poniedziałek, 21 listopada 2016

15 premier książkowych - grudzień 2016, styczeń 2017


Zapowiedzi styczniowe w listopadzie? Czemu nie. Ponieważ niewiele książek zainteresowało mnie z premier listopadowych, a w grudniu, jak co roku, trwa w wydawnictwach istna posucha (z trzema małymi wyjątkami), postanowiłam od razu przejść do konkretów, czyli do nowego roku. :-) Co godnego polecenia ukaże się na dobry początek 2017? Jesteście ciekawi?

Gdy mrok zapada - Jørn Lier Horst 
Opis: Zbliża się Boże Narodzenie, z nieba sypie gęsty śnieg. Willia Wisting jest świeżo upieczonym tatą bliźniaków i jeszcze nieopierzonym, ambitnym posterunkowym. Podczas brawurowego napadu na bank młody policjant znajduje się nagle w centrum dramatycznych wydarzeń, śledztwo przejmują jednak bardziej od niego doświadczeni funkcjonariusze norweskiej policji. Koleżeńska przysługa naprowadza go na ślad innego przestępstwa. Wraz z kolekcjonerem starych samochodów Wisting odkrywa w przewracającej się stodole zabytkowe auto z dziurami po kulach w karoserii. Wszystko wskazuje na to, że jego kierowca nie uszedł ze strzelaniny z życiem. 
Wydawnictwo Smak Słowa, premiera: 7 grudnia

Historia świątecznej choinki - ks. prof. Józef Naumowicz 
Opis: Sięgające pod sam sufit i całkiem malutkie. Pachnące lasem i te nowoczesne, sztuczne. Uginające się pod ciężarem ozdób albo ubrane skromnie – w kilka bombek i włosy anioła. Jednym słowem choinka – drzewko, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia. Skąd wziął się zwyczaj strojenia choinki? Jaka jest historia tej najpopularniejszej bożonarodzeniowej dekoracji? Właśnie o tym w fascynujący, czasem poważny, a czasem bardzo lekki sposób opowiada wybitny znawca historii Kościoła ks. prof. Józef Naumowicz. Tak jak choinka ma moc skupienia rodziny w jednym miejscu,  tak i ta książka będzie pretekstem do wspólnego spędzania czasu. 
Wydawnictwo Literackie, premiera: 8 grudnia

Kuchnia na plebanii - Łukasz Modelski 
Opis: Zasobne plebanie, osiem wspaniałych gospodyń i dwieście wyśmienitych przepisów z różnych stron Polski. Niektóre mają po 170 lat, inne zostały spisane na potrzeby książki, bo przecież gotować można „na orientację” – jak twierdzi jedna z bohaterek. Ważne, żeby smakowało. Kuchnia na plebanii doskonale wpisuje  się w trend „powrotu do tradycji” – zarówno pod względem kulinarnym, jak i kulturowym. To mieszanka dawnych obyczajów, anegdoty, slow-foodu ze szczyptą nowoczesności. Książka, która z łatwością zaspokoi zarówno ciekawość, jak i podniebienie.
Wydawnictwo Literackie, premiera: 8 grudnia

Karuzela - Agnieszka Lis 
Opis: Renata żyje w nieustannym biegu. Trudno jej znaleźć choćby krótką chwilę tylko dla siebie. Cały dom jest na jej głowie, co przy trójce małych dzieci i ciągle nieobecnym mężu nie jest łatwe. Poza tym, od pewnego czasu kobieta boryka się z różnymi dolegliwościami. Najlżejszy dotyk sprawia, że na jej ciele pojawiają się sińce. Diagnoza lekarska jest jednoznaczna – Renata choruje na białaczkę. Ta wiadomość zupełnie przewraca do góry nogami życie jej oraz całej rodziny. Karuzela  to niezwykła opowieść o walce z okrutną chorobą. Pełna ciepła i subtelnego humoru. To  nie tylko historia Renaty, ale także jej rodziny, która w obliczu tragedii jednoczy się na nowo.  
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 11 stycznia

