poniedziałek, 19 września 2016

15 premier książkowych - wrzesień 2016


Wrzesień to jak dotąd najmniej atrakcyjny miesiąc tego roku pod kątem książkowych premier. A jednak coś rzuciło mi się w oczy. :-) Głównie: „Dwór Anny”, „Druga szansa”, „Igraszki z losem” oraz „Załącznik”. Też macie swoje typy? Co myślicie o wrześniowych nowościach?

Dwór Anny - Halina Kowalczuk 
Opis: Tym razem Halina Kowalczuk zabiera nas w podróż w przeszłość. Wspaniałe czasy panowania Tudorów w XVI-wiecznej Anglii to historia dworskich intryg oraz wzlotów i upadków wielkich ludzi. W takich czasach żyła lady Anna Boleyn, druga żona Henryka VIII. Początkowo nic nie zapowiadało jej sukcesu. Ona sama była zakochana w innym mężczyźnie, a pierwsze spotkania z królem nie należały do udanych. Jednak z czasem sytuacja uległa zmianie… Ostatecznie kobieta osiągnęła zamierzony cel, jednak jej panowanie nie trwało długo. Spektakularny sukces na dworze króla Henryka VIII i wielki upadek Anny Boleyn to opowieść o tym, do czego jest zdolna zraniona i unieszczęśliwiona kobieta. 
Wydawnictwo Lucky, premiera: wrzesień

Igraszki z losem - Agata Kołakowska 
Opis: Czterdziestoletni Leszek prowadzi sklep z ciastkami i pieczywem w hali targowej. Jest kawalerem, mieszka sam. Uznaje, że dla niego widocznie przewidziano taki właśnie plan. Jest szczery i otwarty. Wrodzona życzliwość sprawia, że na powiernika wybierają go kobiety: Ada – sfrustrowana brakiem partnera trzydziestoletnia singielka. Czterdziestoletnia Mirela – żona, matka i kobieta realizująca się zawodowo. Wreszcie Irena – pięćdziesięcioletnia gospodyni, nieszczęśliwa z powodu syndromu pustego gniazda. Leszek nie próbuje ich zbywać. Interesuje się ich życiem i służy dobrym słowem. Pewnego dnia spotyka Cygankę, która mówi mu o Przeznaczeniu. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 6 września

Druga szansa - Dani Atkins 
Opis: Wszystko w życiu Rachel układało się idealnie, nim wydarzył się straszny wypadek. Jedna chwila przekreśliła obietnicę szczęśliwej przyszłości. Tego dnia jej świat rozpadł się na kawałki. Straciła najlepszego przyjaciela, ukochanego, poczucie sensu i …Stop! Zacznijmy jeszcze raz, jakby to co złe nigdy się nie wydarzyło… Pewnego dnia Rachel budzi się i z zaskoczeniem odkrywa, że złe rzeczy z jej niedalekiej przeszłości nie miały miejsca. Wszystko, co utraciła w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń, jest wciąż w zasięgu ręki: szczęśliwy związek, wymarzona posada, grupka przyjaciół. Czyżby los ofiarował jej drugą szansę? Czy znalazła się w jakimś innym wymiarze? Kto stoi za tą przemianą jej życia?   
Wydawnictwo Znak Literanova, premiera: 12 września

Ta, którą znam - Małgorzata Warda 
Opis: Po tragicznym wypadku siostry Ada (znana modelka od lat mieszkająca w Paryżu) musi przyjechać do Polski. W rodzinnym domu dokonuje rozrachunku z wydarzeniami z przeszłości i faktami do tej pory odsuwanymi w niepamięć. Morderstwo turystki sprzed lat, mroczne wspomnienie starej cegielni, cień młodzieńczej miłości ciążą nad losami Ady i rodziny. Bohaterowie dojrzewają, radzą sobie z życiem, walczą o szczęście, ale jednocześnie, mieszkając w małym miasteczku, tkwią w niewoli schematów, obowiązków i konsekwencji nienazwanych wydarzeń. Warda napisała powieść krytyczną wobec zastałej moralności, obyczajowości, kultury, obnażającą korzenie gwałtu i przemocy. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 13 września

