sobota, 8 lipca 2017

15 premier książkowych - lipiec 2017


Co tu dużo mówić – premiery lipcowe mnie nie zachwycają. Niemniej bardzo chciałabym przeczytać „Światło, które utraciliśmy” i jestem zaintrygowana „Barszaloną”. Czy Wam też udało się znaleźć coś dla siebie? :-)

Odzyskać utracone - Katarzyna Kołczewska 
Opis: Białystok 1950 rok. Miranda, córka przedwojennego oficera Wojska Polskiego, wraca z zesłania po dziesięciu latach katorżniczej pracy na Syberii. Przez cały ten czas marzyła o domu, rodzinie, dawnym życiu. Tylko że tego życia już nie ma; nie ma tamtego domu ani tamtej rodziny i przyjaciół, a przedwojenny Białystok przestał istnieć. Ukochany ojciec dziewczyny nie żyje i nikt z bliskich nie chce o nim rozmawiać. Każdy jest zajęty własnymi sprawami i stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Doskonale daje sobie z tym radę matka Mirandy. Maria prowadzi podejrzane interesy, handluje czym się da. Dziewczyna nie może jej darować sprzeniewierzenia się zasadom. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 4 lipca

Ali i Nino - Kurban Said 
Opis: Pustynia jest bramą do tajemniczego i niepojętego świata… Porywająca historia miłości muzułmanina Alego i chrześcijanki Nino, rozgrywająca się w przededniu Wielkiej Wojny i rewolucji październikowej. Nowe wydanie niezapomnianej opowieści o sile uczucia, które ma moc pokonywania granic ze wspaniałym portretem dawnego Zakaukazia w tle. Jedna z najpiękniejszych historii miłosnych, jakie przeczytałem - poleca Marcin Meller. 
Wydawnictwo W.A,B., premiera: 5 lipca

Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę -  Sumia Sukkar 
Opis: Do bólu szczera, poruszająca do głębi relacja 14-letniego Adama, który dzień po dniu opisuje pierwsze miesiące trwającej do dziś wojny w Syrii. Chłopiec postrzega i nazywa emocje kolorami i ma nieodpartą potrzebę natychmiastowego namalowania tragicznych zdarzeń, których jest świadkiem. Opowieść jest tak sugestywna, że czytelnik czuje wraz narratorem strach, zdziwienie, dezorientację. Jego obrazy, na których rozpada się miasto, rodzina, wszystko co najważniejsze, długo pozostają w pamięci. Książka przypomina, czym jest człowieczeństwo, jakie pokłady sił się w nas mieszczą i do jakich niezwykłych rzeczy jesteśmy zdolni w najtrudniejszych chwilach życia. 
Wydawnictwo Jaguar, premiera: 5 lipca

Jak zrujnować królową - Jonathan Beckman 
Opis: Oto jedna z najbardziej tajemniczych afer w historii, która nigdy nie została wyjaśniona i pośrednio przyczyniła się do wybuchu Rewolucji Francuskiej. Gdy kardynał Rohan usłyszał od powiernicy Marii Antoniny, że królowa chce potajemnie kupić najdroższy naszyjnik świata, postanowił go dla niej zamówić. Jubilerskie dzieło przekraczało granice wyobraźni – 650 diamentów ważyło tyle, że nosząca je osoba z trudem mogłaby wstać. Za równowartość naszyjnika można by kupić 54 wyspy (jak ta, którą kupił sobie Johnny Depp) albo ponad pół miliona flakonów perfum Chanel N°5. Kardynał liczył na nagrodę za pomoc w transakcji… aż do momentu, gdy okazało się, że królowa o niczym nie wie, a bajeczny naszyjnik rozpłynął się w powietrzu.
Wydawnictwo Znak literanova, premiera: 5 lipca

