niedziela, 19 marca 2017

15 premier książkowych - kwiecień 2017


Kwiecień to jak dotąd mój ulubiony miesiąc 2017 roku pod kątem książkowych nowości. Patrząc na nadchodzące premiery, mam pewność, że warto przeczytać wszystko. Zgadzacie się ze mną? :-)

Duchowe życie zwierząt – Peter Wohlleben 
Opis: Koguty okłamujące kury? Łanie pogrążone w żałobie? Zawstydzone konie? To przejawy fantazji ekologów czy naukowo udowodnione fakty z życia zwierząt? Czy bogate życie uczuciowe nie jest zastrzeżone jedynie dla ludzi? Peter Wohlleben, leśnik i miłośnik przyrody, korzystając z najnowszych badań i własnych obserwacji, udowadnia, że zwierzęta i ludzie w sferze uczuć i doznań są do siebie podobni. Odkrywa przed nami niesamowite historie zwierząt, w których możemy zaobserwować ich mądrość, współczucie, troskę czy przyjaźń. Podobnie jak w bestsellerowym Sekretnym życiu drzew Wohlleben przedstawia w fascynujący sposób świat przyrody, którego nie znamy. 
Wydawnictwo Otwarte, premiera: 3 kwietnia

Kiedy byłyśmy siostrami - Marie Jansen 
Opis: Miłość dwóch sióstr. Wojna, która je rozdziela. Dziecko, dla którego gotowe są zrobić wszystko. Hamburg. Rok tysiąc dziewięćset szesnasty. Viviane i Elisabeth dorastają pod troskliwą opieką w mieszczańskiej rodzinie. Niepokorna i kochająca wolność Viviane wymyka się często potajemnie do sąsiedniej stadniny, gdzie spotyka francuskiego jeźdźca Philippe’a, który występuje w Hamburgu gościnnie ze swoim cyrkiem. Młoda kobieta jest zauroczona nieznanym jej światem i wkrótce ucieka z Phillipe’em. Elisabeth żyje całe lata w nieszczęśliwym bezdzietnym małżeństwie – aż pewnego dnia pod drzwiami domu znajduje niemowlę. Przyjmuje dziewczynkę pod swój dach. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 4 kwietnia

Wojna Ashley - Gayle Tzemach Lemmon 
Opis: Gayle Tzemach Lemmon opisuje w formie reportażu, z ogromnym wyczuciem i zrozumieniem złożonych realiów wojny, historię CST-2, jednostki kobiet wyselekcjonowanych do służby. Pionierki z tej grupy dowiodły – przynajmniej niektórym spośród zaprawionych w bojach żołnierzy jednostek specjalnych – że kobiety potrafią być dość wytrzymałe fizycznie i psychicznie, by im dorównać. Cena, jaką płacą za ich akceptację, to zerwanie wielu więzi towarzyskich i izolacja społeczna – bowiem jedynymi osobami, które naprawdę je rozumieją, są ich towarzyszki broni. Osią Wojny Ashley jest przyjaźń scementowana zagrożeniami z pola bitwy i mocą walki z wrogiem. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 4 kwietnia

Szczęście w San Miniato - Jean d’Ormesson 
Opis: Ostatni tom trylogii opowiadający o losach czterech sióstr i czterech braci. W Moskwie zjawia się Ribbentrop, żeby podpisać pakt z Mołotowem. Druga wojna światowa wisi w powietrzu. Pandora, blisko związana z Winstonem Churchillem, cierpi po śmierci Jessiki. Vanessa ślepo kocha się w Rudolfie Hessie i siłą trzeba ją wywieźć z Niemiec. Bohaterowie są albo świadkami, albo uczestnikami niemal wszystkich najważniejszych wydarzeń politycznych i przemian obyczajowych tego okresu. Ich życie osobiste jest równie burzliwe co czasy. D’Ormesson – jeden z najznakomitszych francuskich pisarzy – po mistrzowsku balansuje na granicy fikcji i prawdy. 
Wydawnictwo Marginesy, premiera: 5 kwietnia

