niedziela, 16 października 2016

15 premier książkowych - październik 2016


Ostatnio pisałam o tym, że nie warto ślepo podążać za nowościami i znanymi autorami. Wciąż tak uważam, co nie zmienia faktu, że zwyczajnie lubię wiedzieć, co w trawie piszczy. :-) Zatem jakie premiery przygotowały wydawnictwa na październik?

Dom na Skraju Nocy - Catherine Banner 
Opis: Porywająca saga rodzinna. Cztery pokolenia, miłość i tajemnice, których świadkiem jest tylko urzekająca mała wyspa. Lekarz Amedeo Esposito, podrzutek z Florencji, przyjeżdża na Castellamare w poszukiwaniu pracy. Nieoczekiwanie znajduje tam przyjaciół, dom, rodzinę i swoje miejsce na ziemi, gdzie czas odmierza coroczna procesja świętej Agaty, patronki wyspy. Amedeo otwiera bar w Domu na Skraju Nocy. Choć miejscowi uważają ten budynek za przeklęty, właśnie to miejsce stanie się sercem wyspy. Tutaj urodzi się czwórka dzieci Amedea i Piny, a później ich wnuki. Castellamare wraz z czterema pokoleniami energicznych Espositów żegluje przez stulecie. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 6 października

Lubię farbować wróble - Agnieszka Osiecka, Violetta Ozminkowski 
Opis: Agnieszka Osiecka – królowa ubierania codzienności w słowa. Jak mówiła: Nie otwieraj ust, jeśli nie masz puenty. Cytaty z jej tekstów na stałe weszły do języka potocznego. Lektura udzielonych przez nią wywiadów okazuje się równie inspirująca. Celne podsumowania, poetyckie widzenie świata i ciekawe przemyślenia. Każde słowo wiernie spisane z rozmowy, bez nadinterpretacji. Wszystko ubrane przez Ozminkowski w formę współczesnego wywiadu. To rozmowa o tym, że życia nie da się ułożyć w chronologiczną całość, bo czas nie pędzi do przodu. Dlatego jedne okruchy codzienności zapadają nam w pamięci, a inne giną bezpowrotnie. 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 11 października

Córka rewolucji - Antonia Senior 
Opis: Londyn, 1640 rok. Henrietta Challoner nie wiedzie beztroskiego życia kupieckiej córki. Owdowiały ojciec nadużywa alkoholu, babka odmawia dostępu do wykształcenia, a bracia walczą po przeciwnych stronach barykady. Na dodatek dziewczyna zakochuje się w mężczyźnie, którego jej rodzina nie chce zaakceptować. Henrietta angażuje się w spór parlamentarzystów z rojalistami, próbując równocześnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w burzliwym okresie rewolucji kobiecie przyda się wykształcenie? I jak ocalić ludzi,  których kocha, pozostając lojalną i wierną ideałom? 
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 12 października

Miłość z nutą imbiru - Agnieszka Olejnik 
Opis: Zapach lasu i zimy, czegoś z dzieciństwa, czegoś dobrego, wypełniał każdy kąt.  Czy magia świąt zdziała cuda i uda się naprawić zniszczone relacje? Ewa wreszcie odnalazła szczęście, lecz nadal marzy o najprostszych rzeczach, takich jak codzienne zasypianie u boku ukochanego. Andrzej nie jest z nią całkiem szczery, co sprawia, że oboje oddalają się od siebie. Ewa martwi się także o swą skrytą córkę – kiedy zawodzą próby przeprowadzenia szczerej rozmowy, pozostaje jej potajemne śledzenie bloga Klaudii. Czy Ewa i Andrzej zawalczą o swój związek, kiedy na horyzoncie pojawi się inny? Czy Klaudia wsłucha się we własne pragnienia i odnajdzie siebie?  
Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 12 października