Piękne złamane serca - Sara Barnard 
Opis: Caddy i Rosie są nierozłączne. Bardzo się różnią, ale to tylko je do siebie zbliża. Gdy Caddy kończy szesnaście lat, zdaje sobie sprawę, że chciałaby być taka jak jej przyjaciółka – pewna siebie, przebojowa i zabawna. Wtedy w ich życie wkracza śliczna oraz skrywająca pewną tajemnicę Suzanne. Przeszłość Suzanne stopniowo wychodzi na jaw, teraźniejszość wymyka się spod kontroli, a Caddy zaczyna dostrzegać, że problemy mogą być bardzo ekscytujące. Jednak budowanie przyjaźni i próby zaleczenia starych ran są dużo boleśniejsze, niż którakolwiek z dziewczyn się spodziewa. Caddy wkrótce przekonuje się, że kłopoty potrafią się mnożyć w niesłychanym tempie. 
Wydawnictwo Insignis, premiera: 5 lipca

Piękne życie. Jak nauczyłam się mówić nie, przestałam być idealna i odnalazłam spokój Shauna Niequist 
Opis: Świat chciałby, abyś była idealna. Intensywnie pracowała, miała czas dla dzieci i była zjawiskowo piękna. Stajesz się zakładniczką coraz większych i nierealnych oczekiwań. Z Shauną Niequist było podobnie. Goniła za karierą, gdy jej synkowie stawiali pierwsze kroki. Pakowała walizkę na kolejną delegację, nawet gdy poroniła, a na lotnisku wymiotowała z wyczerpania. Myślała, że właśnie praca sprawia, że jest ważna, potrzebna i kochana. Wiedziała, że to zła droga, ale nie potrafiła uwolnić się od presji. Do czasu kiedy dostała list od przyjaciółki: „Stop, zatrzymaj się. Przemebluj swoje życie od podstaw”. To był pierwszy dzień reszty jej nowego życia. 
Wydawnictwo Znak, premiera: 5 lipca

Replika - Lauren Oliver 
Opis: Gemma ma kompleksy. Od zawsze była chorowita i dużo czasu spędzała w szpitalach – nosi po nich pamiątkę w postaci blizny w okolicy serca. W szkole koleżanki jej dokuczają, chłopaki z klasy nie interesują się nią i nie ma przyjaciół. Rodzice chcąc wynagrodzić córce trudne dzieciństwo, trzymają ją pod kloszem, ale to nie wpływa dobrze na Gemmę. Gdy pojawia się okazja wyjazdu na wycieczkę na Florydę, dziewczyna postanawia na chwilę zapomnieć o swoich troskach. Niestety, rodzice zakazują jej wyjazdu. Gemma podsłuchuje ich rozmowę i dowiaduje się, że ma to związek z tajemniczą kliniką w Heaven. Postanawia więc uciec z domu i sprawdzić, co tam się stało. Jakie tajemnice odkryje? 
Wydawnictwo Otwarte, premiera: 5 lipca

Słodkie sekrety - Sally Hepworth 
Opis: Neva chce ukryć przed najbliższymi szczegóły dotyczące swej ciąży, łącznie z tym, kto jest ojcem jej dziecka. Jej matka, Grace, nie spocznie, dopóki nie odkryje tajemnicy córki. Im bardziej naciska, tym Neva bardziej się w sobie zamyka. Babcia Nevy, Floss, przypomina sobie podobną sytuację sprzed sześćdziesięciu lat i skrywaną przed najbliższymi tajemnicę. Jeśli teraz ujawni sekret z przeszłości, życie całej rodziny się zmieni. Floss zastanawia się, czy wyznanie prawdy jest lepsze niż zachowanie milczenia. Czy pewne sekrety powinny pozostać zapomniane?
Wydawnictwo Filia, premiera: 5 lipca