Kobiety wzdychają częściej - Agata Przybyłek 
Opis: Jeżeli myślicie, że bycie mężatką jest proste, to jesteście w błędzie! Zastanawiałyście się kiedyś, jak to jest mieszkać pod jednym dachem z mężem, obłędnie przystojnym wuefistą i byłym narzeczonym? Zuzanna właśnie znalazła się w takiej sytuacji. Gdyby tego było mało, do Jaszczurek przyjeżdża ekipa telewizyjna, by nakręcić film o wypadku, który zdarzył się tuż pod jej domem! Zuzanna niespodziewanie zostaje gwiazdą filmową i nie jest tym zachwycona… Kobiety wzdychają częściej to zwariowana i barwna opowieść o tym, że bycie kurą domową niekoniecznie polega na gotowaniu obiadów, sprzątaniu i robieniu prania. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 11 stycznia

Tylko umarli wiedzą - Ryszard Ćwirlej 
Opis: Ekscytująca powieść mistrza kryminału z burzliwą historią z pierwszej połowy XX wieku w tle. Lipiec 1932 roku. Europa pogrążona jest w głębokim kryzysie ekonomicznym. Z każdym dniem przybliżającym termin wyborów do Reichstagu społeczeństwo niemieckie coraz bardziej się radykalizuje. Tymczasem urzędujący w Schneidemühl (dzisiejsza Piła) kapitan Carl Aschmutat, dawny znajomy Antoniego Fischera, wpada w kłopoty. W mieście dochodzi do morderstwa, którego ofiarą jest działacz komunistyczny. Aschmutat musi jak najszybciej odkryć, kto stoi za atakiem, by zdążyć przed wizytą w mieście kandydata do urzędu kanclerza – Adolfa Hitlera. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 11 stycznia

Wotum nieufności - Remigiusz Mróz 
Opis: Marszałek sejmu, Daria Seyda, budzi się w pokoju hotelowym, nie pamiętając, jak się w nim znalazła ani co się z nią działo przez ostatnich dziesięć godzin. Jest przekonana, że stała się ofiarą manipulacji, ale nie wie, kto ani dlaczego może za nią stać. Tymczasem Patryk Hauer, wschodząca gwiazda prawicy, podczas prac komisji śledczej odkrywa polityczny spisek sięgający najistotniejszych osób w kręgach władzy. Seyda i Hauer znajdują się po przeciwnych stronach sceny politycznej. Dzieli ich wszystko, ale połączy jedna sprawa… 
Wydawnictwo Filia, premiera: 11 stycznia

Wysokie góry Portugalii - Yann Martel
Opis: Lizbona rok 1904. Młody chłopak imieniem Tomás znajduje stary dziennik. Mowa w nim o niezwykłym artefakcie, który – o ile istnieje i o ile zostanie odnaleziony – może odmienić bieg historii. Podróżując jednym z pierwszych automobili, Tomás wyrusza na poszukiwanie niezwykłego skarbu. Trzydzieści pięć lat później portugalski patolog, fan kryminałów Agathy Christie, sam wplątuje się dziwną historię, a wydarzenia, w których centrum trafia, okazują się być konsekwencjami poszukiwań Tomása sprzed lat. Kolejne pięćdziesiąt lat później kanadyjski senator, pogrążony w żałobie, znajduje schronienie na północy Portugalii. Trwające blisko sto lat poszukiwania zmierzają ku końcowi. 
Wydawnictwo Albatros, premiera: 11 stycznia

Jak gdybyś tańczyła - Diane Chamberlain 
Opis: Molly ma fajne życie, ciekawą pracę, kochającego męża i… tajemnicę z przeszłości. Ich rodzina wkrótce się powiększy – pojawi się w niej adoptowane dziecko, tymczasem Molly walczy z niepewnością i lękiem. Czy pokocha maleństwo, którego nie urodziła? Czy będzie dobrą matką? Uświadamia sobie, że prawdziwa rodzina powinna być zbudowana na prawdzie. Dwadzieścia lat wcześniej w tragicznych okolicznościach straciła ukochanego ojca. Nigdy nie wybaczyła bliskim kłamstw, jakimi ją karmili. Odeszła z domu i przed światem udawała sierotę. Teraz musi wyznać mężowi, że jej matka wcale nie umarła na raka, a jej krewni wciąż mieszkają w Morrison Ridge. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 12 stycznia