Dziewczyna z Summit Lake - Charlie Donlea 
Opis: Niektóre miejsca wydają się zbyt piękne, by mogło tam dojść do tragedii. Takie są okolice Summit Lake położonego w Paśmie Błękitnym Appalachów. Właśnie tu dwa tygodnie temu brutalnie zamordowano Beccę Eckersley. Mieszkańcy miasteczka, pogrążeni w żalu i niedowierzaniu, snują własne teorie. Prace policji utknęły w martwym punkcie. Początkowo dziennikarka Kelsey Castle bagatelizuje tę historię. Z czasem dociera do detali na temat wyjątkowego bestialstwa, z jakim ktoś przerwał idealne życie Bekki. Wszystko wskazuje na coś więcej niż tylko przypadkową zbrodnię. Castle, na przekór niebezpieczeństwu, zaczyna podążać śladami. Kto zabił dziewczynę z Summit Lake? 
Wydawnictwo Filia, premiera: 14 września

Maria Panna Nilu - Scholastique Mukasonga 
Opis: Powieść uhonorowana Nagrodą Renaudot, jedną z najważniejszych francuskich nagród literackich. Rwanda, lata 70. XX wieku. W katolickim liceum im. Marii Panny Nilu, kształcącym żeńską elitę kraju, rozpoczyna się nowy rok szkolny. Większość uczennic należy do będącego u władzy plemienia Hutu. Veronica i Virginia, pochodzące z plemienia Tutsi, muszą zmierzyć się z niechęcią i prześladowaniami ze strony swoich koleżanek, które nie dają im zapomnieć, że dyplom Tutsi, to nie to samo co dyplom Hutu. Pozorny spokój szkolnego życia mąci coraz bardziej nasilająca się atmosfera wzajemnej wrogości, walki politycznej i spisków. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 14 września

Wszystko to, co wyjątkowe - Matthew Quick 
Opis: Kolejna niezwykła powieść autora Poradnika pozytywnego myślenia”. Oto Nanette. Wzorowa uczennica, gwiazda szkolnej ligi piłkarskiej i posłuszna córka. Zawsze robi to, czego się od niej oczekuje. Ale wszystko zmienia się w dniu, w którym dostaje podniszczony egzemplarz Kosiarza balonówki”tajemniczej, niewydawanej od lat kultowej powieści. Nanette czyta ją dziesiątki razy. Chce być taka jak główny bohater. Chce być buntowniczką. Choć udaje wygadaną rebeliantkę, w środku to jednak ta sama Nanette, samotna introwertyczka, która usiłuje znaleźć swoje miejsce w świecie. Zmuszona dokonać trudnych wyborów nauczy się, że za bunt trzeba zapłacić wysoką cenę. 
Wydawnictwo HarperCollins Polska, premiera: 14 września

Załącznik - Rainbow Rowell 
Opis: Lincoln nie może uwierzyć, że jego praca polega na czytaniu cudzych e-maili. Zgłaszając się na stanowisko „administratora bezpieczeństwa danych”, wyobrażał sobie, że będzie budował systemy zabezpieczeń i odpierał ataki hackerów – a nie pisał raport za każdym razem, gdy dziennikarz prześle koledze sprośny dowcip. Natrafiwszy na e-maile Beth i Jennifer, wie, że powinien wysłać im upomnienie. Ale ich pokręcona korespondencja na temat spraw osobistych bawi go i wciąga. Kiedy sobie uświadamia, że zakochał się w Beth, jest już za późno, żeby nawiązać z nią znajomość. Co miałby jej powiedzieć...? „To ja jestem tym facetem, który czyta twoje e-maile… i kocham cię?”  
Wydawnictwo HarperCollins Polska, premiera: 14 września

To, co nam zostaje - Sally Hepworth 
Opis: Dwie kobiety, dwie historie i zrządzenie losu, które sprawia, że dwa życia przecinają się we właściwym momencie. Anna ma trzydzieści sześć lat i cierpi na nieuleczalną chorobę. W domu opieki spotyka Luke’a. Nie podejrzewa, że kiedy ona będzie się buntować przeciw temu, jak wygląda jej życie, ono połączy ją z Lukiem więzami miłości. Eve z dnia na dzień zostaje samotną matką. Zatrudnia się w Rosalind House, gdzie poznaje Annę i Luke’a. Jest poruszona uczuciem, które łączy tych dwoje. Tragiczny wypadek sprawia, że rodziny zakochanych postanawiają ich rozdzielić, natomiast Eve rozważa, jak wiele jest skłonna zaryzykować, aby temu zapobiec.  
Wydawnictwo Filia, premiera: 21 września