Światło, które utraciliśmy - Jill Santopolo 
Opis: Lucy i Gabe poznali się 11 września 2001 roku. Gdy wieże WTC runęły, a pył przykrył Nowy Jork, zrozumieli, że życie jest zbyt kruche, by przeżyć je bez pasji i emocji. I zbyt krótkie, by nie być razem. Wkrótce jednak Gabe postanawia przyjąć pracę reportera na Bliskim Wschodzie i wtedy wszystko się zmienia. Lucy dowiaduje się o jego decyzji w dniu, w którym produkowany przez nią program telewizyjny zdobywa nagrodę Emmy. Dzień jej triumfu staje się też dniem, w którym coś nieodwracalnie się kończy. W kolejnych latach Lucy będzie musiała podjąć niejedną rozdzierającą serce decyzję. Czy pierwsza miłość okaże się też ostatnią? 
Wydawnictwo Otwarte, premiera: 5 lipca

Barszalona - Aga Sarzyńska 
Opis: Debiutancka powieść Agi Sarzyńskiej, obieżyświatki, która dwanaście lat temu rzuciła pracę w korporacji i wyjechała z Polski. Mieszkała w Kenii, Tajlandii, Wietnamie i Indiach, a w 2010 roku osiadła w Barcelonie. Aga Sarzyńska portretuje taką stolicę Katalonii, jakiej nie da się znaleźć w przewodnikach. Matylda, główna bohaterka książki, zarabia na życie, ucząc angielskiego. Mieszka w Ravalu, kolorowej, cieszącej się złą reputacją dzielnicy Barcelony. Prawie połowa mieszkańców Ravalu to imigranci. Ci, którzy tu nie mieszkali, uważają to miejsce za brudne i niebezpieczne. Ale Matyldę osobliwe międzynarodowe towarzystwo, pełne życiowych rozbitków, przyciąga i fascynuje. 
Wydawnictwo Literackie, premiera: 6 lipca

Czas ukradziony - Chloé Duval 
Opis: Czy doręczony po czterdziestu trzech latach list może odmienić czyjeś życie? Przekona się o tym Flavie Richalet, nauczycielka historii, która dla rozrywki pisuje romantyczne opowiastki o miłości. Dwudziestodziewięcioletnia Flavie ma za sobą kilka nieudanych związków i wciąż czeka na księcia na białym koniu. Pewnego dnia znajduje list w pożółkłej kopercie. Został wysłany przed czterdziestoma trzema laty do pewnej dziewczyny, Amelie Lacombe, lecz z winy poczty nie dotarł do adresatki. Młoda kobieta decyduje się go przeczytać; okazuje się, że nadawca, mężczyzna, podpisujący się literą "E", kochał z wzajemnością Amelie i czekał na jej odpowiedź. Flavie postanawia odnaleźć tych dwoje. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 6 lipca

Śmierć przewodnika rzecznego - Richard Flanagan 
Opis: Uwięziony przez prąd tasmańskiej rzeki, wciągnięty pod wodospad, Aljaz Cosini, przewodnik turystycznej wyprawy, tonie. Ostatnie chwile życia  stają się dla niego rodzajem mistycznej podróży w głąb własnego życia oraz życia przodków. Przed oczami Aljaza przetaczają się obrazy z przeszłości. Widzi, jak jego ojciec Harry jako mały chłopiec grzebie swojego ojca pod drzewem, które wnet rozkwitnie tysiącem żółtych kwiatów. Jak wuj Reg sprzedaje zęby, by spłacić dom. Widzi piękną twarz kobiety, którą kochał… W podwodnym świecie, który odbiera Aljazowi oddech, rodzinna wizja złożona z okruchów opowieści przeistacza się w bezdenną historię Tasmanii. 
Wydawnictwo Literackie, premiera: 6 lipca

Nie opuszczaj mnie - Màxim Huerta 
Opis: Pan Dominique prowadzi kwiaciarnię. To ulubione miejsce spotkań Mercedes i Tilde. Obie Hiszpanki już od ponad czterdziestu lat mieszkają i pracują w Paryżu. I obie czują się samotne. Mercedes została porzucona przez męża tuż po przekroczeniu granicy z Francją, a Tilde nigdy nikogo nie pokochała. Pewnego dnia życie ich wszystkich wywraca do góry nogami młoda i nieokrzesana Violeta, uciekająca z Madrytu przed nieszczęśliwą miłością. Wzruszająca powieść o radości, smutku, nieobecności, pasji, emigracji i wygnaniu. O i tym, że czasem przypadkowe spotkanie każe nam spojrzeć inaczej na nasze pozornie stabilne życie. I dać powód do zmian. 
Wydawnictwo Marginesy, premiera: 12 lipca