Pocałunek na pożegnanie - Tasmina Perry 
Opis: Rok 1961. Dziennikarka Rosamund czuje się spełniona zawodowo. Brakuje jej tylko miłości. Gdy poznaje Dominica, od samego początku wie, że to ten jeden jedyny. Jednak kiedy tylko skosztują odrobiny szczęścia, los wykręci im przykry numer. Czy wizja pięknej przyszłości rozwieje się jak dym? Rok 2014. Głęboko w podziemiach muzeum, archiwistka Abby całkowicie przypadkowo natyka się na znalezisko, które zapiera dech w piersiach. Wypłowiała i stara fotografia przedstawia żegnającą się w miłosnym uścisku parę. Choć zdjęcie nie wygląda, jakby stanowiło wysoką wartość materialną, Abby czuje dziwną potrzebę zgłębienia jego historii. 
Wydawnictwo Kobiece, premiera: 7 kwietnia

Małe wielkie rzeczy - Jodi Picoult 
Opis: Kiedy po rutynowym zabiegu umiera noworodek, ojciec dziecka oskarża o morderstwo afroamerykańską pielęgniarkę. Ani ona, ani jej prawniczka, ani ojciec zmarłego chłopczyka nie mają pojęcia, że ta śmierć odmieni ich życie w sposób, którego żadne z nich nie było w stanie przewidzieć. W Małych wielkich rzeczach Picoult opowiada o władzy i uprzedzeniach, o tym, co nas dzieli i łączy. To powieść o objawieniach, które przychodzą z niespodziewanej strony. Jodi Picoult bierze na warsztat uprzedzenia rasowe oraz sprawiedliwość – i nie podsuwa łatwych odpowiedzi. Z wnikliwością maluje obraz rzeczywistości, której często nie przyjmujemy do wiadomości. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 11 kwietnia

Trzy godziny ciszy - Patrycja Gryciuk 
Opis: Przez trzy godziny ciszy można wyjaśnić sobie tyle, co przez tygodnie rozmów, a wysyłając pusty list, wyrazić więcej niż za pomocą tysięcy słów. Kiedy Patrycja dowiaduje się, że jest śmiertelnie chora, postanawia rzucić wszystko i wrócić do Gourdon – małej miejscowości na południu Francji, gdzie w dzieciństwie jeździła na wakacje. Jednocześnie próbuje sprowadzić tam Marnixa, miłość jej życia, z którym nie miała kontaktu od dziewięciu lat. Jednak czy powrót do przeszłości, w przeddzień żegnania się ze światem, to aby na pewno dobry pomysł? Hipnotyzująca opowieść, w której tajemnice z młodości nie pozwalają o sobie zapomnieć. Bolesne wspomnienia mieszają się z teraźniejszością, a sny wydają się prawdziwsze od rzeczywistości. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 11 kwietnia

Czas burzy - Adrian Grzegorzewski 
Opis: Piotr i Swieta – kochankowie, których uczucie skazane było na zagładę. Upalnego lata 1939 roku nikt nie chciał zaakceptować związku Polaka i Ukrainki, ale oni nie mieli zamiaru się poddać. Na długi czas rozdzieliła ich wojenna zawierucha, a teraz, na początku 1944 roku, odnajdują się w Warszawie. Piotr działa w konspiracji, co oznacza nie tylko zbrojne akcje, ale i konieczność niebezpiecznego flirtu z Niemką Eriką. Czy uczucie Piotra i Swiety przetrwa w obliczu okupacyjnej grozy? Czy dłonie, które pociągają za spust, wykonując wyroki podziemnych sądów, mogą dać czułość i bezpieczeństwo? Czy miłość może wygrać z okrucieństwem wojny? 
Wydawnictwo Znak literanova, premiera: 17 kwietnia

Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii - Berenika Lenard, Piotr Mikołajczyk 
Opis: Islandia – wyspa aktywnych wulkanów i olbrzymich lodowców, gorących źródeł i tysięcy wodospadów. Miejsce, o którym marzy wielu turystów. Obszar równy jednej trzeciej powierzchni Polski zamieszkany przez niespełna czterysta tysięcy osób. Berenika i Piotr, autorzy bloga IceStory, osiedlili się na Islandii, aby poznać prawdziwe życie w kraju, który kusi i zachwyca surowym pięknem, ale też wiele wymaga od swoich mieszkańców. Penetrują wyspę w poszukiwaniu opuszczonych miejsc. Odwiedzają odizolowany Djúpavík. Kiedyś była to jedna z największych na świecie przetwórni rybnych zatrudniająca setki pracowników, dziś mieszka tam garstka ludzi. 
Wydawnictwo Otwarte, premiera: 17 kwietnia

Na Wodach Północy - Ian McGuire 
Opis: Finalista Booker Prize 2016. Rok 1859. Do załogi statku wielorybniczego wypływającego na Morze Arktyczne dołącza Patrick Sumner, który ze zszarganą reputacją odszedł z armii, a teraz obejmuje stanowisko lekarza okrętowego. Gdy statek jest już daleko od portu, znalezione zostają zwłoki chłopca. Sumner, choć niechętnie, wchodzi w rolę detektywa. Wkrótce stanie twarzą w twarz z potwornościami większymi nawet od tych, z jakimi zetknął się podczas powstania sipajów. Uosobieniem zła okazuje się Drax. Harpunnik. Kiedy stanie się jasne, jaki jest prawdziwy cel wyprawy, między Sumnerem a Draxem w ciemnościach arktycznej zimy dojdzie do konfrontacji. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 18 kwietnia

Portugalka - Iwona Słabuszewska-Krauze 
Opis: Pasja może być motorem Twojego życia, ale go nie zastąpi. Zazdrość może dać Ci siłę, ale Cię nie uszczęśliwi. Kochać chcemy wszyscy, ale to nienawiść bywa prostsza. Na szczęście nawet ją można przekuć w miłość. Sophie po rozstaniu rodziców próbuje na nowo ułożyć sobie życie, ale bez pomocy finansowej jest to niemożliwe. Ojciec proponuje jej przepisanie należącej do niego winnicy w portugalskim Douro, regionie znanym z produkcji wytwarzanego od stuleci port wine. To byłoby rozwiązanie wszystkich jej problemów. Stawia jednak jeden warunek, który wpłynie na teraźniejszość i... zmieni przeszłość. Poczuj prawdziwą Portugalię – słońce i mrok, upał i chłód. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 18 kwietnia

Polacos. Chajka płynie do Kostaryki - Anna Pamuła
Opis: Abraham i Mojżesz przybywają do Kostaryki w 1931 roku z kolumbijskiego więzienia, do którego trafili za nielegalne przekroczenie granicy. Przed głodem uratuje ich rosyjski samowar, jedyny wartościowy przedmiot przywieziony z Polski. Rok wcześniej na statku Orinoco do Kostaryki przypływa czterech dwudziestolatków z Kałuszyna: Mendel, Josek, Jankiel i Judko. W Ameryce Centralnej zakładają fabrykę swetrów, ale szybko przerzucają się na kostiumy kąpielowe, bo nie przewidzieli, że w Ameryce będzie gorąco. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku w Kostaryce osiedla się ponad pół tysiąca polskich Żydów. Obecnie wspólnota ta liczy dwa i pół tysiąca osób. Polaco to dla Kostarykańczyków wciąż Żyd lub handlarz. 
Wydawnictwo Czarne, premiera: 19 kwietnia

Lęk - Hubert Hender 
Opis: Pod koniec wakacji na jeleniogórską komendę policji przychodzą roztrzęsieni rodzice i zgłaszają zaginięcie nastoletniej córki. Policja z początku bagatelizuje sprawę. Komisarz Iwanowicz i podkomisarz Gawłowski z wydziału kryminalnego weryfikują zgłoszenie i przesłuchują osoby z otoczenia Patrycji. Dziewczynki nie udaje się znaleźć w całym mieście i okolicach. Wkrótce giną kolejne dzieci. Ze względu na powiązanie z przeszłością Iwanowicza, dla policjanta sprawa ta szybko nabiera wymiaru osobistego i choć mężczyzna stara się, żeby to nie wpływało na jego osąd i by emocje nie przejęły nad nim kontroli, to i jemu udziela się nerwowa atmosfera. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 26 kwietnia

Słoneczna przystań - Agnieszka Krawczyk 
Opis: Trzeci tom bestsellerowej serii Czary codzienności. Czasami wszystko musi się zagmatwać, by los mógł wreszcie wskazać właściwe rozwiązanie. Życie sióstr Niemirskich bardzo się skomplikowało – w miasteczku pojawił się ktoś, kto może zniszczyć mozolnie budowane szczęście. W dodatku rodzinnemu domowi zagraża niebezpieczeństwo – wielka turystyczna inwestycja, która ma powstać w pobliżu. Agatę, Danielę i Tosię czekają przełomowe decyzje. Czy postąpią właściwie? Czy czary codzienności zadziałają? Kto ostatecznie okaże się przyjacielem, a kto wrogiem? Agata i Daniela muszą uporać się też z własnymi uczuciami, zadać sobie kilka pytań i znaleźć na nie odpowiedzi. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 26 kwietnia

