wtorek, 26 stycznia 2016

15 premier książkowych - luty 2016


Ale ten czas szybko mija... Dopiero były święta Bożego Narodzenia, a już mamy prawie luty i Walentynki. Dla tych, którzy (tak jak ja) narzekają na zbyt szybki upływ czasu, mam na pocieszenie kilkanaście lutowych premier książek. :-)

Rachunek - Jonas Karlsson 
Opis: Nie ma wielkich ambicji ani oczekiwań wobec życia. Ma mieszkanie, ale wynajęte. Pracuje w starej wypożyczalni video, ale tylko na pół etatu. Miał dziewczynę, ale ich związek się rozpadł. Jest outsiderem, któremu wygodnie jest w jego małym, zamkniętym świecie. Kiedy otrzymuje wystawiony przez tajemnicze ministerstwo rachunek za całe dobro, którego w życiu doświadczył, jest w szoku, że musi aż tyle zapłacić. Zabawna i gorzka refleksja nad znaczeniem tego, co nazywamy szczęściem. 
Wydawnictwo Znak literanova, premiera: 2 lutego

Jak w niebie - Marc Levy 
Opis: Po wypadku samochodowym Lauren zapada w śpiączkę. Kilka miesięcy później jako duch powraca do opuszczonego przez siebie mieszkania. Tam spotyka się z nowym lokatorem - młodym architektem Arthurem, który początkowo nie chce uwierzyć, że rozmawia z osobą z zaświatów. Szybko okazuje się, że tylko on jeden widzi dziewczynę. Wzajemna fascynacja stopniowo przeradza się w przyjaźń, a potem w głębokie uczucie. Kiedy lekarze postanawiają odłączyć Lauren od respiratora, Arthur musi znaleźć sposób, by ją ocalić. Ciało i duszę. 
Wydawnictwo Albatros, premiera: 3 lutego

Linia serc - Rainbow Rowell 
Opis: Georgie, scenarzystce komedii z Los Angeles, pozornie udało się połączyć pracę z życiem rodzinnym. Ma cudowne córeczki, opiekuńczego męża Neala i piękny dom na przedmieściach. Jednak w jej małżeństwie od dawna coś nie gra. Gdy zamiast świętować z rodziną Boże Narodzenie w mroźnej Nebrasce, wybiera pracę, jej małżeństwo jest o włos od rozpadu. Neal nie odpowiada na telefony, a obecność czarującego Setha komplikuje sprawy. Z pomocą przychodzi wtedy tajemniczy żółty telefon... 
Wydawnictwo Otwarte, premiera: 3 lutego

Ostatni pociąg do Zona Verde - Paul Theroux 
Opis: Wielka afrykańska podróż Paula Theroux sprzed kilkunastu lat zaowocowała doskonałym Safari mrocznej gwiazdy. Lądem z Kairu do Kapsztadu. Dziesięć lat później pisarz wraca na swój ukochany kontynent, żeby przekonać się, jak bardzo oboje – on i Afryka – w tym czasie się zmienili. Theroux tym razem rozpoczyna swoją samotną podróż w Kapsztadzie, potem rusza na północ przez RPA, Namibię, do Angoli, przemierzając świat wymazany z przewodników turystycznych. 
Wydawnictwo Czarne, premiera: 3 lutego

Pomieszkanie - Greg Baxter 
Opis: Zamarznięte, ośnieżone i zamglone europejskie miasto. Amerykanin próbuje znaleźć lokum, w którym mógłby zatrzymać się na dłużej. Nie ma niczego, oprócz kilku książek. Nie chwali się swoją przeszłością – dopiero przyparty do muru przyznaje, że służył na misji wojskowej w Iraku. Przypadkiem poznaje na ulicy Saskę. Kobieta zajmuje się ekonomią, ale chciałaby być kolekcjonerem sztuki. Do życia podchodzi spontanicznie. Jedyne, co łączy tych dwoje, to delikatne miłosne uczucie. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 3 lutego

Niewypowiedziane słowa - Agata Kołakowska 
Opis: Państwo Szulc wiodą spokojne życie. Łucja jest okulistką. Andrzej prowadzi rodzinną aptekę. Ona - jedynaczka, on w cieniu młodszego brata. Hanna i Mariusz żyją w niesformalizowanym związku. Ona jest pedagogiem szkolnym. On muzykiem. Życie par toczy się przewidywalnie i spokojnie. I byłoby tak dalej, gdyby los nie skrzyżował ich dróg. Hanna przypadkowo wstępuje do apteki prowadzonej przez Andrzeja. Mariusz zagaduje Łucję w muzeum. Nowe znajomości przeradzają się w fascynacje. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 4 lutego

Zawsze nie ma nigdy - Jerzy Pilch, Ewelina Pietrowiak 
Opis: Jerzy Pilch, mistrz opowiadania, wraca do wiślańskich i krakowskich czasów, do studiów, pracy w „Tygodniku Powszechnym”, przeprowadzki do Warszawy. Za bohatera opowieści często wybiera szczegół, biurko, pudełka czy ołówki, niemo przypatrujące się burzliwym kolejom Pilchowego żywota. To przejmujące sprawozdanie z życia, jak na Pilcha przystało, przesiąknięte jest miłością do literatury, pisania, czytania, do pisarzy i pisarek wreszcie. Ewelina Pietrowiak okazuje się wytrawnym rozmówcą. 
Wydawnictwo Literackie, premiera: 4 lutego

Chcę Cię usłyszeć - Diane Chamberlain 
Opis: Obietnica złożona przez Laurę Brandon umierającemu ojcu była prosta: odwiedziny u starszej kobiety, o której wcześniej nie słyszała. Wizyta u Sarah wydawała się niewielkim poświęceniem. Rzecz jednak w tym, że obietnica skutkuje kolejną śmiercią. Jej męża. Świadkiem samobójstwa była ich pięcioletnia córka Emma, która nie chce o tym mówić... Zdruzgotana Laura kontaktuje się z jedyną osobą, która może być w stanie jej pomóc. Mężczyzną, którego spotkała tylko raz przed sześciu laty. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 9 lutego

Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii - Sy Montgomery 
Opis: Dla mieszkańców Amazonii różowe delfiny to „boto”, zmiennokształtni, którzy pod ludzką postacią wychodzą z wody, aby uwieść człowieka i zaprowadzić go do Encante, podwodnego świata cudów. Naukowcy nazywają je Inia geoffrensis i wywodzą ich początki z pradawnego gatunku uzębionych waleni, którego korzenie sięgają około piętnastu milionów lat wstecz. To najmniej zbadany gatunek delfinów na świecie. Sy Montgomery śledzi ich historyczną i naturalną przeszłość. 
Wydawnictwo Marginesy, premiera: 10 lutego

Serce to samotny myśliwy - Carson McCullers 
Opis: Jedna z najważniejszych pozycji amerykańskiej prozy XX wieku. W centrum wydarzeń znajduje się głuchoniemy, życzliwy wszystkim John. Do niego przychodzą pozostali bohaterowie. Wiecznie pijany wizjoner Jake. Biff, właściciel kafejki i filozof. Doktor Benedict, dla którego osiągnięcie mitycznego celu staje się obsesją. Głuchoniemy mężczyzna jest słuchaczem idealnym – nie przerywa, nie ocenia. Odwiedzający go okazują się egoistami. Żaden nie potrafi dostrzec własnej tragedii Johna. 
Wydawnictwo Albatros, premiera: 10 lutego

Zazdrośnice - Eric-Emmanuel Schmitt 
Opis: Anouchka, Julia, Raphaëlle, Colombe – cztery przyjaciółki od serca, na zawsze. Wierzą, że miłość przemija, lecz przyjaźń jest wieczna. Jednak gdy Raphaëlle zaczyna korespondować z chłopakiem, z którym spotykała się Julia, więzi łączące cztery przyjaciółki zostają wystawione na ciężką próbę… W swojej najnowszej książce Eric-Emmanuel Schmitt sprawdza, do czego jesteśmy zdolni, gdy zawładnie nami zazdrość i uraza. Jak cienka linia dzieli miłość i nienawiść, przyjaźń i zemstę? 
Wydawnictwo Znak literanova, premiera: 15 lutego

Cukiernia w ogrodzie - Carole Matthews 
Opis:  Fay prowadzi cukiernię w urokliwym domowym ogrodzie. Praca, ogród i opieka nad wiecznie niezadowoloną matką wypełniają jej życie niemal bez reszty. Od dziesięciu lat spotyka się z Anthonym, ale nie jest to związek, o jakim marzyła. Pewnego dnia w cukierni pojawia się Danny, dużo młodszy od niej trzydziestolatek, który porzucił pracę w londyńskim City i mieszka na łodzi. Fay świetnie się bawi w towarzystwie Danny’ego i pod jego wpływem zaczyna inaczej patrzeć na życie. 
Wydawnictwo HarperCollins Polska, premiera: 17 lutego

Dziewczyna z rewolwerem - Amy Stewart 
Opis: Prawdziwa i niezwykła opowieść o pierwszej kobiecie szeryfie. Nowy Jork, lata dwudzieste ubiegłego stulecia. Trzy siostry prowadzą położoną na uboczu farmę i żyją w izolacji od świata. Jednak kiedy pewnego dnia w ich powóz wjedzie samochód prowadzony przez mężczyznę spod ciemnej gwiazdy, spokojny i poukładany świat sióstr legnie w gruzach. Jedna z nich, Constance, z braku lepszej alternatywy, będzie zmuszona zakasać rękawy i wziąć sprawy w swoje ręce. 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 17 lutego

Trzy siostry - Susan Mallery 
Opis: Trzy Siostry to wiktoriańskie domy na wyspie Blackberry. Zamieszkały w nich: Andi, Boston i Deanna. Bliskie sąsiedztwo sprawia, że szybko nawiązują znajomość. Każda z nich znajduje się na zakręcie. Andi została porzucona przez narzeczonego. Boston jest malarką. Niedawno straciła dziecko, a jej mąż szuka zapomnienia w alkoholu. Deanna perfekcyjnie zajmuje się domem, ale w jej małżeństwie dzieje się źle. Los sprawia, że trzy kobiety połączy wielka przyjaźń. 
Wydawnictwo HarperCollins Polska, premiera: 17 lutego

Muskając aksamit- Sarah Waters 
Opis: Anglia, schyłek XIX wieku. W uporządkowane życie Nancy Astley, córki sprzedawcy ostryg, niespodziewanie wkracza Kitty Butler, gwiazda wodewilu. W pogoni za marzeniami Nancy opuszcza rodzinną miejscowość i wraz z nową przyjaciółką wyrusza na podbój Londynu, gdzie wkrótce sama staje na scenie... To historia o poszukiwaniu miłości, szczęścia i tożsamości, również seksualnej. Ma wymiar uniwersalny: po drodze Nancy dozna upokorzeń, lecz zyska też wgląd we własną duszę. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 18 lutego
*** 
W lutym nie mam swoich faworytów, ale na pewno chętnie przeczytam „Chcę Cię usłyszeć”, „Cukiernia w ogrodzie” i „Muskając aksamit”. Jestem ciekawa, co Was najbardziej zainteresowało z nadchodzących premier. A może macie swoje własne, zupełnie inne typy? :-)

41 komentarzy:

 1. Ile piękności!! *.*
  I w końcu będę miała czas na czytanie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę dla siebie dwie pozycje. Wywiad z Pilchem i książkę Waters:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedziałam, że spodobają Ci się akurat te dwie książki. :-))

   Usuń
 3. Całe szczęście, że ferie są w lutym. Będzie czas, aby nadrobić zaległości w czytaniu i sięgnąć po którąś z nowości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem bardzo ciekawa "Lini serc". Lubię książki tej autorki, więc mam nadziej, że się nie zawiodę

  http://wszystkocowiemoksiazkach.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam okazję przeczytać "Linię serc" przedpremierowo. Jeszcze w tym tygodniu zamieszczę swoją recenzję. :-)

   Usuń
 5. Dużo wspaniałych nowości. "Cukiernia w ogrodzie" nasuwa mi na myśl "Czekoladę".

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się ciekawie, bardzo zastanawia mnie ,,linia serc". Może być interesująca. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Jak w niebie" już dawno czytałam :)
  Ciekawi mnie nowa książka Rainbow Rowell i kilka innych :)
  Kolejny miesiąc z fajnymi nowościami :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakoś te książki zbytnio mnie nie zaciekawiły. Jedyna, która dość mocno przyciąga moją uwagę to "Dziewczyna z rewolwerem" :)

  Pozdrawiam,
  http://miedzypolkami-ksiazki.blogspot.com/2016/01/wroc-jesli-pamietaszopen-box.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda. Może następnym razem znajdziesz coś ciekawego dla siebie. :-)

   Usuń
 9. Poproszę Pilcha i Sarah Waters w nowej szacie graficznej ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pomieszkanie - Greg Baxter mnie ciekawi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ogóle wydawnictwo Czwarta Strona ma dużo interesujących premier w lutym i w marcu. :-)

   Usuń
 11. O kurczę, wybrałaś same idealnie trafiające w mój gust książki :) Każdą z nich z chęcią przygarnęłabym do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. "Muskając aksamit" <3 niedługo się zabieram za tę książkę i mam nadzieję, że będzie genialna tak, jak "Złodziejka" Sarah Waters :) I jeszcze wyczekuję na nową powieść Diane Chamberlain :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja jestem tym lutym po prostu załamana... Jest tak wiele cudownych książek, że sama nie wiem, jak mam wybrać te, które koniecznie chcę mieć, a jak odrzucić inne, do których też mi się pyszczek cieszy...

  OdpowiedzUsuń
 14. Po przeczytaniu książki pt.,,Święta Miłośniczek Czekolady" koniecznie chcę sięgnąć po ,,Cukiernia w ogrodzie", która mam nadzieję okaże się równie wspaniałą powieścią.,,Chcę Cię usłyszeć" jest pozycją,którą z wielką chęcią bym do siebie przygarnęła :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też po prostu muszę przeczytać te dwie książki. :-)

   Usuń
 15. Chyba skuszę się na Cukiernie w ogrodzie :3

  OdpowiedzUsuń
 16. "Niewypowiedziane słowa" i "Chcę Cię usłyszeć" <3

  OdpowiedzUsuń
 17. Mój portfel znowu będzie kwiczał z wysiłku. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, wydawnictwa nas nie oszczędzają i co chwila serwują ciekawe nowości... :-)

   Usuń
 18. "Linię serc" na pewno przeczytam, poza tym dość ciekawie brzmi "Muskając aksamit". Pozdrawiam :)
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 19. Zazdrośnice wygladaja na bardzo ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Osobiście najbardziej czekam na "Życie i Śmierć" Meyer oraz "Odkąd Cię nie ma" <3 ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A widzisz, zupełnie zapomniałam o nowej książce Mayer...

   Usuń
 21. W lutym przymierzam się do "Magonii" :) "Linię serc" mam już za sobą i właśnie pracuję nad recenzją.

  OdpowiedzUsuń
 22. To chyba nie tytuły dla mnie, chwilowo mam w planach inne tytuły;)

  www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 23. Dlaczego już czuję, że mój portfel ucierpi (i to bardzo) w lutym?? :P
  Pozdrawiam. :**

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja mam w planach ,,Niewypowiedziane słowa''.

  OdpowiedzUsuń
 25. Same ciekawe pozycje wychodzą w tym roku. Czy będę w stanie zapoznać się z wszystkimi?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 26. Widzę kilka ciekawych tytułów. "Zazdrośnice" i "Rachunek" już są u mnie - wkrótce będę czytać. :)
  Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
 27. Ojej, chcę wszystko!;))) Zapowiada się pasjonująco! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 28. O Boże, dlaczego mi przypomniałaś o nowej książce Diane Chamberlain, dlaczego? Moja kieszeń już i tak niemal świeci pustkami...;)

  OdpowiedzUsuń
 29. Ja też "Chcę Cię usłyszeć" i "Cukiernia w ogrodzie" chciałabym przeczytać, a "Zazdrośnice" chyba będę miała.

  OdpowiedzUsuń
 30. Ostatni pociąg do Zona Verde bardzo chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Bez wątpienia "Zazdrośnice" E.E. Schmitta i najnowszą powieść D. Chamberlain, też widzę na swojej półce ;) a i jeszcze "Niewypowiedziane słowa"Agaty Kołakowskiej :)

  OdpowiedzUsuń