środa, 6 czerwca 2018

Zapowiedzi książkowe – czerwiec 2018


Czerwcowe premiery to przede wszystkim wakacyjne książki o miłości. Biografia „Mój mąż i ja” oraz reportaż „Miłość made in China” pojawią się obok powieści New Adult „Poza rytmem”, tomiku poezji „Sól” i epickiej mitologii „Kirke”. Wybierzecie coś dla siebie z tego zestawienia? :-)

Miłość made in China. Jak kochają Chińczycy? Dorian Malovic 
Opis: Znakomity reportaż o największym na świecie rynku… matrymonialnym. Ceniony reportażysta i znawca chińskiej kultury Dorian Malovic przemierzył Państwo Środka wzdłuż i wszerz. Rozmawiał z matkami, żonami, córkami, siostrami, konkubinami i prostytutkami. Wysłuchał ich najintymniejszych zwierzeń, po to by zbudować prawdziwy obraz miłości made in China. Jak być nastolatką, wiedząc że trzeba znaleźć męża przed ukończeniem 25. roku życiu, by nie zostać sheng nu – resztką, której nie chce żaden mężczyzna? Jak być kobietą, gdy to rodzice szukają dla Ciebie męża na targu singli? Jak być matką, kiedy każda kolejna ciąża grozi represjami ze strony Państwa? A przede wszystkim – czy można kochać prawdziwie w świecie, w którym komunizm zniszczył wszystkie wartości?  
Wydawnictwo Znak, premiera: 6 czerwca

Moje serce w dwóch światach – Jojo Moyes  
Opis: Nowy Jork, miasto drapaczy chmur, urokliwych restauracji, rozświetlonych alei i ludzi w ciągłym biegu. Lou przyjeżdża tam, by nauczyć się nowych rzeczy. Wie, jak wiele kilometrów dzieli ją od Londynu, w którym mieszka Sam, jej nowy chłopak. Wie też, że świeży związek może nie przetrwać próby odległości. Właśnie wtedy poznaje Josha, który ma spojrzenie zupełnie jak Will. Ten sam uśmiech, ten sam kolor włosów. Lou zaniemówiła, kiedy zobaczyła go po raz pierwszy. Czy to możliwe, że istnieje mężczyzna tak podobny do miłości jej życia? Miłości, która bezpowrotnie odeszła? Jasne staje się, że każda decyzja, którą podejmie, całkowicie odmieni jej życie. 
Wydawnictwo Między Słowami, premiera: 6 czerwca

Mój mąż i ja – Ingrid Seward 
Opis: Ona – młoda i z królewskiego rodu. On – przystojny, ale dużo uboższy młodzieniec w marynarskim mundurze z monarszej rodziny z dalekiego, małego kraju. Brzmi bajkowo? Ta książka to prawdziwa opowieść o związku wbrew wszystkim, nawet wbrew samemu sobie. O szczerym uczuciu, które musi iść w parze z dyktatem konwenansów. O rozczarowaniu, kiedy już wiadomo, że nawet życie prawdziwej księżniczki nie jest bajką. Jest to także opowieść o niebywałej sile kobiety, która rządzi Wielką Brytanią od ponad 60 lat, królowej, która przetrwała 13 premierów i wytrwała na tronie całą epokę, gwarantując stabilność swojej monarchii i swojego małżeństwa. 
Wydawnictwo Feeria, premiera: 6 czerwca

Poza rytmem – Brittainy C. Cherry 
Opis: Jasmine Greene poznałem w kroplach deszczu. Była licealną pięknością, podczas gdy ja grałem niezdarnie na ulicy. Łączyły nas jedynie muzyka i samotność. W jej oczach dostrzegałem, że nie zawsze uśmiechała się szczerze, choć jej głos dawał mi nadzieję, której poszukiwałem od tak dawna. Pewnego dnia jednak dziewczyna zniknęła. Kilka lat później stanęła przede mną na nowoorleańskiej ulicy. Zmieniła się, ale ja również byłem już inny. Życie sprawiło, że staliśmy się wycofani, zamknięci, oschli. Czas odebrał nam lekkość. Nawet jeśli nie byliśmy już tacy jak kiedyś, moje złamane serce rozpoznało jej smutek. Wróciła, więc nie mogłem pozwolić, by ponownie mi się wymknęła. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 6 czerwca

Sól – Wisława Szymborska 
Opis: Ten czwarty tom poezji Wisławy Szymborskiej ukazał się w 1962 roku. Poetka swoją uwagę kieruje w stronę relacji międzyludzkich, zwłaszcza miłości. Mimo żartobliwego tonu snuje refleksję uniwersalną. Znajdziemy tutaj wiersze mniej znane, ale i te, które stanowią kanon polskiej poezji: „Konkurs piękności męskiej”, „Wieczór autorski” czy „Nagrobek”. To już siódmy tom ukazujący się w prestiżowej kolekcji poezji Wisławy Szymborskiej. Edycja wzbogacona jest o maszynopisy Noblistki. 
Wydawnictwo Znak, premiera: 6 czerwca

Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj – Rob Schmitz 
Opis: Współczesny Szanghaj to światowa metropolia w okresie najbardziej intensywnego rozwoju. Rob Schmitz poznał to miasto od podszewki. Co dzień zaglądał do kwiaciarni Zhao, matki zabiegającej o lepszą przyszłość dla swoich synów, zachodził na placki do wujka Fenga i obserwował kolejne chybione inwestycje jego żony, cioci Fu, gorliwej kapitalistki i świeżo nawróconej chrześcijanki, wpadał do baru Chen Kaia, który eksperymentami z menu próbował trafić w gusta nowych szanghajczyków, odwiedzał Starego Kanga, desperacko walczącego o zachowanie domu ze chciwym deweloperem. W Szanghaju Schmitza spotyka się kilka pokoleń Chińczyków; w ich historiach odbijają się dzieje współczesnych Chin, od klęski głodu i rewolucji kulturalnej po politykę jednego dziecka. 
Wydawnictwo Czarne, premiera: 6 czerwca

Wszystkie kwiaty Alice Hart – Holly Ringland 
Opis: W rodzinnej tragedii dziewięcioletnia Alice Hart traci rodzinę, psa, dom, i przestaje mówić. Trafia na położoną na odludziu farmę, gdzie jej babcia, o której istnieniu do tej pory nie miała pojęcia, uprawia australijskie kwiaty. Dziewczynka uczy się mowy kwiatów i czyta książki, które są jej wielką miłością. Dorasta, cierpliwie czekając, aż babcia opowie jej tragiczną historię rodziny. Zdradzona, ucieka na czarodziejską pustynię środkowej Australii, by rozpocząć samodzielne życie i znaleźć ukojenie. Niestety, zakochuje się w Dylanie, mężczyźnie wyjątkowo niebezpiecznym. Żeby uwolnić się z tego związku, musi zawrócić – poznać rodzinne tajemnice i odzyskać swoją przeszłość. 
Wydawnictwo Marginesy, premiera: 6 czerwca

Kirke – Madeline Miller 
Opis: W domu Heliosa, boga słońca i najpotężniejszego z tytanów, rodzi się córka. Kirke jest dziwnym dzieckiem – nie tak potężnym jak ojciec ani tak bezwzględnym jak matka. Dziewczyna próbuje odnaleźć się w świecie śmiertelników, lecz odkrywa w sobie czarnoksięską moc, dzięki której może zagrozić samym bogom. Z tego powodu zostaje wygnana. Jej ścieżki skrzyżują się z Minotaurem, Dedalem, Ikarem, morderczą Medeą i z przebiegłym Odyseuszem. Samotna kobieta narażona jest na niebezpieczeństwo. Aby ochronić to, co kocha, będzie musiała zdecydować, czy należy do bogów, z których się urodziła, czy do śmiertelników, których pokochała. 
Wydawnictwo Albatros, premiera: 13 czerwca

I góry odpowiedziały echem – Khaled Hosseini 
Opis: Afganistan, rok 1952. Abdullah i jego siostra Pari mieszkają wraz z ojcem i macochą w ubogiej wiosce. Ledwie wiążą koniec z końcem – znalezienie pracy graniczy z cudem. Szczególnie ciężkie dla rodziny są zimy. Dziesięcioletni Abdullah darzy trzyletnią, niezwykle pogodną Pari wielką, bezwarunkową miłością; stara się zastąpić jej nieżyjącą matkę i ojca, który nie poczuwa się do przejęcia jej obowiązków. Aby zdobyć dla siostry skarb – piękne pawie piórko – Abdullah odda jedyną parę butów. Pewnego dnia wszystko się zmienia. Podróż z ojcem do Kabulu stanie się dla Pari i Abdullaha początkiem rozstania, które odciśnie piętno na ich przyszłym życiu. 
Wydawnictwo Albatros, premiera: 15 czerwca

Szukam właśnie Ciebie – Agnieszka Olejnik 
Opis: Kim on jest? Skąd przyjechał? I dlaczego patrzy na mnie tak, jak patrzył dotąd tylko jeden mężczyzna? Kim ona jest? Dlaczego mam wrażenie, że ją znam? I skąd to nieznośne przeświadczenie, że nie mam prawa do jej miłości? Ona i on. Dwoje samotnych ludzi, których nie oszczędzał los. Czy mogą jeszcze znaleźć szczęście? Czy będą umieli ocalić kruchą bliskość, która narodzi się między nimi? „Szukam właśnie Ciebie” to powieść o miłości, która nie spada jak grom z jasnego nieba, lecz rodzi się powoli. To historia uczucia, które przezwycięża nawet śmierć. 
Wydawnictwo Filia, premiera: 20 czerwca

16 komentarzy:

 1. Mam ochotę na nową książkę Jojo Moyes :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudne! Najbardziej czekam na Wisławę Szymborską i Khaleda Hosseini :)

  OdpowiedzUsuń
 3. I jak tu znaleźć na te wszystkie książki czas :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może skuszę się na najnowszą powieść Agnieszki Olejnik.

  OdpowiedzUsuń
 5. MUSZĘ w końcu poznać twórczość Brittainy C. Cherry.

  OdpowiedzUsuń
 6. "I góry odpowiedziały echem" po prostu cudowna książka , polecam każdemu. Reszta premier zapowiada się równie cudownie. Będzie gorąco :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Z powyższych propozycji na pewno przeczytam "Poza rytmem" bo uwielbiam autorkę a o tej książce już czytałam wiele dobrego. Myślę też, że skuszę się na Jojo Moyes, zaraz potem jak uporam się z drugim tomem :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam twórczość Hosseiniego, niestety nie posiadam takiego ładnego wydania :)

  OdpowiedzUsuń
 9. ,I góry odpowiedziały echem" i ,,Poza rytmem" zapowiada się ciekawie :))

  OdpowiedzUsuń
 10. Jojo Moyes kusi niesamowicie, a ciekawi mnie jeszcze I góry odpowiedziały echem. ;)

  OdpowiedzUsuń