Koncert cudzych życzeń - Izabella Frączyk 
Opis: Czasem trzeba porzucić wszystko, żeby odnaleźć drogę do własnego świata. Sprawdzone przyjaciółki, dobrze płatna praca i kochający facet – czy może być coś ważniejszego? Magda była zadowolona ze swego życia… do czasu gdy w drzwiach jej mieszkania stanęła teściowa z walizkami. A to dopiero początek nieoczekiwanych zmian w jej życiu… W spadku po babci otrzymuje stadninę koni w Pieńkach, która okazuje się podupadającą i zadłużoną ruiną. Ale może to właśnie ten moment, gdy los daje szansę, by zacząć wszystko od nowa? Izabella Frączyk w niezwykłej historii o uśmiechach losu, przyjaźni i zaufaniu do ludzi. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 17 stycznia

W plątaninie uczuć - Gabriela Gargaś 
Opis: Historia o prawdziwej kobiecej przyjaźni i o tym, jak trudną sztuką jest pięknie żyć. Dorota jest mężatką i matką dwójki dzieci, którą przytłacza codzienność. Czy znajdzie w sobie siły, by przebaczyć zdradę? Hanna to trzydziestopięcioletnia singielka, która pnie się po szczeblach kariery w międzynarodowej korporacji. Nie ma czasu na nic, a już na pewno nie na miłość. Z kolei Kalina jest w szczęśliwym związku od lat. To właścicielka ekskluzywnego butiku, wiodąca poukładane życie. Nagle w jej życiu pojawia się dawna miłość i wywraca wszystko do góry nogami. Życie kobiet zmienia się, gdy stają w obliczu śmiertelnej choroby. Ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 18 stycznia

Cztery pory roku w afgańskiej wiosce - Anna Badkhen 
Opis: Reportaż w najlepszym stylu – Anna Badkhen zaprasza do niepozornej wioski, gdzie sen o bogactwie to sen o życiu bez cierpienia. W samym środku afgańskiej pustyni, w wiosce tak odległej, że nie da jej się zlokalizować nawet w Internecie, przy krośnie siedzą kobiety i ręcznie wyplatają kwiatowe wzory. W tym miejscu, w którym heroina kosztuje mniej niż ryż, mieszkańcy wioski wiedzą jedno – Ziemia jest płaska niczym dywan. Badkhen po raz pierwszy wyjechała do Afganistanu w 2011 roku jako korespondentka wojenna. Od tamtej pory wraca do tego kraju, przyciągana krajobrazem, a także ludźmi, dla których wartością staje się szacunek dla tradycji. 
Wydawnictwo Kobiece, premiera: 20 stycznia

Pieśń królowej - Elizabeth Chadwick 
Opis:  Eleonora Akwitańska, królowa Francji i Anglii, żyła ponad osiemset lat temu, lecz do dziś fascynuje. Swoją niezłomną wolą doprowadziła do unieważnienia nieudanego małżeństwa, była kobietą ambitną, mądrą i wykształconą, potrafiła czerpać radość z miłości. Chadwick z życia średniowiecznej królowej, matki Ryszarda Lwie Serce, uczyniła pasjonującą i pełną emocji opowieść, na wskroś wiarygodną, bo opartą na źródłach, które dotrwały do naszych czasów. Alienor ma trzynaście lat. Przyszłość dziedziczki akwitańskiej wydaje się usłana różami,  lecz gdy umiera jej ukochany ojciec, dziewczyna zostaje zmuszona do ślubu z koregentem Francji, Ludwikiem. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 24 stycznia