Ławeczka pod bzem - Agnieszka Olejnik 
Opis: Jak bardzo odmienia życie wysoka wygrana? Czy naprawdę trzeba zapomnieć o szczerej przyjaźni i uczuciach? Gdy Iga i Agata wypełniają kupony lotto, obiecują sobie, że w razie wygranej podzielą się pieniędzmi. I stało się – szczęśliwe liczby przynoszą Idze 20 milionów. Co zrobić z tak ogromną sumą? Iga zaczyna od spełniania marzenia o własnym domu i uroczej ławeczce pod bzem. Ale to przecież nie wystarczy do szczęścia. Choć zarzeka się, że nie potrzebuje nikogo, wokół niej pojawia się kilku przystojnych mężczyzn. W dodatku jeden z nich spodobał się jej przyjaciółce… Kłamstwa i niedopowiedzenia trudno będzie odkręcić, ale pozwolą odnaleźć w życiu sens. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 19 lipca

Czarna pszczoła - Wojciech Dutka 
Opis: Francja 1940. W Biarritz, kurorcie nad brzegiem Atlantyku zostaje odkryte ciało polskiego malarza, Józefa Rajnfelda. Mężczyznę znaleziono z poderżniętym gardłem i brzytwą w dłoni. Wszyscy uznali to za samobójstwo. Warszawa 2015. Nad brzegiem Wisły zostają znalezione zwłoki dobrze rokującego artysty. Ktoś poderżnął mu gardło i ułożył ciało w taki sam sposób jak ciało Rajnfelda. Ku przerażeniu prokuratora okazuje się, że zabity chłopak był synem Agaty Wróblewskiej, dziennikarki. Załamana po śmierci syna Agata zwraca się do jedynego człowieka, który może rozwikłać zagadkę dwóch śmierci. 
Wydawnictwo Albatros, premiera: 28 lipca

12 komentarzy:

 1. Chłopiec z Aleppo, Odzyskać utracone i Replika mam już w domu ;) Czekają na swoją kolej ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurczę, naprawdę ciężko byłoby mi się zdecydować i wybrać tylko kilka z tych książek, bo wszystkie chętnie przeczytałabym ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Słodkie sekrety" oraz "Odzyskać utracone" czekają na półce i niebawem zabieram się za obie. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja chce przeczytać "Światło, które utraciliśmy" i nową książkę z klubu Kobiety to czytają :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ławeczka pod bzem zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja czekam na "Moja lady Jane", bo same dobre rzeczy o tej książce słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jej, ile nowości. Aż ciężko wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Same ciekawe książki :) Najbardziej jednak interesuje mnie "Światło, które utraciliśmy" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Każdego miesiąca ukazuje się tyle wspaniałych tytułów, że nie wiem za które książki chwytać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. "Replikę" przeczytałam i naprawdę mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Potrzebuję modułu sprawdzania pisowni, aby pomóc mi odzyskać moje przedmioty i uratować moje małżeństwo: Wyślij go na adres: peterlovespell1@gmail.com
  1) cel miłości
  2) Zaklęte zaklęcia miłosne
  3) Rozwód
  4) Listy małżeńskie
  5) Czar wiążący.
  6) Czary rozpadu
  7) Zapobieganie dawnemu kochankowi
  8.) Zostaniesz wprowadzony do obrotu w swoim biurze / zaklęcie Loterii
  9) zadowoli twojego kochanka
  Skontaktuj się z tym wspaniałym człowiekiem, jeśli masz jakiś problem z trwałym rozwiązaniem
  przez peterlovespell1@gmail.com

  OdpowiedzUsuń