poniedziałek, 25 kwietnia 2016

15 premier książkowych - maj 2016 (część 1)


Wierzyć mi się nie chce, że wstawiam już wpis o premierach majowych. Kiedy to minęło? Nie mam pojęcia… Maj to dla mnie miesiąc szczególny. Nie dość, że sama mam w nim imieniny i urodziny, to jeszcze teraz pierwsze urodziny będzie obchodził mój blog. Sprawdźcie 15 maja, jaki konkurs przygotowałam z tej okazji. :-) A tymczasem zapraszam Was na pierwszą część przeglądu nadchodzących premier książkowych:

Jedyna - Marisa de los Santos  
Opis: Eustacia „Taisy” Cleary kochała w życiu trzech mężczyzn: Bena – kolegę ze szkoły, swojego brata bliźniaka Marcusa oraz Wilsona – uczonego, milionera i błyskotliwego dupka – swojego ojca. Przed siedemnastoma laty Wilson porzucił żonę i dwoje dzieci dla nowej rodziny. Od tamtego czasu Taisy widziała się z nim tylko raz. A teraz, dwa tygodnie po ciężkim zawale, Wilson wzywa Taisy do swojego domu, w mieście, w którym się wychowała i którego w dorosłym życiu nie odwiedziła. Taisy szybko się przekona, że Wilson nadal jest oziębły, a Ben wciąż chowa do niej urazę. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 5 maja

Niebanalna więź - Sarah Waters
Opis: Londyn, 1874 rok. Margaret Prior, inteligentna, niezależna młoda dama, aby odzyskać równowagę psychiczną po śmierci ojca, zaczyna odwiedzać więźniarki odsiadujące karę w ponurym zakładzie Millbank. Tam, wśród pospolitych złodziejek, morderczyń i ulicznic, spotyka Selinę Dawes, która do niedawna święciła triumfy w londyńskim towarzystwie jako uzdolnione medium. Początkowo Margaret sceptycznie odnosi się do „talentu” dziewczyny. Potem jednak zaczyna wkraczać w świat duchów i cieni. Między obiema młodymi kobietami wytwarza się więź... 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 5 maja

Życie ma smak pomarańczy - Judith Fertig
Opis: Nelly zajmuje się pieczeniem ciast, ma też wyjątkowy talent. Tak jak każdy prawdziwy szef kuchni potrafi wychwycić ulotne smaki, tak Neely „czuje” emocje. Smaki i emocje pozwalają jej zajrzeć w głąb duszy każdego z klientów, dzięki czemu może dopasować swoje wypieki do indywidualnych potrzeb. Kiedy jej dotychczasowe życie obraca się w gruzy, kobieta decyduje się wrócić do rodzinnego Millcreek Valley. Cukiernia, którą tam otwiera, to kameralny lokal, dokładnie taki, o jakim zawsze marzyła – a jednak każdy z jej nowych klientów nosi w sobie jakiś sekret. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 10 maja

Promyczek - Kim Holden 
Opis: Życie Kate Sedgwick nigdy nie było bezbarwne. Dziewczyna pomimo problemów i tragedii zachowała pogodę ducha – nie bez powodu jej przyjaciel Gus nazywa ją Promyczek. Kate jest pełna życia, bystra, zabawna, ma również wybitny talent muzyczny. Nigdy jednak nie wierzyła w miłość. Właśnie dlatego, gdy wyjeżdża z San Diego by studiować w Grant, miasteczku w Minnesocie, nie spodziewa się, że przyjdzie jej pokochać Kellera Banksa. Oboje to czują. Oboje mają powód, by z tym walczyć. Oboje skrywają tajemnice. Kiedy wyjdą one na jaw, mogą uzdrowić… lub zniszczyć. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 11 maja

Złodziej z mgły - Lavinia Petti 
Opis: Bestsellerowa powieść o utraconych wspomnieniach, zapomnianych marzeniach i tajemnicach z przeszłości. Pewnego dnia w stosie korespondencji od wielbicieli swej twórczości Antonio znajduje list sprzed 15 lat, adresowany do nieznanej mu kobiety. Ku jego zdumieniu jego nadawcą jest… on sam. W liście Antonio opowiada o utraconych wspomnieniach i o zamordowanym, być może przez niego samego, człowieku. Czeka go długa podróż przez zaułki Neapolu, do krainy ciągłych zmian i metamorfoz, w poszukiwaniu rozwiązania zagadki morderstwa i własnej tożsamości. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 11 maja

