środa, 17 lutego 2016

15 premier książkowych - marzec 2016


W marcu na pewno poczujemy pierwszy powiew wiosny. Nawet jeśli nie za sprawą pogody, to za sprawą premierowych książek. Patrząc na piękną oprawę graficzną „Ballady o ciotce Matyldzie” lub „Sióstr”, od razu robi się cieplej. :-) A do dopiero początek gorących nowości:

Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak - Beata Sabała-Zielińska 
Opis: Opowieść żony himalaisty. W marcu 2013 roku świat przeżywał wielki sukces czterech polskich himalaistów – pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. Chwilę później cała Polska zamarła. Dwóch wspinaczy rozpoczęło dramatyczną walkę o życie, a kiedy ją przegrali, rozgorzała narodowa dyskusja o etyce himalaizmu i partnerstwie w górach. Tymczasem w Zakopanem, z dala od zgiełku, została pogrążona w rozpaczy rodzina Maćka Berbeki – jego żona Ewa i czterech synów. Od ponad trzydziestu lat ich wspólnego życia Ewa bała się właśnie tego momentu. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 1 marca

Czy wspominałem, że Cię potrzebuję? - Estelle Maskame 
Opis: Drugi tom popularnej trylogii o zakazanej miłości. Od pamiętnych wakacji w Santa Monica upłynęły już dwa lata. Eden i Tyler nie widzieli się przez ten czas, dla dobra rodziny próbując zapomnieć o uczuciu, jakie się między nimi zrodziło. Gdy jednak spotykają się w Nowym Jorku, by spędzić tam wspólnie kolejne lato, nie potrafią udawać. Oddaleni od przyjaciół i rodziców, zaczynają rozumieć, że ich miłość wykracza poza zwykły wakacyjny flirt. Teraz czas na zmierzenie się z rzeczywistością i kilka ważnych postanowień. Jak zareaguje na nie rodzina? 
Wydawnictwo Feeria Young, premiera: 2 marca

I tu jest bies pogrzebany -  Karina Bonowicz 
Opis: Edward to pisarz nieudacznik, który pisze romanse dla kur domowych i marzy o osobistej psychofance. Jego żona Maria panicznie boi się, że na starość nie będzie miał jej kto podać szklanki wody. Jej ojciec Eugeniusz to właściciel zakładu pogrzebowego, skarżący się, że przez kryzys w branży będzie musiał pochować sam siebie. Jego córka Nina nie tylko zna całą encyklopedię chorób, ale jest w stanie napisać ją od początku, co weryfikuje podczas codziennych wizyt u swojego lekarza Jakuba, niepamiętającego, kiedy ostatni raz spał. Cała piątka będzie musiała zacieśnić więzi… 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 2 marca

Siostry - Agnieszka Krawczyk 
Opis: Agata chce poznać prawdę o swojej przeszłości. Dostaje zawiadomienie o śmierci matki, której nigdy nie znała. Razem z siostrą Danielą jedzie więc do Zmysłowa, maleńkiego miasteczka w górach, by znaleźć odpowiedź na pytania, które dręczyły ją całe życie. Tam czeka na Agatę dziewięcioletnia dziewczynka, Tosia, jej druga przyrodnia siostra, o której istnieniu dziewczyna nie miała pojęcia. Kto jest jej ojcem? Dlaczego matka ukrywała jego tożsamość? Miasteczko zatrzyma Agatę i Danielę na dłużej, zmuszając, by nie tylko przyjrzały się przeszłości i jej zagadkom, ale i własnemu życiu. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 2 marca

Audrey w domu - Luca Dotti 
Opis: Dziecięce wspomnienia, rodzinne anegdoty, cytaty z prywatnych listów, rysunki, skrupulatnie spisywane i gromadzone przez gwiazdę Hollywood przepisy na ulubione dania, które zapewniły jej doskonałą sylwetkę i przeszło 250 niepublikowanych wcześniej fotografii z domowego archiwum. To wszystko składa się na wyjątkową książkę, którą porównać można jedynie z głośnymi przed kilku laty „Fragmentami” Marilyn Monroe. Co ciekawe, biografię napisał syn aktorki. 
Wydawnictwo Literackie, premiera: 3 marca

Wyjątkowy rok - Thomas Montasser 
Opis: Mała księgarnia i tajemnicza książka, która wszystko zmienia. Gdy Valerie wchodzi do nieco staroświeckiej księgarni swojej zaginionej bez śladu ciotki, zamierza jak najszybciej zaprowadzić porządek w tym chaosie i zlikwidować sklepik. Ale nie docenia potęgi książek i magii małej księgarni z samowarem. Ta bowiem każdego dnia czymś ją zaskakuje. Otwiera przed nią nowe światy.  Pewnego dnia Valerie natyka się na dziwną książkę, nie do końca napisaną, którą uznaje za wybrakowaną. Ale w księgarni pojawia się klient, który już od dawna szuka właśnie jej... 
Wydawnictwo Świat Książki, premiera: 3 marca

