "Bomby poszły" jest obraz amerykańskich sił powietrznych oraz załogi bombowca – jak określił Steinbeck – najwspanialszej drużyny świata. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 25 września

13 komentarzy:

 1. Na tyle lektur miesiąc za krótki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Jeszcze będzie przepięknie" ma cudowną okładkę. Historia też brzmi interesująco.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesuje mnie jedynie ,,W żywe oczy", bo czytałam tej autorki ,,Lokatorkę" i bardzo mi się podobała :)

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń
 4. Wrzesień obfituje w premiery. Te okładki Mroza są tak bardzo do siebie podobne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uff :D dobrze, że nic z tego dla siebie nie widzę, bo zamierzam teraz trochę zaległości w już posiadanych lekturach nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam ochotę przeczytać "Burka w Nepalu nazywa się sari" i "W żywe oczy" :D

  Pozdrawiam serdecznie,
  Carlli Thoughts

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno skuszę się na nowego Mroza.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wrzesień w zapowiedziach jak zwykle ciekawy. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Najchętniej przeczytała bym je wszystkie :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Znalazłam kilka tytułów dla siebie, a że mam urodziny we wrześniu to zrobię rodzince listę :D

  OdpowiedzUsuń
 11. We wrześniu zapowiada się mnóstwo ciekawych premier, tylko kiedy znaleźć czas na przeczytanie wszystkiego:)
  https://slonecznastronazycia.blog/

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie nadążam już z tymi nowościami, cały czas jestem do tyłu ;/

  OdpowiedzUsuń