Nie poddawaj się - Rainbow Rowell 
Opis: Ulubiony książkowy bohater znanej z „Fangirl” Cathy powraca z własną historią. Simon Snow rozpoczyna właśnie ostatni rok nauki w Szkole Czarodziejów w Watford. Nie żeby przez ostatnie kilka lat jakoś bardzo się podszkolił – wciąż słabo radzi sobie z różdżką, w dodatku nieustannie coś podpala albo sam wybucha. Na domiar złego porzuca go dziewczyna, a jego mentor nie daje znaku życia. Simon zupełnie nie wie, dlaczego akurat on uznawany jest za najpotężniejszego czarodzieja, skoro każde z jego życiowych przedsięwzięć to porażka. Ale gdy w Świecie Magów zaczyna wrzeć, Simon musi sprostać wyzwaniu i zapanować nad sytuacją.  
Wydawnictwo HarperCollins Polska, premiera: 12 października

Ósme życie (dla Brilki) - Nino Haratischwili 
Opis: Druga połowa XX wieku. Zimna wojna. Kitty Jaszi i jej brat Kostia żyją po dwóch stronach żelaznej kurtyny. On jest radzieckim oficerem zaangażowanym w budowę podwodnych okrętów atomowych, ona odnoszącą sukcesy piosenkarką. Dla obojga los bywa jednak niełaskawy. I dla ich bliskich. Kobietom z rodziny Jaszich trafiają się jedynie ulotne chwile szczęścia. A mimo to kochają, podsycają w sobie nadzieję, żyją… na przekór wszystkiemu. „Ósme życie” to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie dręczonych przeszłością głosów młodego pokolenia. Haratischwili stworzyła powieść, na jaką czeka się latami: epicki rozmach, pełnokrwiści bohaterowie.
Wydawnictwo Otwarte, premiera: 12 października

Kiedy wszystko się zmienia - Lisa De Jong 
Opis: Pozwalałam, by przeszłość determinowała przyszłość. Ale nie zamierzam się więcej poddawać. Drake’a cechuje tak wielka arogancja, jak mnie upór. Jest gwiazdą boiska, rozgrywającym w studenckiej drużynie futbolowej. Myślałam, że jest taki jak wszyscy... Że to chłopak, którego powinna omijać każda dziewczyna. Odkryłam jednak, że na jego barkach spoczywa nie tylko ciężar prowadzenia drużyny. Drake wyznał mi swoje uczucia z nadzieją, że i ja od dawna coś do niego czuję. Sądziłam, że odnaleźliśmy szczęście, jednak przeszłość znajdzie sposób, by wpłynąć na teraźniejszość. Z jedną decyzją wszystko może się zmienić. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 19 października

Światło między oceanami - M. L. Stedman 
Opis: Rok 1920. Tom, inżynier z Sydney, nie może się uporać ze wspomnieniami z Wielkiej Wojny. Posada latarnika na oddalonej od wybrzeży Australii niezamieszkanej wysepce i kochająca żona Isabel, stopniowo przynoszą mu spokój i pozwalają pokonać upiory przeszłości. Los wystawia ich jednak na ciężką próbę. Po dwóch poronieniach i wydaniu na świat martwego chłopca, Isabel dowiaduje się, że nie będzie mogła mieć dzieci, i popada w depresję. I wówczas zdarza się cud: do brzegu wyspy przybija łódź ze zwłokami mężczyzny i płaczącym niemowlęciem. Kierując się głosem serca, Tom podejmuje decyzję, której konsekwencje położą się cieniem na życiu wielu ludzi... 
Wydawnictwo Albatros, premiera: 19 października

Wszystko, co mam - Katie Marsh 
Opis: Pięć i pół roku po ślubie Hanna zamierza wreszcie oświadczyć mężowi, że odchodzi. Tymczasem zastaje go leżącego na podłodze w sypialni. Przeszedł udar. To dla niej szok. Tom ma przecież zaledwie 32 lata. Teraz Hanna musi odłożyć wszystkie plany, by zająć się mężem. Tom nie może chodzić, samodzielnie przygotować sobie posiłku ani pracować. Długa rehabilitacja oznacza jednak, że ma mnóstwo czasu, by na nowo przyjrzeć się swojemu życiu. To zaś prowadzi go do jednego wniosku: będzie próbował ocalić swoje małżeństwo. Hanna jest miłością jego życia. Czy Tom zdoła stać się tym samym mężczyzną, który niegdyś zauroczył Hannę? Czy Hanna zdoła zrezygnować ze swoich planów? 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera: 20 października

Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy - Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz 
Opis: "Najlepiej w życiu ma Twój Kot, bo jest przy Tobie" – pisze z Zakopanego przyszła Noblistka Wisława Szymborska do Kornela Filipowicza. To po jego śmierci powstanie słynny wiersz "Kot w pustym mieszkaniu". Nie byli typową parą – spędzili ze sobą ponad dwadzieścia lat, ale nigdy razem nie zamieszkali. "Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie" – mówiła. W chwilach rozłąki zawsze pisali do siebie listy. Listy zabawne, liryczne, miłosne. Znajdziemy w nich i intymne wyznania i ceny cielęciny czy jajek, refleksje nad własnym warsztatem pisarskim i nad twórczością kolegów, opowieści o rodzinie i przyjaciołach. Mistrzowsko napisane, pełne tęsknoty i czułości. 
Wydawnictwo Znak, premiera: 24 października

Behawiorysta - Remigiusz Mróz 
Opis: Zamachowiec zajmuje przedszkole, grożąc, że zabije wychowawców i dzieci. Policja jest bezsilna, a mężczyzna nie przedstawia żadnych żądań. Nikt nie wie, dlaczego wziął zakładników ani co zamierza osiągnąć. Sytuację komplikuje fakt, że transmisja na żywo z przedszkola pojawia się w internecie. Służby w akcie desperacji proszą o pomoc Gerarda Edlinga, byłego prokuratora, który został dyscyplinarnie wydalony ze służby. Edling jest specjalistą od kinezyki, działu nauki zajmującego się badaniem komunikacji niewerbalnej. Znany jest nie tylko z ekscentryzmu, ale także z tego, że potrafi rozwiązać każdą sprawę. A przynajmniej dotychczas tak było…  
Wydawnictwo Filia, premiera: 26 października

Czy wspominałem, że za Tobą tęsknię? - Estelle Maskame 
Opis: Eden i Tyler po raz ostatni widzieli się rok temu. W Nowym Jorku wiele się między nimi wydarzyło, a ich płomienny romans zakończył się rodzinną awanturą. I wtedy Tyler zniknął. Eden sama musiała stawić czoła wściekłej rodzinie, żyć z etykietką niemoralnej pannicy w oczach bliskich i całego Santa Monica, a później z trudem przyjąć do wiadomości, że pomiędzy nią i Tylerem wszystko skończone. Aż w końcu cała miłość, jaką czuła, wyparowała. Zamiast niej pojawił się gniew. Gdy Tyler znów pojawia się na horyzoncie, nic nie jest takie jak dawniej. Czy Eden mu wybaczy? Czy dla niej i Tylera jest jeszcze jakaś szansa? Czy ich rodzina się ostatecznie nie rozpadnie? Ostatni tom serii. 
Wydawnictwo Feeria Young, premiera: 26 października

Hygge - Marie Tourell Søderberg 
Opis: Hygge to słowo określające filozofię życia, która czyni Duńczyków najszczęśliwszym narodem na świecie. Nie ma odpowiednika w języku polskim, a opisuje chwile szczęścia, ciepła i bliskości, które możemy odnaleźć w najzwyklejszych sytuacjach. Wszyscy instynktownie rozpoznajemy uczucie hygge. Pojawia się, kiedy przybierasz ulubioną pozycję na kanapie z ciekawą książką albo jesz pyszny posiłek z cudownymi przyjaciółmi. Nie wszyscy jednak potrafimy wygospodarować czas na takie momenty. Książka Søderberg pokaże Ci, że hygge można znaleźć wszędzie, jeśli się tylko wie, jak szukać. Bo hygge przenika aspekty codzienności: od wystroju wnętrz po gotowanie. 
Wydawnictwo Insignis, premiera: 26 października