Ballada o ciotce Matyldzie - Magdalena Witkiewicz 
Opis: Wszystko zaczęło się od tego, że ciotka Matylda postanowiła umrzeć. Joance trudno się pogodzić z tą stratą. Do tego los postawił przed nią jednocześnie tyle wyzwań: macierzyństwo, kłopoty małżeńskie i tajemniczą firmę w spadku. Na szczęście Joanka nie jest sama, ma Olusia i Przemcia, dwóch osiłków o gołębich sercach, i ukochaną ciotkę, która śledzi z nieba poczynania siostrzenicy. Ciepła i pełna humoru książka o sile kobiet, które potrafią walczyć o swoje szczęście. Opowieść o tym, że marzenia się spełniają i o tym, że dobro wraca jak bumerang.  
Wydawnictwo Filia, premiera: 9 marca

Dziewczyna z zespołu - Kim Gordon 
Opis: To autobiograficzna opowieść o byciu matką, artystką, żoną, a przede wszystkim kobietą. Opowieść o Kim Gordon – współzałożycielce grupy Sonic Youth i kultowej postaci nowojorskiej sceny muzycznej lat 80. i 90. To także podróż przez Stany Zjednoczone ostatnich dekad: od dorastania w Kalifornii w burzliwych latach 60. i 70., przez życie w Nowym Jorku lat 80. i 90., po przeprowadzkę na przedmieścia. To również niezwykły zapis zmagań kobiety, która musiała zmierzyć się ze zdradą i problemem nierównego traktowania w środowisku muzycznym. 
Wydawnictwo Czarne, premiera: 16 marca

Unik - Chelsea Cain 
Opis: Kick Lannigan, mimo młodego wieku, przeżyła w życiu koszmar. Porwana w biały dzień, w wieku zaledwie sześciu lat, przepadła bez wieści. Po kliku miesiącach poszukiwań już mało kto wierzył w szczęśliwe zakończenie tej historii. Gdy więc niespodziewanie, po kilku latach od tego tragicznego zdarzenia, okazało się, że dziewczynka żyje – wszyscy przecierali oczy ze zdumienia. Każda trauma pozostawia jednak ślad. Kick, w pierwszych miesiącach po uwolnieniu, zmaga się z zespołem stresu pourazowego. Lekarstwem okazuje się… wysiłek fizyczny i walka. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 16 marca

Zanim zrozumiem - Małgorzata Mroczkowska 
Opis: Czasami miłość stawia przed nami wielkie wyzwania… Piotr i Joanna to młode małżeństwo, które połączył przypadek. On pochodzi z rodziny inteligenckiej, jest psychologiem i terapeutą. Ona wyjechała z małej miejscowości, żeby ukończyć studia w Warszawie. Z pozoru normalna relacja okazuje się jednak związkiem toksycznym. Kadry z małżeńskiego życia przeplatają się z sesjami terapeutycznymi pacjentów Piotra, które ilustrują jego oddanie i zaangażowanie w pracę. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 16 marca

Podróże z owocem granatu - Sue Monk Kidd, Ann Kidd Taylor 
Opis: Najbardziej osobista książka w dorobku Sue Monk Kidd. Niezwykły pamiętnik, w którym splatają się głosy matki i córki, stojących na rozdrożu życia. Pisząca wówczas Sekretne życie pszczół Sue Monk Kidd zmaga się z kryzysem wieku średniego i przechodzi twórczą zapaść. Jej 22-letnia córka Ann ma złamane serce i nie wie co dalej począć ze swoim życiem. Książka jest kroniką ich wspólnej podróży po Grecji, Turcji i Francji, pełną lirycznych obrazów miejsc mitycznych i świętych w Atenach, Eleusis, Paryżu, Efezie i Rocamadour.
Wydawnictwo Literackie, premiera: 17 marca

Pokalane poczęcia - Natalia Rogińska 
Opis: Bohaterowie, których łączy wspólny wątek: poczęcie człowieka. Każda z tych historii wychodzi poza wszelkie akceptowalne społecznie schematy, a zdarzenia zaskakują ich samych. Poznajcie pacjentki różowego gabinetu na Chmielnej: Gretę, która desperacko pragnie macierzyństwa, Michalinę, która posuwa się bardzo daleko, aby mieć dziecko, Adrianę, która maksymalnie medykalizuje proces poczęcia córki, Beatę, tradycyjną katoliczkę, która musi zmierzyć się z niebożymi realiami, Honoratę − ofiarę − oraz Agatę, która zachodząc w ciążę, bardzo wiele ryzykuje. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 22 marca

