poniedziałek, 21 grudnia 2015

Książkowe propozycje prezentów (część 2)

Zapewne macie już kupione wszystkie prezenty. :-) Gdyby jednak ktoś szukał porady Last Minute, to zapraszam do przeczytania mojej prezentowej listy. Tym razem wybrałam książki: non-fiction, z dreszczykiem i tzw. "kobiece".


NON-FICTION:

Szwedzi. Ciepło na Północy - Katarzyna Molęda 
Opis: Nie, Szwedzi nie lubują się w okrutnych zbrodniach, choć kochają kryminały. Nie są depresyjnymi ponurakami, ale najszczęśliwszym społeczeństwem w Europie. Nie jedzą śledzi z dżemem, ale cukierki z solą. Uwielbiają świętować, śpiewać i biegać, ogólnie dobrze im się powodzi, choć nie mają w domu pralek. Autorka przygląda się szwedzkiej równości, uwielbieniu dla prostego życia i natury, ale też snobizmom wykwintnej kuchni.

Droga Steve’a Jobsa - Rick Tetzeli, Brent Schlender 
Opis: Znakomicie napisana, fascynująca biografia, która rozprawia się ze stereotypowym postrzeganiem Steve’a Jobsa jako geniusza i drania. Droga Steve’a Jobsa odpowiada na pytanie o życie oraz karierę współzałożyciela i prezesa firmy Apple: jakim sposobem młody człowiek, lekkomyślny i arogancki aż do tego stopnia, że wyrzucono go z własnego przedsiębiorstwa, stał się jednym z najbardziej wizjonerskich przywódców biznesowych naszych czasów?

Australijczyk - Marek Niedźwiecki 
Opis: Książka popularnego dziennikarza radiowego o Australii. Mimo że nie wyobraża sobie, by na stałe wyjechać z Polski, trudno mu żyć bez corocznych długich wypadów na "koniec świata". Marek Niedźwiecki fotografuje Australię od piętnastu lat, zjechał ten nadzwyczajny kontynent wzdłuż i wszerz. Mieszkał w wiosce wielorybników, wspinał się na drzewa giganty, stawał twarzą w twarz z ospałym misiem koala i oko w oko ze śmiertelnie jadowitym wężem brązowym. 

438 dni. Nafta z Ogadenu i wojna przeciw dziennikarzom - Johan Persson, Martin Schibbye 
Opis: W 2011 roku dziennikarz Schibbye i fotograf Persson nielegalnie przekroczyli granicę Somalii z Etiopią. Przez dwa tygodnie zbierali materiały do reportażu o konsekwencjach społecznych masowego wydobycia ropy. Już sam pomysł przedarcia się do kraju bez wizy przypłacili więzieniem i (oskarżeni o „działania terrorystyczne”) zostali skazani na jedenaście lat pozbawienia wolności. To tutaj, w obskurnym, owianym złą sławą więzieniu przez 438 dni walczą o przetrwanie. 

Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął kajakiem Atlantyk - Dominik Szczepański 
Opis: Życie zaczyna się po sześćdziesiątce. Wtedy można np. przepłynąć Ocean Atlantycki kajakiem. I to dwukrotnie. Na oceanie nie ma ciszy to historia Aleksandra Doby, emerytowanego inżyniera mechanika, który został podróżnikiem roku 2015 „National Geographic”. W ciągu 166 dni pokonał ponad 12 tysięcy kilometrów kajakiem z Lizbony do New Smyrna Beach na Florydzie. Walczył z awariami, przeciwnymi wiatrami i 9-metrowymi falami.


Z DELIKATNYM DRESZCZYKIEM:

Sprostowanie - Renée Knight 
Opis: Życie Catherine to z pozoru sielanka. Oboje z mężem odnoszą zawodowe sukcesy. On w branży prawniczej, ona w telewizji. Pewnego dna na stoliku nocnym znajduje książkę. Przygląda jej się z zaciekawieniem, nie bardzo pamięta, jak znalazła się w domu. Zaczyna czytać i… przeżywa wstrząs. Odkrywa bowiem, że główna bohaterka powieści przypomina ją samą, a kluczowy wątek fabuły toczy się wokół pewnego wakacyjnego zdarzenia sprzed lat. Przeraża ją myśl, że ktoś zna jej sekret.

Cyngiel śmierci - Anthony Horowitz 
Opis: Wielki powrót agenta 007. James Bond wraca do Londynu po pokonaniu Goldfingera. Towarzyszy mu piękna i niebezpieczna Pussy Galore, która pomogła mu odnieść zwycięstwo. Tymczasem nasila się rywalizacja naukowo-techniczna między Związkiem Radzieckim a Zachodem. Smiersz planuje akcję sabotażową podczas wyścigów samochodowych w Niemczech. Bond przypadkowo widzi spotkanie rosyjskiego kierowcy na usługach Smierszu z tajemniczym koreańskim milionerem i dochodzi do wniosku, że jest to ledwie wstęp do nowego planu radzieckiej organizacji.

Obiecaj mi - Harlan Coben 
Opis: Precyzyjnie skonstruowana intryga, stopniowane napięcie, fałszywe tropy, niemożliwe do wyjaśnienia zagadki i zaskakujące zakończenie to podstawowe cechy pisarskiego stylu Cobena, które uczyniły go gwiazdą współczesnego thrillera. Wszystko zaczyna się od jednego telefonu. Wystraszona nastolatka potrzebuje pomocy, a Myron nie może jej odmówić. Zabiera ją z ciemnej ulicy i – chociaż wcale nie chce tego robić – zawozi pod nieznany adres. Przyjdzie mu gorzko żałować tego błędu.

Dziewczyna z pociągu - Paula Hawkins 
Opis: Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się dokładnie naprzeciwko szeregu domów. Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza. Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka.

Zajmę się tobą - Mary Kubica 
Opis: Tego dnia Chicago tonęło w deszczu, a ta dziewczyna stała bez ruchu na peronie. W rękach trzymała zawiniątko. Heidi od razu zwróciła na nią uwagę. Zauważyła podarte dżinsy, zniszczony płaszcz i niemowlę, które nastolatka próbowała chronić przed ulewą. Heidi nie byłaby sobą, gdyby nie zareagowała – zawsze miała ambicję, by naprawiać świat. Zaprosiła Willow pod swój dach, mimo protestów rodziny. Zapłaci za to wysoką cenę i skrzywdzi tych, których najbardziej kocha.


KOBIECE:

Magia Bożego Narodzenia - Fern Michaels, Cathy Lamb, Mary Carter, Terry Dulong 
Opis:  Opowieści o tęsknocie za rodziną, miłością, o braniu i dawaniu, słowem - o tym wszystkim, co składa się na zwykłą i niezwykłą magię Świąt Bożego Narodzenia. Cztery opowiadania czterech różnych autorek łączy temat przewodni - najpiękniejsze Święta w roku stają się pretekstem do poszukiwania tego, co w życiu najpiękniejsze... i prawdziwie magiczne.

Nigdy w życiu!, Serce na temblaku - Katarzyna Grochola 
Opis: Kolekcjonerskie wydanie książek jednej z najpopularniejszych współczesnych pisarek. Pierwszy tom kolekcji zawiera Nigdy w życiu! i Serce na temblaku – kochane przez czytelników, pełne humoru i urzekające perypetie miłosne Judyty. W pierwszej części poznajemy Judytę – kobietę na życiowym zakręcie, która wciąż czeka na szczęście i miłość. Druga jest kontynuacją opowieści o perypetiach bohaterki, wprawdzie już szczęśliwie zakochanej, ale wciąż próbującej uporać się z dawnymi ranami.

Funny girl - Nick Hornby 
Opis: Londyn, lata sześćdziesiąte XX wieku. Prowincjonalna trzpiotka Sophie Straw zmienia się w gwiazdę telewizji, błyszcząc na firmamencie świata rozrywki. Z właściwym sobie poczuciem humoru oraz wnikliwością Nick Hornby kreśli żywiołową opowieść o popularnym sitcomie i przygodach nieustraszonej Sophie Straw. Zachwyca plejadą zabawnych i intrygujących postaci, czyniąc czytelników świadkami ich licznych wzlotów i upadków. Powieść tryska humorem, ale także zaskakuje głębokimi refleksjami i obserwacjami. 

Fale - Virginia Woolf 
Opis: Arcydzieło prozy modernistycznej. Fale, wydane w 1931 roku, uchodzą za jedną z najbardziej eksperymentalnych powieści Virginii Woolf, która wykorzystuje tu technikę strumienia świadomości i miesza swobodnie poezję z prozą. W ogrodzie nad morzem od świtu do zmierzchu, od dzieciństwa po starość, sześciu bohaterów snuje na przemian swoje monologi. Zmieniają się pory dnia, upływają lata, odmieniają się ich uczucia i oni sami, lecz ich głosom niezmiennie towarzyszy ten sam szum morskich fal. To powieść o przemijaniu czasu i pragnieniu harmonii w chaosie wszechświata.

Przepaść czasu - Jeanette Winterson 
Opis: Uczuciowy trójkąt, zazdrość prowadząca do obłędu i porzucone dziecko. Winterson stworzyła głęboką opowieść o emocjach. W książce pobrzmiewają echa dramatu Szekspira, ale historia rozbitej rodziny londyńskiego bankiera jest na wskroś współczesna. Z okazji przypadającej w 2016 roku 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy. Powierzył im opowiedzenie na nowo najbardziej znanych dzieł wielkiego dramaturga. Owocem ich pracy i talentów literackich jest seria współczesnych powieści, które zostaną wydane w kilkunastu językach na całym świecie.

***
Najprawdopodobniej jest to mój ostatni post przed świętami, więc już teraz życzę Wam zdrowych, spokojnych, bardzo długich i zaczytanych Wesołych Świąt! :-)

24 komentarze:

 1. Obiecaj mi to zdecydowanie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiła mnie Magia Bożego Narodzenia.. Coś w sam raz na święta ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. "Zimowa opowieść", ale najpierw chcę przeczytać oryginał :) Dziewczyna z pociągu - dzięki Twojej rekomendacji, Zajmę się tobą - zaintrygował mnie opis :) Sprostowanie - też mnie zaintrygowało :) 438 dni. Nafta z Ogadenu i wojna przeciw dziennikarzom - to zdecydowanie moje klimaty, będę polowała na tę książkę :) Oczywiście prezenty już zrobione, może znajdę coś ciekawego pod choinką... ;)) Tych tytułów pewnie nie, ale będę na nie polowała w nadchodzącym Nowym Roku ;)) Ale to już nikogo nie dziwi :) Pozdrawiam ciepło Asiu, świetne zestawienie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie, że udało mi się zaciekawić Cię aż tyloma tytułami. Wydaje mi się, że są one dokładnie w Twoim guście. :-) Zaraz będę czytać Twoje poświąteczne wpisy, bo widziałam już na FB, że zostałaś obdarowana cudownymi prezentami. Również pozdrawiam ciepło. :-)

   Usuń
 4. Pięknie wydane są "Fale". Chociaż to trudna lektura, po przeczytaniu biografii Virginii Woolf można rozszyfrować:)"Dziewczyna z pociągu" robi furorę... Bardzo chętnie poznałabym Australię oczami Niedźwieckiego i książkę o Szwedach. Lubię rozwiewać stereotypy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wielką ochotę przeczytać "Fale". Czuję, że jest to mocna i nieprzeciętna książka. :-)

   Usuń
 5. "Dziewczynę w pociągu" już kupiłam dla jednej osoby na gwiazdkę, myślę jeszcze nad Cobenem, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawi mnie bardzo książka o Szwedach (szczególnie, że zamierzam uczyć się szwedzkiego :)
  Pozdr www.oczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Wymieniłaś wiele pozycji, które chciałabym dostać pod choinkę i mam nadzieję, że chociaż jedną z nich otrzymam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super. Daj znać, czy znalazłaś pod choinką któryś z tych tytułów. :-)

   Usuń
 8. "Dziewczynę z pociągu" sama bym z chęcią przeczytała. Niestety moim bliskim nie kupuje książek jako prezentów, gdyż nie czytają.. :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Sporo tego i są to bardzo dobre pozycje. Część mam i czytałam, a część chętnie bym przygarnęła! ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziewczynę z pociągu mam w planach.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja podobnie!
   Takiemu prezentu bym nie odmówiła :D

   Usuń
 11. Najbardziej przemawiają do mnie te kryminały - a tyle już słyszałam o Dziewczynie z pociągu, że chyba prędzej czy później i tak przyjdzie mi ją przeczytać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. najchętniej z tego zestawu dostałabym Szwedów lub Dziewczynę z pociągu. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Chętnie bym przeczytała "Dziewczynę z pociągu" i "Zimową opowieść" :)

  OdpowiedzUsuń
 14. zamierzam przeczytać w przyszłym roku Dziewczynę z pociągu. Ciekawe, czy mi przypadnie do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. "Dziewczynę w pociągu" mam zarezerwowaną w bibliotece więc juz niebawem się z nią zapoznam.Z twojej listy jeszcze interesuje mnie książka Cobena.
  Wesołych świąt i duuuużo czasu na czytanie:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Od dawna zbieram się do kupna "Dziewczyna z pociągu" i nie mogę. W końcu muszę ją przeczytać, bo wiele o nie słyszałam dobrego. Ale prócz tego widzę kilka ciekawych tytułów, po które chyba obie sięgniemy :)

  Pozdrawiamy i zapraszamy do nas:
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. "Magia Bożego Narodzenia" mnie ciekawi:) A "Dziewczynę z pociągu" pewnie przeczytam za jakiś czas;)

  www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 18. Właśnie czytam "Dziewczynę z pociągu" zaczyna się ciekawie... Ale zainteresowąłm się "Drogą Steve'a.." wygląda na to że może być ciekawa...

  OdpowiedzUsuń
 19. Chętnie przygarnęłabym coś Cobena, bo na razie czytałam tylko jedną jego książkę. Ponadto bardzo bym chciała dorwać "Fale" pani Woolf :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Najbardziej zainteresowały mnie kryminały i książka o Szwedach :)

  OdpowiedzUsuń