Pamięć jest naszym domem - Suzanna Eibuszyc 
Opis: Przejmujące wspomnienia urodzonej w Polsce pod koniec I wojny światowej Romy Talasiewicz-Eibuszyc, Żydówki, która dorastała w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej zdołała przedostać się do Związku Radzieckiego i tam walczyła o przetrwanie. Jej pamiętnik, przeplatany wspomnieniami córki, Suzanny, przedstawia zmagania żydowskiej rodziny, która po Holokauście próbuje odbudować życie w powojennej, komunistycznej Polsce. Jest też świadectwem niezwykłej odwagi Romy, która nie zatraciła woli życia. Obejmująca cztery dekady opowieść o miłości, nadziejach i wierze w lepsze jutro. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 12 maja

Neponset - Agnieszka Osiecka  
Opis: Dotąd niepublikowana, napisana na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych powieść Agnieszki Osieckiej. Jak zawsze osobista, jak nigdy aktualna. Preludium do „Białej bluzki”, dzięki któremu możemy udać się w podróż śladami nieprzystosowanej do życia, anarchicznej, żywiołowej bohaterki. Marta mieszka w Cambridge w USA, realizuje się w pracy, poznaje ciekawych ludzi, uczestniczy w życiu społecznym i towarzyskim, sporo czasu spędza też nad rzeką, którą uwielbia. Okalające Boston Rzeka Karola oraz tytułowa rzeka Neponset to granice jej osobliwego rezerwatu.  
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 17 maja

Ostatni list- Maria Ulatowska 
Opis: Czy można kochać dwóch mężczyzn naraz? Można. A czy obu można kochać tak samo? Majka Czerska podobno ma męski charakter. A raczej męskie podejście do życia. Brać, wycisnąć, zostawić. Wiarołomna cyniczka, egoistka, przewrotna... A może jednak marzycielka, wrażliwa, miła, serdeczna i ciepła? Jaka jest naprawdę? A może trochę taka, trochę inna…  Czy zawsze życie musi być przyjemne? I czy potrafimy sobie je ułożyć tak, jakbyśmy chcieli? Niektóre sprawy toczą się same, rzekomo bez naszego udziału. Tylko czy możemy trochę zmieniać bieg rzeczy? 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 17 maja

Pani zyskuje przy bliższym poznaniu - Krystyna Janda, Katarzyna Montgomery  
Opis: Aktorka. Żona. Matka. Krystyna Janda. Nie ma w Polsce osoby, która nie znałaby Jej głosu, śmiechu i energii. W każdej ze swoich ról teatralnych czy filmowych zjawiskowa i profesjonalna. Zawsze wierna sobie i widzom. Szczera, bezpośrednia, wymagająca, choć bezdyskusyjnie zyskująca przy bliższym poznaniu. Katarzynie Montgomery opowiada o swoich najważniejszych rolach – tych życiowych i tych zawodowych, o powstawaniu filmów i przedstawień, o kulisach teatru, za które widzowie nie mają wstępu, o miłości, przyjaźni, śmierci i życiu… 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 17 maja

Bez Ciebie - Agata Przybyłek 
Opis: Czy można pokochać po raz drugi, gdy nie jest się w stanie zaufać? W kamienicy syna Lucy znajduje jego pobitą żonę. Orientuje się, że to mąż zgotował Katarzynie piekło. Pod wpływem impulsu Lucy decyduje się pomóc synowej. Razem z młodym lekarzem, Alanem, zabierają dziewczynę do Toronto, gdzie przechodzi długą rekonwalescencję i powoli staje na nogi. Katarzyna zaczyna nowe życie, a między nią a lekarzem rodzi się nić porozumienia. Właśnie wtedy widmo jej bolesnej przeszłości dotkliwie daje o sobie znać… 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 18 maja

Niezrównani - Alyson Noël 
Opis: Sunset Boulevard najlepiej ogląda się w ciemnych okularach i z grubym portfelem w kieszeni. Jeżeli jakimś cudem dostaniesz się na listę VIP-ów, wejdziesz do najlepszych nocnych klubów w Los Angeles, hedonistycznego nieba dla młodych i bogatych. Ale wstępując do tego świata, musisz pamiętać, że już się z niego nie wyrwiesz. Trójka osiemnastolatków wchodzi do kręgu wybrańców. Zgłaszają się do konkursu, którego celem jest przyciągnięcie do klubu rozchwytywanych celebrytów, zwłaszcza Madison Brooks, młodej gwiazdy z Hollywood. Nagrodą są duże pieniądze. Kiedy już się wydaje, że uśmiechnie się do nich szczęście, okazuje się, że Madison zaginęła.   
Wydawnictwo HarperCollins Polska, premiera: 18 maja