Wędrowne ptaki - Karolina Wilczyńska 
Opis: Wszyscy kiedyś opuścimy rodzinne gniazdo, żeby rozwinąć skrzydła. Czasami lot bywa trudny i wydaje się, że zabraknie nam sił. Ale każdy wędrowny ptak w końcu znajdzie drogę do domu. Malwina nigdy nie czuła się tak samotna. Nagła śmierć ojca, problemy z matką i konieczność stawienia czoła niespodziewanym wyzwaniom przewracają jej świat do góry nogami. Na szczęście każdy medal ma dwie strony – życiowe zmiany to także okazja do poznania samej siebie. Wkrótce mieszkanka bloku przy ulicy Kwiatowej przekona się, co tak naprawdę jest dla niej ważne i czy w trudnych chwilach może liczyć na przyjaciół. Czy uda jej się pokonać problemy i zawirowania? 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 26 kwietnia

22 komentarze:

 1. Niestety nic z wymienionych książek mnie nie zaciekawiło, ale w kwietniu książka najbardziej przeze mnie wyczekiwana to druga część ,,Prawdodziejki" <3

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♥
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń
 2. Może w końcu nadrobię zaległości książkowe, bo jakoś żadna z wymienionych przez Ciebie książek niekoniecznie trafia w moje gusta :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Najbardziej zainteresował mnie "Czas burzy", bo czytałam poprzednią książkę autora, która była udaną lekturą, poza tym ciekawią mnie dalsze losy bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja w kwietniu odetchnę, poza Gryciuk i Picoult nie planuję niczego. Za to chcę wyjść z zaległosci, ale czy się uda? Zobaczymy.
  Czy Czas burzy będzie kontynuacją poprzedniej książki autora? Z blurba nic nie wynika :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że "Duchowe życie zwierząt" to coś dla mnie! Zawsze byłam ciekawa tego tematu, więc czemu nie? Reszta książek specjalnie mnie nie zaciekawiła ;)

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie!
  http://miedzypolkami-ksiazki.blogspot.com/2017/03/miasteczko-darkmord11.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Czas burzy i Wędrowne ptaki mnie zainteresowały.

  OdpowiedzUsuń
 7. Moim absolutnym numerem jeden jest Jodi Picoult :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nowa Picoult zapowiada się nieźle.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nowa powieść Picoult i Grzegorzewskiego? Tak, tak, TAAAAK!!!!! :) A do tego jeszcze "Kiedy byłyśmy siostrami" i będę już książkowo usatysfakcjonowana.

  OdpowiedzUsuń
 10. W kwietniu będzie tyle premier książkowych, że aż sama nie jestem w stanie wybrać z nich tylko 2-3, które mogłabym sobie zakupić. Cóż, czeka mnie ciężki miesiąc :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Wow! Naprawdę dużo wspaniałych premier! Szczególnie cieszę się na dalszy ciąg losów Piotra i Swiety.

  OdpowiedzUsuń
 12. To miesiąc mnóstwa dobrych powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawi mnie: "Na wodach północy" :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Raczej nie widzę nic dla siebie. Ja w kwietniu czekam na "Losy Tearlingu" Johansen, "Ścianę burz" Liu oraz "Pieśń jutra" Shannon :)
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Mój portfel znowu będzie piszczał. Przede wszystkim chciałabym przeczytać nową książkę Patrycji Gryciuk. ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Chętnie sięgnę po Jodi Picoult :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jakoś nowości kwietnia mnie nie zainteresowały. Może to dobrze chociaż przeczytam książki, które mam na liście .
  mój blog

  OdpowiedzUsuń
 18. Znalazłabym w tych nowościach coś, co mnie zainteresowało.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Kwiecień zapowiada się ciekawie. Trudno się zdecydować :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Kwiecień to mój miesiąc urodzin . Tak więc wszystko co z nim związane mnie oczaruje 😉

  OdpowiedzUsuń
 21. ,,Portugalkę" najbardziej chciałabym przeczytać.

  OdpowiedzUsuń