wtorek, 30 sierpnia 2016

Przekonaj mnie, że to ty - Anna Karpińska


Jestem zdania, że książka – niezależnie od gatunku – musi mieć w sobie to „coś”. Coś, co bawi, wzrusza, uczy, rozwija, daje do myślenia. Słowem – przekazuje jakąś wartość. Niestety, nie każda książka owo „coś” posiada. I niestety do tego grona muszę zaliczyć „Przekonaj mnie, że to ty”.

Nie była to moja pierwsza styczność z twórczością Anny Karpińskiej. Jakiś czas temu miałam okazję czytać jej powieść pt. „Rozważna czy romantyczna?”. Była to lektura z cyklu „niezobowiązujących i lekkostrawnych”, ale bardzo dobrze ją wspominam. Napisana z pomysłem i z dającymi się lubić bohaterami. Chwilami zabawna, chwilami smutna i refleksyjna.

W przypadku najnowszej powieści autorki jest już inaczej. Tu zdecydowanie coś poszło nie tak. Moim zdaniem w pierwszej kolejności jest to mylący tytuł. Sugeruje romans, a tymczasem jest to opowieść o skomplikowanych relacjach matki i córki. Druga sprawa to mało sympatyczni bohaterowie, a zwłaszcza wspominana córka. Edyta, bo tak jej na imię, jest wyjątkowo antypatyczna i samolubna. Mimo 22 lat, przeżywa właśnie okres młodzieńczego buntu – obrażania się, trzaskania drzwiami, wszczynania kłótni i ucieczek z domu.

Nie lepsza jest jej matka, stworzona na zasadzie charakterologicznego przeciwieństwa w stosunku do córki. Bierna, apatyczna i godząca się na wszystko. W tle oczywiście rozgrywają się perypetie miłosne jednej i drugiej, jednak osią fabularną jest ich konflikt, który w końcu musi się rozwiązać za pomocą happy endu.


Co poza tym? Liczne ciąże, poronienia, śmierć męża, kilka wypadków i kontuzji, ślub, spotkanie po latach miłości, zerwania, wyjazdy zagraniczne. Być może coś jeszcze, ale w natłoku wydarzeń, nie da się wszystkiego zapamiętać. Co ciekawe, niby bardzo dużo się dzieje, ale brak w tym wszystkim większych emocji. Przynajmniej ja ich nie odnalazłam, mimo że naprawdę usilnie próbowałam.

Szkoda, bo bardzo lubię wydawnictwo Prószyński i S-ka, cenię Annę Karpińską (za jej poprzednią powieść oraz piękny styl pisania – którego mimo wszystko nie można jej odmówić), lubię też powieści obyczajowe. Jednak zbyt dużo wątków oraz wydarzeń przy mało wyrazistych bohaterach mogło dać tylko jeden efekt – książki, która nie skłania ani do śmiechu, ani do refleksji. A przez to szybko się o niej zapomina… 

Tytuł: „Przekonaj mnie, że to ty” 
Autor: Anna Karpińska 
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 19 lipca 2016
Ilość stron: 448 
Moja ocena: 5,5/10

14 komentarzy:

 1. Widzę, że to bardzo obszerna lektura. Szkoda, że nie wywołuje większych emocji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tytuł i okładka rzeczywiście bardziej wskazują na powieść romantyczną. Myślę, że fabuła mogłaby mi się spodobać, ale mam obawy przed wspomnianymi postawami bohaterów. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, bo ta książka wydawała się być bardzo emocjonalna. Aż dziwne! Pomimo tego, jest szansa, że skuszę się na te powieść :)
  Subiektywne Recenzje

  OdpowiedzUsuń
 4. Książek autorki nie czytałam, ale po tę na pewno nie sięgnę, bo wcale nie zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki... Co do tej książki szkoda, że nie okazała się perełką :c

  OdpowiedzUsuń
 6. Pomysł na historie wydaje się ciekawy, tylko musiałby być mądrze poprowadzony i mieć dobrze wykreowanych, wyrazistych bohaterów. Jeżeli tego brakuje to wydaję mi się, że nie chcę stracić czasu na czytanie "nijakiej" lektury.
  Pozdrawiam,
  czytaniamania.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam kiedyś książkę tej autorki i byłam zachwycona :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czyli nie będzie górował ten tytuł w mojej liście czytelniczej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Szkoda. Okładka i tytuł rzeczywiście sugerują romans. Trochę to dziwne, że dorosła dziewczyna a przeżywa typowy dla młodzieży okres buntu. Dużo się dzieje, wręcz za dużo. Jak przeczytałam o tym poronieniu, śmierci itd. to poczułam się wręcz przytłoczona. Raczej nie sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Cudowna okładka, ale książka nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że nie zaprzyjaźniłabym się z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam zamiar sięgnąć po tę książkę, dlatego szkoda że zawiodła.

  OdpowiedzUsuń