Milion cudownych listów - Jodi Ann Bickley 
Opis: Kiedy Jodi Ann Bickley miała pięć lat, zmarła jej ukochana babcia. Mama Jodi zachęciła ją, by napisała list do babci, i zapewniła, że listonosz dostarczy go do nieba. Dziewczynka zapamiętała, jak napisanie listu pocieszyło nie tylko ją, ale i mamę. To doświadczenie sprawiło, że jako nastolatka Jodi zaczęła pisać pełne optymizmu notki, którymi podnosiła na duchu nieznajomych. Latem 2011 roku Jodi wiodła szczęśliwe życie. Udało się jej przezwyciężyć trudności, angażowała się w działalność artystyczną. To właśnie wtedy zachorowała na zapalenie mózgu i trafiła do szpitala. Przykuta do łóżka i załamana, doszła do wniosku, że albo się podda, albo wykorzysta ten czas, by zdziałać coś dobrego.  
Wydawnictwo Insignis, premiera: 26 października

Pracownia dobrych myśli - Magdalena Witkiewicz 
Opis: Szczęście można uszyć z kawałków jak patchwork, połączyć je z elementów w nowy wzór. Ale trzeba wiedzieć, jak tego dokonać. Mała, przytulna pracownia, w której oknach zawsze stoją kwiaty, to miejsce pełne czarów. Można tam przymierzyć szczęście, przynajmniej tak brzmi jej slogan reklamowy. To tutaj Pelagia prowadziła przed wieloma laty pracownię krawiecką. Po jej śmierci to właśnie tu jej wnuk, Florian, postanowił otworzyć kwiaciarnię. Miejsce to dzieli z matką, Grażyną, ekscentryczną artystką. Otaczają ich przypadkowi ludzie, którzy z czasem się zaprzyjaźniają. Wielu z nich układa swoje życie na nowo. Siła tkwiąca w rodzinie – babce, matce i wnuku – jest bardzo duża. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 26 października

*** 
Co Wam się najbardziej spodobało w tym miesiącu? Ja na pewno zamierzam przeczytać „Lubię farbować wróble” i „Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy”. A poza tym czeka na mnie cały stos zaległości. Miłego czytania. :-)

18 komentarzy:

 1. Z niecierpliwością czekam na premiery: Kiedy wszystko się zmienia, Dziewczyna która przepadła, Milion cudownych listów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Miłość z nutą imbiru zamówiona, Behawiorysty nie mogę się doczekać. Ciekawi mnie też Milion cudownych listów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kilka pozycji mnie bardzo zainteresowało :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka Magdy Witkiewicz na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Właściwie to interesuje mnie tylko "Behawiorysta" :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę kilka ciekawych pozycji, czekam na "Czy wspominałem, że za Tobą tęsknię?" - Estelle Maskame

  OdpowiedzUsuń
 7. Same wspaniałości, aż nie wiadomo na co najpierw się skusić :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dwie książki widzę tu absolutnie dla siebie. Intryguje mnie "Ósme życie" i listy Szymborskiej:)

  OdpowiedzUsuń
 9. W podglądaniu nowości jest coś uzależniającego :) Przeoczyłam Hygge, a brzmi fajnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czekam na finał serii Dimily i nową odsłonę Mroza. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. "Kiedy wszystko się zmienia" będzie moje ;) "Behawiorysta" kusi mnie swoim opisem, ale na razie się wstrzymam. Reszta raczej nie dla mnie. Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Najbardziej chciałabym przeczytać "Miłość z nutą imbiru". Po książki tej pisarki sięgam bez wahania. Może jeszcze "Córka rewolucji".

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam kilka pozycji na oku, chociaż najbardziej ciekawi mnie DIMILY i powieść Magdaleny Witkiewicz... No i okładka Domu na skraju nocy mnie intryguje!!

  OdpowiedzUsuń
 14. "Hygge" ma tak piękną okładkę, że chyba tylko ze względu na nią kupię sobie tą książkę, ha ha :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Ojej! Chciałabym przeczytać wszystkie ale jak to zrobić? :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam mnóstwo zaległości, ale zapoluję na Behawiorystę R. Mróza i Pracownię dobrych myśli M. Witkiewicz :). Chociaż nie wiem, kiedy je przeczytam ;). Ściskam mocno Asiu :*

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja chyba wolę nie wiedzieć jakie będą premiery, bo mój portfel mógłby za bardzo ucierpieć :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Dom na skraju nocy i Miłość z nutą imbiru planuję kupić na zimę <3

  OdpowiedzUsuń