Sekrety letniej nocy - Lisa Kleypas 
Opis: Pierwsza część z cyklu Wallflowers. Cztery młode damy z londyńskiego towarzystwa łączy jeden cel: wykorzystać kobiecy spryt i sztuczki, aby znaleźć męża. Rozpoczyna się sezon śmiałych polowań. Annabelle zrobi wszystko, aby ocalić rodzinę przed finansową katastrofą. Postanawia wykorzystać swoją urodę i rozum, aby nakłonić odpowiedniego arystokratę do oświadczyn. Ma już wielbiciela, Simona, który jasno dał jej do zrozumienia, że z radością wybawi jej rodzinę od finansowych kłopotów. Annabelle jednak odrzuca jego propozycję, gdyż Simon nie należy do świata arystokracji. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 24 marca

Rewizja - Remigiusz Mróz 
Opis: Żona i córka robotnika z Ursynowa giną tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach. Ich polisa na życie jest tak duża, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie spieszy się z jej wypłaceniem. Pogrążony w żałobie mężczyzna spodziewa się problemów, ale to, co go spotyka, przechodzi jego najśmielsze obawy… Ubezpieczyciel odmawia wypłaty, twierdząc, że to robotnik zamordował rodzinę. Zaraz potem prokuratura stawia mu zarzuty, a on rozpoczyna walkę o uniewinnienie i własny honor. Pomaga mu prawniczka, która niedawno pogrzebała całą swoją karierę. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 30 marca

Tymczasowa żona - Jennifer Klinec 
Opis: Prawdziwa historia kobiety, która wśród orientalnych przypraw znalazła szczyptę szczęścia. Jennifer ma wszystko, o czym marzą kobiety: pewność siebie, prestiżową pracę w korporacji i mieszkanie w Londynie. Czy jednak w rzeczywistości to „wszystko” daje szczęście? W poszukiwaniu nowych kulinarnych doznań bohaterka wyrusza w podróż do Iranu. Trafia do domu Vahida, gdzie w ciągu dnia uczy się gotować pod okiem jego matki. Wieczory spędza w towarzystwie mężczyzny, poznając miasto, próbując potraw i zaglądając w miejsca niedostępne dla turystów. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 30 marca

***
Tak jak wspomniałam we wstępie, najbardziej czekam na „Balladę o ciotce Matyldzie” i „Siostry”. Ciekawią mnie też bardzo „Podróże z owocem granatu” i „Zanim zrozumiem”. A co Was najbardziej urzekło? :-)

42 komentarze:

 1. Ja będę miała na oku "Unik". :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze,jak robisz tego typu zestawienia,to do gustu przypada mi niemalże każda książka :) Tym razem również :) Ciekawe tylko,co na to mój portfel - raczej nie będzie zadowolony :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, bo to świadczy o tym, że mamy bardzo podobny gust. :-))

   Usuń
 3. Interesuje mnie "Zanim zrozumiem" i "REwizja". "Balladę o ciotce Matyldzie" polecam- czytałam wcześniejsze wydanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Ballada" jest moim zdecydowanym faworytem. :-)

   Usuń
 4. Chociaż nie jestem przekonana do książek polskich autorów to na "Pokalane poczęcie" czekam dosyć niecierpliwie. Książki sygnowane nalepką "Kobiety to czytają" biorę w ciemno, nigdy się na nich jeszcze nie zawiodłam (no, nie liczę Lisy Scottoline, akurat ona mi nie "podchodzi", ale jak to mówią - wyjątek tyko potwierdza regułę). Chcę też przeczytać w końcu choć jedną książkę Sue Monk Kidd, może zbliżająca się premiera nowej powieści będzie dla mnie jakimś bodźcem do realizacji tego zamierzenia ;)
  Trzymaj się :)
  naksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też kupuję książki z klubu "Kobiety to czytają" w ciemno. Ostatnio czytałam "Chcę Cię usłyszeć", którą bardzo Ci polecam. Mimo kilku niuansów, książka naprawdę mi się podobała. :-)

   Usuń
 5. Kilka z prezentowanych książek bardzo chciała bym przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zainteresowałaś mnie książką "Unik". Sądzę,że mi się spodoba
  Pozdrawiam :)

  http://wszystkocowiemoksiazkach.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. O ile ciekawych nowości - musze pobuszować i poszukać czegoś dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mimo, że nie czytałam jeszcze ''Czy wspominałam, że Cię kocham'' to czekam na drugą część ;D Im szybciej będzie cała seria, tym szybciej będę mogła przeczytać ;D

  OdpowiedzUsuń
 9. tym razem nie znalazłam nic dla siebie. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Również ostatnio zwróciłam uwagę na "Siostry" - Agnieszki Krawczyk, które znalazłam w zapowiedziach :) Z pewnością sięgnę po "Podróże z owocem granatu", gdyż książka czeka na mnie już na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Gusta pokrywają nam się prawie w 100% :) Ja czekam jeszcze na "Blisko chmur" Sylwii Trojanowskiej :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Sporo ciekawych premier. Skusimy się na pewno na kilka z nich :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. "Unik" ma bardzo intrygująca fabułę. Wcześniej o niej nie słyszałam, ale będę musiała się nią bardziej zainteresować :)
  No i oczywiście Remigiusz Mróz, to już klasycznie 'Must Read' :D
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Zaciekawił mnie tytuł "Wyjątkowy rok" i oczywiście "Siostry":)

  OdpowiedzUsuń
 15. "Czy wspominałem, że cię potrzebuję?" już miałam okazję czytać i zakończenie całkowicie mnie powaliło, z resztą jeśli jesteś ciekawa, recenzja wisi u mnie na blogu ;) Poza tym z premier marcowych najbardziej ciekawią mnie oczywiście "Rewizja", "Siostry", oraz "Ballada o ciotce Matyldzie", której jeszcze nie miałam okazji czytać :) A po recenzjach pewnie zaciekawią mnie kolejne pozycje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, że jestem ciekawa. Zaraz odwiedzę Twojego bloga. :-)

   Usuń
 16. Widzę podobny gust czytelniczy! ;-) W pierwszej kolejności chcę przeczytać "Pokalane poczęcia", a później sięgnę po resztę.

  OdpowiedzUsuń
 17. "Zanim zrozumiem" to pozycja, która mnie zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Książkę Agnieszki Krawczyk chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 19. Aż 5 pozycji przyciągnęło moją uwagę..."pokalanie poczęta", "Tymczasowa żona","sekrety letniej nocy","zanim zrozumiem" i "czy wspomniałem że cie potrzebuję" Marzec będzie bardzo urodzajny :P Pozdrawiam Pośredniczka z posredniczkaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 20. Siostry, Unik, Rewizja mamna uwadze na pewno :-)

  OdpowiedzUsuń
 21. Jet tu kilka interesujących pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 22. Najbardziej zaciekawił mnie "Unik". Myślę, że tematyka wpasowuje się idealnie w mój gust :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Nowości Remigiusza, a ja dalej nie przeczytałam ani jednej jego książki... Pozdrawiam :D
  ksiazkowy-termit.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 24. "Czy wspominałam, że Cię potrzebuję" zdecydowanie muszę przeczytać;D Co do pozostałych pozycji, to się okaże, póki co nadrabiam zaległości:D

  www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo dużo ciekawych pozycji, może na coś się skuszę. :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 26. Wstrzymywałam się z kuknięciem do tego posta, bo ostatnio moje bariery i postanowienie noworoczne zostały przełamane i kupiłam książki, chociaż tak bardzo ładnie pościłam w styczniu... :P No i Zakładeczka znów mi zrobiła chętkę na kilka tytułów. Ech, Łobuzie. ;) "Sekrety letniej nocy" są kuszące. I jeszcze książki polskich autorów. I... wszystko bym chciała, no! :P
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Jak widać w marcu nic dla mnie :P

  OdpowiedzUsuń
 28. Najbardziej zainteresowała mnie książka "Zanim zrozumiem" :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Uwielbiam Audrey, więc chyba właśnie na "nią" zapoluję :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Sama nie wiem, którą książkę bym chciała przeczytać :D Za dużo tego wszystkiego :D

  OdpowiedzUsuń
 31. Większość z tych książek będę chciała przeczytać w przyszłości ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. "Wyjątkowy Rok" szczególnie zwrócił moją uwagę :) dobre zestawienie, jest z czego wybierać. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 33. Znów kolejny miesiac cudów, skąd wziąć na to czas :) Balladę o ciotce Matyldzie czytałam już dawno temu, ale cieszę się ze wznowienia, to taka pozytywna opowieść :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Ja na nic konkretnego w marcu nie czekam, ale na pewno coś mi wpadnie w oko z nowości. ;)
  Buziaki. :**

  OdpowiedzUsuń
 35. Najbardziej interesują mnie ,,Siostry" :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Estelle Maskame - pierwszą część czytałam i z niecierpliwością czekam na kolejny tom . ;)
  A co do Ballady o ciotce Matyldzie - czytałam, starsze wydanie, jednakże nie jest to najlepsza powieść autorki.
  Zanim zrozumiem - mnie zaintrygowała. Rozejrzę się za nią dosyć chętnie. ;)

  Serdecznie dziękuję za obserwację, miło mi, że gościsz u mnie na profilu. ;) Mam nadzieję, że uda mi się odwiedzać cię systematycznie. ;)
  Pozdrawiam serdecznie ;)

  OdpowiedzUsuń