Lepsza połowa - Izabela Pietrzyk 
Opis: Idealna żona i matka, perfekcyjna pani domu – oto Marta, pięćdziesięcioletnia męczennica. Za komuny wystawała godzinami w kolejce po skrawek schabu dla swoich mężczyzn, a dziś kupuje sól himalajską i cukier z Barbadosu, żeby ratować męża przed zawałem. Zawsze przyświecał jej jeden cel – służyć rodzinie – ale gamoniowaty mężuś i rozpieszczony jedynak nigdy tego nie doceniali. Niespodziewana wizyta dawnego przyjaciela rodziny w towarzystwie odzianej w chabrowe cekiny narzeczonej wywraca życie Marty do góry nogami. Kilka awantur później Marta zostaje rozwódką, oskarżaną o rozpad małżeństwa. Jest gotowa na wszystko, żeby udowodnić niewinność. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 27 września

Belgravia - Julian Fellowes 
Opis: Rok 1815. W przededniu bitwy pod Waterloo w Brukseli odbywa się bal na cześć dowódcy wojsk brytyjskich, księcia Wellingtona. Oprócz brytyjskiej arystokracji i oficerów uczestniczy w nim dostawca wojskowy James z małżonką i córką. Ich obecność, choć dla elit bulwersująca, nie jest przypadkowa. Londyn, ćwierć wieku później – stolica zmienia oblicze pod rządami królowej Wiktorii. Powstają rezydencje i dzielnice elit, takie jak Belgravia. Arystokracja coraz częściej musi przyjmować na salonach bogatych nuworyszy. Pilnie strzeżona tajemnica łącząca dwie rodziny z oddzielonych przepaścią światów czyha, by wywrócić do góry nogami życie bohaterów.  
Wydawnictwo Marginesy, premiera: 28 września

Najgorsze dopiero nadejdzie - Robert Małecki 
Opis: Mistrzowska intryga. Charyzmatyczny i bezkompromisowy bohater. Polski kryminał w najlepszym wydaniu. Zgliszcza spalonego domu kryją w sobie ponurą tajemnicę. Marek Bener ma przed sobą ostatnie dziennikarskie zadanie. Nie wie jednak, że to początek kryminalnej gry, w którą zostaje uwikłany. Przeszłość daje o sobie znać, gdy okazuje się, że ofiarą pożaru jest dawny przyjaciel Benera, który przed laty uwiódł mu narzeczoną. Najgorsze dopiero nadejdzie. Wkrótce kobieta również znika bez śladu. Dziennikarz nie przypuszcza nawet, że z pozoru zwykły dzień przerodzi się w walkę o życie.  Czy Marek Bener wygra wyścig z czasem? 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 28 września

Przyjaciele i rywale - Agnieszka Krawczyk 
Opis:  Beztroskie i pełne niezmąconego szczęścia dni w Zmysłowie dobiegają końca – życie sióstr Niemirskich wkrótce bardzo się zmieni. Agata odkrywa bowiem starannie tajoną przez matkę tożsamość ojca swej najmłodszej siostry, Tosi. Czy będzie to początek czegoś nowego i dobrego, czy wręcz przeciwnie – źródło poważnych kłopotów? Dodatkowo skomplikuje się nie tylko codzienne życie sióstr, ale i ich sprawy uczuciowe. Najważniejsze, że Agatę, Danielę i Tosię otaczają życzliwi ludzie. Obok przyjaciół pojawią się jednak rywale, a nawet – wrogowie. Nic już nie będzie tak proste i oczywiste jak dawniej. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 28 września