Samotna gwiazda - Paullina Simons  
Opis: Kilka tygodni przed wyjazdem do college’u Chloe z chłopakiem i dwójką przyjaciół wyrusza na wielką europejską wyprawę. Ich celem jest Barcelona, która obiecuje romans i tajemnicę. Jednak wcześniej muszą przejechać przez kilka miast Europy Wschodniej. Podróżując pociągiem przez obcy krajobraz postkomunistycznego świata, Chloe poznaje chłopaka, który jedzie na wojnę. Johnny wiezie ze sobą gitarę, ma urzekający uśmiech, a jego życie jest pełne sekretów. Wyprawa staje się zdradliwą podróżą do najmroczniejszej historii Europy i przeszłości Johnny’ego. 
Wydawnictwo Świat Książki, premiera: 18 maja

Trawers - Remigiusz Mróz  
Opis: Grupa uchodźców miała zostać w Kościelisku tylko przez trzy dni. Wójt zakwaterował ich w sali gimnastycznej, czekając, aż rząd znajdzie dla nich stałe miejsce pobytu. Wszystko zmieniło się, gdy przypadkowy turysta został odnaleziony martwy na szlaku prowadzącym na Czerwone Wierchy. Czy Bestia z Giewontu powróciła? A może to któryś z uchodźców jest winny? Rozpoczyna się nagonka, a wraz z nią śledztwo prowadzone przez Dominikę Wadryś-Hansen. Tymczasem Wiktor Forst wsiąka coraz bardziej w więzienny świat, nieświadomy tego, że na wolności ktoś liczy na jego ratunek… 
Wydawnictwo Filia, premiera: 18 maja

Zadziwiająca historia samotnego listonosza - Denis Thériault 
Opis: Nieśmiały, skromny Bilodo jest listonoszem w Montrealu. I ma swój sekret. Wybiera życie innych ludzi – dyskretnie otwiera i czyta ich listy. Szczególnie interesuje go epistolarny flirt Gastona Grandpré, emerytowanego nauczyciela literatury, i Ségolene, młodej nauczycielki z Gwadelupy. Flirt, w którym myśli i uczucia wyrażane są w formie haiku. Gdy Grandpré ginie w wypadku, nieśmiały listonosz prowadzi dalej miłosną korespondencję. Zakochany od dawna w Ségolene, wynajmuje mieszkanie po nauczycielu, a wysyłanie haiku staje się jego obsesją… 
Wydawnictwo Świat Książki, premiera: 18 maja

W mojej francuskiej kuchni - Susan Herrmann Loomis 
Opis: Miedziane rondle wiszą nad kuchnią, tymianek i rozmaryn rozsiewają swój zapach w ogrodzie, a boulangerie jest otwarta każdego dnia w tygodniu. I jak tu nie kochać francuskiej prowincji i francuskiego jedzenia? Dwadzieścia lat temu Amerykanka Susan Loomis dała się temu uwieść i zamieszkała wraz z rodziną w niewielkiej miejscowości Louviers w Normandii. Opowiadając o swoich sąsiadach i przyjaciołach, ich tradycjach i zwyczajach, odziedziczonych po przodkach i pięknie kultywowanych przez młode pokolenia, Susan ukazuje wyjątkowość francuskiego posiłku. 
Wydawnictwo Literackie, premiera: 19 maja
 


***
Jak pewnie zauważyliście, w tym miesiącu najwięcej premier zachwyciło mnie z wydawnictwa Prószyński i S-ka, w tym szczególnie „Jedyna” i „Neponset”, ale równie chętnie przeczytałabym też książki z wydawnictwa Filia: „Promyczek” i „Zgłodziej z mgły”. A na co Wy zwróciliście uwagę? :-)

33 komentarze:

 1. Ty to zawsze jakieś perełki wyciągniesz z tych zapowiedzi! Aż nie wiem na czym oko zawiesić :) Mnie też bardzo, bardzo zaintrygował opis Złodzieja mgły. Jestem też ciekawa Jedynej i Ostatniego listu. Kurcze, a kiedy ja to przeczytam to nie wiem, bo zabroniłam sobie kupowania książek w następnym miesiącu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dlatego, że mamy podobny gust literacki. :-)

   Usuń
 2. Z książek wymienionych przez Ciebie raczej nic szczególnie mnie nie zainteresowało. "Trawers" zapewne kiedyś przeczytam, ale w pierwszej kolejności muszę się przekonać czy pierwszy tom przypadnie mi do gustu ;P I może kiedyś sięgnę po "Promyczka", ale raczej nie w najbliższej przyszłości :)
  Pozdrawiam,
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie informacyjne posty dotyczące zapowiedzi, bardzo się cieszę, że się zdecydowałaś na taki comiesięczny cykl :) Mnie również zachwyca Prószyński, a zwłaszcza kolejna książka klubowa- już nie mogę się doczekać :)

  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja cieszę się, że podoba Ci się mój cykl. :-) W sumie dużą frajdę sprawia mi wyszukiwanie nowości. Dobrze, gdyby jeszcze wystarczyło czasu, by to wszystko przeczytać. :-)

   Usuń
 4. Hmm... Już miałam napisać, że dla mnie raczej nic, ale ta ostatnia...

  OdpowiedzUsuń
 5. U Ciebie zawsze premiera świetnych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na prawdę szykują się ciekawe premiery, a w maju mamy dwa długie weekendy, które będziemy mogli spędzić na zewnątrz, pogrążeni w lekturze. Nic tylko się cieszyć.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, oby maj trwał w nieskończoność. :-)

   Usuń
 7. Nie, nie, nie! Nie chcę oglądać kolejnych premier! Nie dam rady! Tak bardzo pragnę większość tych książek! ;) Najbardziej z tych wymienionych czekam na "Bez Ciebie"

  OdpowiedzUsuń
 8. właściwie same wspaniałości. Chyba żadną bym nie wzgardziła. Nic tylko czytać, czytać, czytać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaciekawiła mnie zwłaszcza książka "Pani zyskuje przy bliższym poznaniu" :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Maj to mój ulubiony miesiąc dlatego, że właśnie wtedy są moje urodziny :D Co do samych zapowiedzi - coś tam o uszy mi się obiło, acz nie miałam niczego upatrzonego. Obecnie próbuję zabrać się za Ekspozycję i jeśli mi się spodoba, pewnie zabiorę się i za Trawers.
  Pozdrawiam,
  Kochamy Książki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maj to też mój ulubiony miesiąc, zdecydowanie. Pozdrawiam. :-)

   Usuń
 11. "Trawers" już zamówiony, ale pozostałe zapowiedzi też kreują się ciekawie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo dużo ciekawych premier. Muszę poznać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Niebanalna więź" Sarah Waters biorę bez zastanowienia :D Uwielbiam autorkę, a jeszcze te okładki od Prószyńskiego są idealne :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Sporo ciekawych premier się szykuje :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszam do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Większością książek chętnie się zaopiekuję :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Matko kochana, tyle nowości, a czasu mam coraz mniej. Chyba rzucę pracę!

  OdpowiedzUsuń
 17. Najbardziej wyczekiwaną przeze mnie pozycją w maju jest nowa powieść Ricka Riordana, natomiast z twojego postu zaintrygował mnie Złodziej z mgły oraz Promyczek. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie widzę zbyt wielu pozycji, które mogłyby mnie zaciekawić, jednak "Promyczek" przykuł mój wzrok. Nie przepadam za takimi miłosnymi historiami, ale ta może być dość ciekawa! :)


  Pozdrawiam,
  http://miedzypolkami-ksiazki.blogspot.com/2016/04/dwor-cierni-i-roz.html

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja czekam na niewymienioną tu książkę opisującą tę samą historię co film Spotlight. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Na pewno interesuje mnie coś Osieckiej. Zawsze chciałam przeczytać całość Listów na wyczerpanym papierze, jednak dane mi było widzieć tylko niektóre fragmenty, w których się zakochałam. Jeremy pięknie pisał do Agnieszki i odwrotnie.
  "A nad obojczykiem, który Ci ślicznie wyszedł na fotografii, masz w samym środku takie cudowne wgłębienie - czy kiedyś pozwolisz mi je wypełnić ustami?" <3

  www.zksiazkadolozka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 21. Promyczek (bo to Filia), Niezrównani (bo to chyba ta sama Noel od serii Ever) i Trawers (bo Mróz) - to na pewno. A co do innych, zobaczymy :)

  OdpowiedzUsuń
 22. ,,Życie ma smak pomarańczy" to mój typ nr 1 z tej listy :)

  OdpowiedzUsuń
 23. W najbliższym czasie sięgnę na pewno po "Jedyną". :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Miesiąc zapowiada się smakowicie zaczytany!

  OdpowiedzUsuń
 25. Pozycje, które mnie zainteresowały:
  Życie ma smak pomarańczy - pracuję w gastronomii, jednak nie w kuchni, a na barze, ale takie klmiaty zawsze są mi bliskie, więc stąd ten wybór.
  Niezrównani - niebanalny opis i świat, który zawsze intryguję, sądzę, że może być to dobra książka.
  W mojej francuskiej kuchni - to też coś dla mnie. Kuchnia francuska uchodzi za najwybitniejszą na świecie, a poczuć jej niepowtarzalny rytm, poznać ją od środka dzięki tej książce to będzie niezapomniane przeżycie.

  OdpowiedzUsuń
 26. Czytałam kiedyś jedną z powieści Noel i nie do końca mnie porwała, może z tą będzie lepiej. Ze wszystkich zapowiedzi najbardziej uwiodła mnie "Zadziwiająca historia samotnego listonosza".

  OdpowiedzUsuń