Ogień, który ich spala - Brittainy C. Cherry 
Opis: Był sobie kiedyś chłopiec, którego pokochałam. Logan był moim zupełnym przeciwieństwem. Kiedy tańczyłam jak urzeczona, on podpierał ścianę. Przeważnie milczał, podczas gdy mnie trudno było uciszyć. Uśmiech przychodził mu z wysiłkiem, natomiast ja unikałam smutku. Pewnej nocy dostrzegłam ciemność, która czaiła się głęboko w nim. Każdemu z nas czegoś brakowało, jednak razem mieliśmy wszystko. Z obojgiem było coś nie tak, ale obok siebie zawsze czuliśmy, że wszystko jest jak należy. Byliśmy jak spadające gwiazdy przecinające nocne niebo w poszukiwaniu życzenia, modlące się o lepsze jutro. Aż do dnia, w którym go straciłam. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 25 stycznia

U stóp bogini - Chitra B. Divakaruni 
Opis: Egzotyczna saga przedstawiająca losy klanu Hindusek, które czerpią największą siłę z potęgi rodziny. Rodziny, która jest paradoksalnie zjednoczona i jednocześnie rozdarta próbami losu oraz bezkompromisowym dążeniem do celu i pragnieniem miłości. Sabitri jest córką niezamożnego piekarza, mieszkającą w indyjskiej wsi, która skrycie pragnie kształcić się na uczelni wyższej. Ciężka sytuacja materialna sprawia, że jej dalsza edukacja jest niemal niemożliwa. Pozornie szczęśliwym zrządzeniem losu Kolbata – wpływowa kobieta – bierze Sabitri w opiekę i sponsoruje jej drogę ku osiągnięciu marzeń. Wkrótce okazuje się, że nie będzie ona usłana różami. 
Wydawnictwo Kobiece, premiera: 27 stycznia


***
Cały styczeń zapowiada się interesująco, ale niecierpliwością czekam szczególnie na trzy książki: Chamberlain, Mroza oraz Gargaś. A co Wy sądzicie o styczniowych premierach?

22 komentarze:

 1. Dużo ciekawych tytułów, ale "Cztery pory roku w afgańskiej wiosce" chyba zainteresowało mnie najbardziej ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekam na Chamberlain i Brittainy C.Cherry, mam nadzieję, że się doczekam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Wotum nieufności" nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę Horsta na pewno przeczytam. Koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnóstwo ciekawych książek :) Kilka z nich chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę dla siebie kilka ciekawych propozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ojej ile ciekawych pozycji. Niemniej na Gdy mrok zapada - Jørn Lier Horst mam chyba największą ochotę :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Hehe, kolejna książka Mroza - jakoś mnie to nie dziwi ;)
  Na pewno przeczytam "Ogień, który ich spala" i być może książkę Martela :)
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Osobiście jeszcze nie przeglądałam zapowiedzi, ale Horst zawsze spoko :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiele z tych książek znajduje się również na mojej liście planów czytelniczych:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam przeglądać zapowiedzi, Twoje w szczególności :) Oczywiście mam zamiar upolować Mroza :) Chętnie przeczytałabym także "Cztery pory roku w Afgańskiej wiosce".

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Gdy mrok zapada- nie znam autora, a bardzo chciałabym poznać pióro tego pana i to samo jest z B.Cherry. ;]

  OdpowiedzUsuń
 13. "Ciekawi mnie Gdy mrok zapada" :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja wyczekuję "Wotum nieufności". Nie dość, że Mróz, to jeszcze wątki polityczne ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Najbardziej zainteresowała mnie ostatnia pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nic mnie nie zaciekawiło na tyle, żebym pomyślała: Muszę to mieć i to jak najszybciej. Jest jednak kilka pozycji, które w jakiś sposób zwróciły moją uwagę i być może przy jakiejś okazji się z nimi zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Przeczytałabym chętnie "U stóp bogini"

  OdpowiedzUsuń
 18. Oooo! Mróz znów atakuje? :D
  Tyle pozycji! Jeszcze więcej chcę niż w poprzednim miesiącu, ha ha :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Jestem ciekawa nowej książki Chamberlain :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Mróz szaleje! Istny wariat książkowy! :D

  OdpowiedzUsuń
 21. Nowy Horst brzmi dobrze, skuszę się pewnie :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Propozycje Kobiecego bardzo mi się podobają. Zaostrzyłaś mi apetyt, ponieważ sama jeszcze nie zgłębiałam zapowiedzi z nowego roku ;)

  OdpowiedzUsuń