Spójrz na mnie - Nicholas Sparks 
Opis: Collin nie miał szczęśliwego dzieciństwa. Brak zainteresowania rodziców, dorastanie w szkołach wojskowych, potem problemy z agresją i zatargi z policją. Maria natomiast zawsze czuła wsparcie rodziny – jako mała dziewczynka, a także później, podczas studiów prawniczych i na początku kariery zawodowej. Pewnie trudno byłoby znaleźć dwie bardziej różniące się historie. I dwa tak niepodobne do siebie charaktery. A jednak przeciwieństwa najwyraźniej się przyciągają. Maria i Colin zostają parą. Wszystko świetnie się zapowiada, dopóki ona nie zaczyna otrzymywać dziwnych wiadomości od anonimowego prześladowcy. 
Wydawnictwo Albatros, premiera: 28 września

Jeszcze jeden oddech - Paul Kalanithi 
Opis: Paul Kalanithi był jednym  z najzdolniejszych amerykańskich neurochirurgów i ogromnym miłośnikiem poezji. W wieku 36 lat, po blisko 10-letniej pracy w charakterze neurochirurga i pod koniec wyczerpującej rezydentury, w momencie gdy Paulem zaczęły interesować się najważniejsze instytuty badawcze i najbardziej prestiżowe kliniki, młody lekarz usłyszał diagnozę IV stadium raka płuc. W jednej chwili Paul zmienia się z lekarza ratującego życie w pacjenta, który sam podejmuje walkę z chorobą. I zaczyna pisać. Wytrwale, strona po stronie, niezależnie od trudności, jakie przynosi choroba. To wzruszająca historia lekarza, który stanął twarzą w twarz ze śmiercią. 
Wydawnictwo Literackie, premiera: 29 września

21 komentarzy:

 1. Mam już książkę Rowell, więc będę miała okazję przekonać się czy faktycznie jest dobra ;) Z pozostałych w oko wpadł mi też nowy Quick i "To,co nam zostaje".

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziewczyna z Summit Lake i mogłabym zerknąć na książkę Sparksa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja napiszę to już na którymś blogu z rzędu: tyle nowości wychodzi, a ja mam zaległości ciągle w starociach! ;C tyle książek a tak mało czasu!

  pozdrawiam
  Rav http://swiatraven.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Druga szansa w jakiś sposób mnie zainteresowała, a dzięki siostrze na pewno będę mogła przeczytać Załącznik i Spójrz na mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Eee, nie jest tak źle z tymi nowościami :)
  Też jestem ciekawa Załącznika a reszta się zobaczy
  Pozdrawiam, pozeram-ksiazki-jak-ciasteczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziewczyna z Summit Lake i Załącznik to zdecydowanie moi faworyci :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tyle wspaniałych premier, alew portfelu pusto :(

  OdpowiedzUsuń
 8. "Maria Panna Nilu" mnie najbardziej interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Większość z tych książek pragnę przeczytać.Jestem ciekawa powieści Haliny Kowalczuk. Jej wcześniejsza książka "Dwórka królowej" bardo mi się podobała więc liczę na to samo:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Druga szansa i powieść Sparksa mnie oczarowały kompletnie. ;) Z miłą chęcią bym je przeczytała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja mam w planach poznać ,,Spójrz na mnie''.

  OdpowiedzUsuń
 12. Na razie jeszcze mi się nie rzuciło w oczy nic takiego, co bym strasznie chciała przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja mam inne premiery z tego miesiąca np. "Dziewczynę z dzielnicy cudów"

  OdpowiedzUsuń
 14. "Załącznik" już mam i czeka na swoją kolej :)
  Jestem po lekturze "Jeszcze jeden oddech" - recenzja jutro na blogu. Zapraszam :)

  Chciałabym przeczytać "Druga szansa" i "Ta, którą znam" oraz powieść N. Sparksa :)

  http://wielbicielka-ksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Zaciekawił mnie nieco ten tytuł "To, co nam zostaje". Może skuszę się na tę książkę, zobaczymy. ;)
  Pozdrawiam,
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Miałam wymienić w komentarzu co chciałabym przeczytać, ale musiałabym skopiować Twój post :D

  OdpowiedzUsuń
 17. "Załącznik" oraz "Wszystko to co wyjątkowe" zapewne kiedyś przeczytam, ale nie będę się śpieszyć ;)
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 18. Wszystko to co wyjątkowe już mam i wkrótce będę czytać, a interesuje mnie również Belgravia. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń