sobota, 7 maja 2016

15 premier książkowych - maj 2016 (część 2)


Są takie miesiące, kiedy ciekawych premier książkowych jest tak dużo, że nie potrafię zmieścić ich w jednym poście. Maj zdecydowanie do nich należy. :-) Zapraszam więc na drugą część nowości mojego ulubionego miesiąca. Opisy książek, pochodzące ze stron wydawców, tradycyjnie nieco skróciłam:

Ogród kości - Tess Gerritsen 
Opis: Czasy współczesne. Julia dokonuje makabrycznego odkrycia na terenie posiadłości - wykopuje czaszkę noszącą ślady zbrodni. Odpowiedzi na pytanie, kim jest zamordowana, należy szukać w innej epoce. Boston, rok 1830. Norris, ubogi student medycyny zarabiający na utrzymanie uczestnictwem w procederze handlu zwłokami, staje się podejrzanym w sprawie serii mordów. Straszliwie okaleczone ciała dwóch pielęgniarek i lekarza zostają znalezione w pobliżu szpitala uniwersyteckiego. Aby dowieść niewinności, Norris musi odszukać jedynego świadka. 
Wydawnictwo Albatros, premiera: 11 maja

Furia mać! - Sylwia Kubryńska 
Opis: Wojny światowe w małżeństwie mogą się toczyć o wideoodtwarzacz upieczony w piekarniku i męskie skarpetki wyniesione do rangi ostatniego bastionu męskości. „Furia mać!” to książka pełna pasji, mocna, bezkompromisowa, trafiająca w sedno. Kobieta narrator plus skrzący się humor i złośliwy zmysł obserwacyjny tworzą fabułę, od której nie sposób się oderwać. No i jeszcze jeden atut tej książki: oprócz tradycyjnych wątków damsko-męskich i politycznych, pojawia się w niej postać matki, która… zresztą, przeczytajcie sami. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 18 maja

Klątwa rodziny Palmisano - Rafel Nadal 
Opis: W małej wiosce w Apulii pod koniec pierwszej wojny światowej, dwie kobiety postanawiają odmienić przeznaczenie nowonarodzonego Vitantonio. Dwudziesty pierwszy potomek męskiej linii rodu Palmisano zostaje podmieniony przy narodzinach i wychowuje się jako brat bliźniak Giovanny, urodzony tego samego dnia w znacznie bardziej nobliwej rodzinie. Gdy południowe Włochy powoli odbudowują się po wojnie, bliźnięta zbliżają się do siebie, nie wiedząc, że nie są biologicznym rodzeństwem. Wybuch drugiej wojny światowej przerywa ich beztroskie dzieciństwo i naukę. 
Wydawnictwo Albatros, premiera: 18 maja

Maleńka Dorrit - Charles Dickens 
Opis: Amy Dorrit, urodzona i wychowana w więzieniu, opiekuje się swoim ojcem osadzonym tam przed laty za długi. Nie zna innego świata, ale staje się w tym ponurym miejscu dobrą duszą, wspierającą wszystkich, z którymi zetknie ją los. Amy zarabia na życie swojej rodziny, szyjąc u pani Clennam, która zamieszkuje w ponurym domu tylko w towarzystwie dwójki służących. Zmianę zwiastuje powrót – po dwudziestu latach – Arthura Clennama, jej jedynego syna, który spędził połowę życia wraz ze swym ojcem w Chinach. 
Wydawnictwo MG, premiera: 18 maja

Małe życie - Hanya Yanagihara 
Opis: Najgłośniejsza amerykańska powieść 2015 roku. Pochodząca z Hawajów pisarka opisuje kilkadziesiąt lat z życia 4. przyjaciół. Bohaterów poznajemy w chwili, gdy kończą studia i przenoszą się do Nowego Jorku. Pełen temperamentu JB jest malarzem. Malcolm zostaje architektem, a Willem robi karierę aktorską. Jude jako prawnik również odnosi sukcesy. W przeciwieństwie do przyjaciół nigdy jednak nie wspomina o przeszłości. Willem, Malcolm i JB stopniowo odkrywać będą straszną prawdę, która kładzie się cieniem na całym życiu przyjaciela.  
Wydawnictwo W.A.B., premiera: 18 maja

Mam na imię Lucy - Elizabeth Strout 
Opis: Gdy Lucy trafiła do szpitala, wszyscy spodziewali się, że czeka ją prosty zabieg. Jednak po operacji jej stan gwałtownie się pogorszył – zamiast wrócić do domu po kilku dniach, utkwiła w szpitalu na długie miesiące. Pewnego dnia do jej pokoju wchodzi matka, z którą Lucy od lat nie miała kontaktu. Kobiety próbują odtworzyć więź, rozmawiając o ludziach, których Lucy znała w dzieciństwie. Prawdziwą siłą powieści jest jednak to, co niedopowiedziane – przestrzeń między słowami Lucy wypełnia własnymi wspomnieniami o dorastaniu w małym miasteczku. 
Wydawnictwo Wielka Litera, premiera: 18 maja

Miłość i kłamstwa - Cecelia Ahern 
Opis: Kiedy Sabrina przypadkiem natrafia na tajemniczą kolekcję, która znajdowała się w posiadaniu jej ojca, odkrywa prawdę. Człowiek, przy którym spędziła dzieciństwo, nagle staje się kimś zupełnie obcym. Niespodziewany przełom w rutynowym rozkładzie dnia pozostawia jej tylko dzień na poznanie sekretów mężczyzny, którego rzekomo tak dobrze znała. „Miłość i kłamstwa” to powieść o tym, w jaki sposób zwykłe decyzje mogą wywierać wpływ na nasze życie. I jak czasami wystarczy strumień światła, skierowany na kogoś innego, żebyś mógł poznać siebie.
Wydawnictwo Akurat, premiera: 18 maja

Ósme życie - Nino Haratischwili 
Opis: Początek XX wieku. Na świat przychodzi Stazja, córka najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady. Wraz ze Stazją i kolejnymi pokoleniami rodziny zanurz się w gąszcz historii najkrwawszego ze stuleci. Od pierwszej wojny światowej przez rewolucję październikową i drugą wojnę światową do początku XXI wieku. Od gruzińskich wybrzeży Morza Czarnego po Berlin, Paryż i Londyn. „Ósme życie" to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie dręczonych przeszłością głosów młodego pokolenia, przypominający o wciąż nieodrobionej lekcji historii Europy. Nino Haratischwili stworzyła powieść, na jaką czeka się latami. 
Wydawnictwo Otwarte, premiera: 18 maja

Serce - Radka Franczak 
Opis: Zmiana przychodzi niespodziewanie. Wcale nie tak, jak chciałaś. Ale zawsze prowadzi cię do miejsca, w którym chcesz być najbardziej. Młoda dziewczyna z Polski jedzie z chłopakiem do Szwajcarii – chce poznać świat, zarobić pieniądze, wyrwać się z nijakości. Wika trafia do podupadłej rezydencji nad Jeziorem Genewskim, gdzie mieszkają tylko dwie kobiety - matka i córka. Ma pomóc w pracach domowych i zaopiekować się starzejącą się Shirley. Trzy kobiety spotykają się w momencie, kiedy ich życie zmieniają wydarzenia, na które nie mogły być gotowe. 
Wydawnictwo Marginesy, premiera: 18 maja

Teraz albo nigdy - Sarah Dessen 
Opis: Macy musi być idealna. Idealna córka, uczennica, dziewczyna. W ten sposób nie będzie kłopotem dla matki, która po śmierci męża ledwo się trzyma. Dzięki temu będzie pasowała do Jasona. Jej życie musi być zaplanowane. Macy w swoich planach nie uwzględniła tylko tego, że życie potrafi zaskakiwać. Na czas wakacji znajduje pracę w firmie cateringowej. Choć panuje tam chaos, nowe towarzystwo dobrze na nią wpływa. Załoga, a zwłaszcza Wes, sprawia, że poukładany świat Macy rozpada się na kawałki, co ku jej zaskoczeniu coraz bardziej jej się podoba. 
Wydawnictwo HarperCollins Polska, premiera: 18 maja

Zostawić Daringham Hall - Kathryn Taylor 
Opis: W Daringham Hall zapanował spokój. Ben realizuje plan przywrócenia majątkowi dawnej świetności. Kate odnajduje upragnione szczęście u jego boku. Sielanka nie trwa jednak długo – nagle wybucha pożar, który trawi nie tylko rezydencję, ale i zaufanie między kochankami... Ben zamierza odejść, lecz jeśli to zrobi w angielskiej posiadłości zostawi swoje serce. Czy będzie miał odwagę opuścić Daringham Hall na zawsze? Poznaj dalsze losy rodziny Camdenów, Petera, Tilly i innych mieszkańców Salter’s End w dramatycznym romansie. 
Wydawnictwo Otwarte, premiera: 18 maja

Odnalezieni - Anna Kamińska 
Opis: Czternaście opowieści o trudnych, ale ważnych spotkaniach, o poszukiwaniu najbliższych oraz o podróży w głąb siebie. Prawdziwe historie kilkunastu adoptowanych bohaterów, którzy po latach decydują się odnaleźć swoje rodziny biologiczne. Księgowa, artysta malarz, dyrektor dużej firmy, pedagog i inni. Jedni o swojej przeszłości dowiedzieli się od rodziców, niektórzy przypadkiem, inni od „życzliwych” znajomych lub złośliwych kolegów z podwórka. Wszyscy, chcąc poznać prawdę o sobie, postanowili stawić czoło lękowi i ruszyć na spotkanie z nieznanym. 
Wydawnictwo Literackie, premiera: 19 maja

Przeznaczeni - Katarzyna Grochola 
Opis: To historia pięciu osób. Pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, ale już wkrótce ich drogi się połączą. Olin jest rozchwytywaną autorką kryminałów. Gabrysia pracuje w kasynie. Mateusz jest zdolnym grafikiem i beztroskim singlem. Kuba w poszukiwaniu lepszego jutra wyrusza do Stanów Zjednoczonych. Pożyczone od Mateusza pieniądze trafiają w ręce Jurka, który w Ameryce dorobił się synów i  kolejnych żon, a także szemranych interesów. Historie bohaterów zbiegają się w kulminacyjnym punkcie. Jedni otrzymają szansę od losu, inni ją stracą… 
Wydawnictwo Literackie, premiera: 19 maja

Zacznij od nowa - Susan Sussman 
Opis: Wszystko zaczyna się, kiedy po śmierci przyjaciółki Barbara rzuca palenie. Na początku prawie nie zauważa, że przytyła, w końcu przecież zawsze była dosyć szczupła. Kolejne kilka kilogramów, tłumaczy sobie, to stan przejściowy. Ale kilka następnych? Sytuacja staje się coraz trudniejsza, a mąż, dzieci i przyjaciele Barbary zaczynają traktować ją zupełnie inaczej. Barbara odkrywa, że jej problemy rosną wraz z obwodem w pasie. Po powrocie do pracy spotyka Maca, seksownego reportera kryminalnego, który sprawia, że jej pogląd na świat także się poszerza.  
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 19 maja

W cieniu tajemnic- Anne Jacobs
Opis: Augsburg, jesień 1913. Biednie ubrana dziewczyna idzie w kierunku posiadłości, połączonej z przedsiębiorstwem włókienniczym. Nazywa się Marie i zamierza starać się o posadę pomocy kuchennej. Przepych przytłacza dziewczynę, która wychowała się w sierocińcu. Właściciele fabryki zatrudniają cały zespół pracowników i Marie nie jest łatwo się odnaleźć. Z czasem jednak sierotę zaczyna darzyć uczuciem najmłodsza z rodzeństwa Melzerów, Katharina i… nie tylko ona. Gdy Paul, pierworodny syn poznaje dziewczynę, dotychczasowy spokój staje pod znakiem zapytania.  
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 24 maja
 
 

 ***

Wydawnictwa jakby się umówiły, bo najwięcej premier zaplanowanych jest na 18 maja. Czyżby był to jakiś szczególny dzień? :-) Z powyższego zestawu najbardziej czekam na „Małe życie”, „Miłość i kłamstwa” oraz „Serce”. Znaleźliście może też coś dla siebie?

20 komentarzy:

 1. chętnie przeczytam trzeci tom Daringham Hall. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Małe życie" jest już do kupienia w empiku ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wiem. Na Facebooku Wydawnictwa W.A.B. przeczytałam, że "Małe życie" jest do kupienia już od 27 kwietnia w Empiku, ale dopiero od 18 maja będzie dostępne w innych księgarniach. Dlatego zdecydowałam się uwzględnić jednak tę drugą datę. :-)

   Usuń
 3. Gdybym w tym momencie weszła do księgarni, to nie wiedziałabym za co chwytać :) Bardzo zależy mi na Małych życiach, które miałam szczęście ostatnio wygrać w konkursie. Z pozostałych propozycji natomiast widzi mi się "Mam na imię Lucy" oraz "Odnalezieni" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Zacznij od nowa" i "Teraz albo nigdy" <3


  www.zksiazkadolozka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. W cieniu tajemnic - to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo zainteresowała mnie "Klątwa rodziny Palmisano". Może nie obracam się zbytnio w takiej tematyce książkowej, jednak brzmi bardzo fajnie, więc mam nadzieję, że będę miała okazję ją przeczytać :)

  Pozdrawiam,
  http://miedzypolkami-ksiazki.blogspot.com/2016/05/kwiaty-na-poddaszu.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja z niecierpliwością czekam na książkę "Zostawić Daringham Hall".

  OdpowiedzUsuń
 8. Ależ zapowiada się czytanie! Super propozycje:) Pozdrawiam Asiu:)

  OdpowiedzUsuń
 9. "Ogród kości" był ostatnio w Biedronce, ale czeka na nowość Tess Gerritsen "Igrając z ogniem". Czuję, że polubię twórczość autorki. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ahern szaleje widzę! A ja dalej jestem ledwie po Love, Rosie (filmie) który mega mi się spodobał! Za książkę się nie biorę, bo boję się, że się zawiodę! Ale film jest spoko! :3

  OdpowiedzUsuń
 11. Zdecydowanie za dużo książek, które chciałabym mieć. Oj za dużo...

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja na pewno przeczytam nową książkę Mastertona.

  OdpowiedzUsuń
 13. A ja czekam na "Miłość i kłamstwa" :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawi mnie "Klątwa rodziny Palmisano" :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja chętnie przeczytałbym książkę Tess i Furia i Zacznij od Nowa ! Ciekawe książki się szykują :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Akurat z tych książek nic mnie nie zainteresowało :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Też bym sięgnęła po "Serce". Ciekawi mnie też fenomen "Małego życia".

  OdpowiedzUsuń
 18. Książkę Ahern na pewno przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 19. Cecelia Ahern bedzie na pewno moja :) mnostwo ciekawych ksiazek !

  OdpowiedzUsuń